آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1315
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1390 0:0
تعداد بازدید : 722

مسوولان علاقه ای به توسعه اینترنت پرسرعت ندارند

کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات با بیان اینکه مسوولان کشور ما علاقه ای به ارایه اینترنت پرسرعت ندارند، گفـت: با وجود آنکه وزارت ارتباطات ادعای اتصال 300 دانشگاه به شبکه فیبرنوری را دارد اما در عمل دانشگاه ها حتی برای دریافت ایمیل با مشکل سرعت پایین اینترنت روبه رو هستند.

وایمکس نیوز - علی اکبر جلالی در مقایسه اینترنت ایران با سایر کشورها افزود: در کشور مصر اینترنت به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد که این نشان از اهمیت اطلاعات و دسترسی به اینترنت به عنوان یک پدیده ارزشمند در این کشور دارد.
وی افزود: حتی در برخی کشورها مانند سوئد پهنای باند 100 مگابیت در ثانیه در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و ماهانه تنها 35 دلار برای این پهنای باند می‌پردازند در حالی که در ایران اگر کاربران بخواهند پهنای باند 100 مگابیتی دریافت کنند باید 50 میلیون تومان پرداخت کنند.
وی با بیان اینکه جهان به سوی دنیای مجازی سه بعدی پیش می‌رود، ادامه داد: تا چند سال آینده موبایل ها نیز پهنای باندی بیش از 100 مگابیت بر ثانیه نیاز دارند که تاخیر در سیاستگذاری توسعه اینترنت پرسرعت در سطح وسیع و با قیمت بسیار ارزان و یا رایگان می‌تواند خسارات و مشکلات جبران ناپذیری در کشور ایجاد کند.
رییس پژوهشکده الکترونیک دانشگاه علم و صنعت گفت: به رغم اعلام اعداد مختلف برای ارایه پهنای باند نمی‌توان به این اعداد اعتماد کرد چرا که با وجود آنکه در کشور ما تاکنون حدود یک میلیون و 300 هزار ADSL با سرعت‌های حدود 128 تا 512 کیلوبیت درثانیه در اختیار مردم قرارگرفته اما هنوز در مقایسه با تعداد خطوط پرسرعت جهان که بالغ بر 500 میلیون برآورد می شود
 ناچیز است.
طراح شهر الکترونیکی با اشاره به آمادگی ایران برای ورود به عرصه‌های رقابت دیجیتالی گفت: توسعه فناوری اطلاعات یکی از زیرساخت‌های ارتباطی و اجتماعی دنیای امروز است و لازمه آن دستیابی شهروندان به اینترنت پرسرعت است که در ایران به دلایل مختلف برای رسیدن به اعداد جهانی فاصله زیادی وجود دارد.
جلالی با بیان اینکه این فاصله‌های عظیم دیجیتالی را مسوولان با وعده‌های بی عمل خود به وجود آورده اند و حتی در ادعای تمایل آنها به ارایه اینترنت پرسرعت نیز باید شک کرد، گفت: فناوری های اتصال به شبکه چه از جنبه سخت افزاری - نرم افزاری و چه از جنبه افزایش سرعت ورود و دستیابی به اطلاعات موجود در اینترنت در تمامی کشورهای دنیا با رشد حایز اهمیتی مواجه است.
وی اضافه کرد: این مساله به توسعه خدمات الکترونیکی از طریق شبکه کمک می‌کند و کاربران را به سمت خدمات دیجیتالی چون دولت الکترونیکی، بانکداری الکترونیکی، تجارت الکترونیکی، ثبت نام الکترونیکی، دانشگاه مجازی و آموزش های الکترونیکی جلب می کند.
به گفته جلالی، اگر بخواهیم به صورت طبیعی متوسط کشورهای جهان را از نظر پهنای باند ADSL در نظر بگیریم کشور ما باید حداقل 5 میلیون شهروند خود را به ADSL متصل کرده باشد و این در حالی است که تا رسیدن به این عدد فاصله زیادی داریم.
این کارشناس با بیان اینکه باید باور کرد که جهان به سرعت وارد جامعه اطلاعاتی می‌شود، گفت: شهرها و روستاهای الکترونیکی به سرعت در حال تاسیس هستند و تمایل مردم برای دسترسی به اطلاعات در برخی موارد از آب و برق نیز پیشی گرفته است؛ در چنین شرایطی چگونه می‌توان با وضعیت موجود کشور در رقابت‌های جهانی در حوزه فناوری اطلاعات شرکت کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :