آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1323
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1390 0:0
تعداد بازدید : 2186

عسگری،‌ مدیرکل دفتر واردات گمرک:

گمرک شهید رجایی به گمرکات اختصاصی کالاهای فاوا اضافه شد

مدیرکل دفتر واردات گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که گمرک شهید رجایی بندرعباس به پنج گمرک اختصاصی تعیین شده برای کالاهای فاوا اضافه شد.

فناوران – کمتر از یک ماه پیش دفتر واردات گمرک ایران به دنبال اختصاصی کردن گمرکات طی بخشنامه‌ای اعلام کرد که کالاهای حوزه فاوا تنها از پنج گمرک فرودگاه امام خمینی(ره)، البرز (پیام)، شیراز-کیش، مشهد و اصفهان ترخیص شوند که نبود گمرک کانتینری در جنوب کشور و مهم‌تر از آن نبود گمرک شهید رجایی در لیست گمرکات ترخیص کالاهای فاوا موجب اعتراض نهادهای صنفی و واردکنندگان حوزه شد.
بر اساس این گزارش، نهادهای صنفی حوزه فاوا از جمله سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و مجمع واردات کالا و دیگر تشکل‌های صنفی حوزه ایرادات این بخشنامه را به گمرک اعلام و درخواست تجدیدنظر کردند.
گفتنی است در جلسه‌ای که روز شنبه با حضور نمایندگان تشکل‌های فاوا در دفتر معاون امور گمرکی تشکیل شد این موضوع مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به زیرساخت های موجود در گمرک شهید رجایی بندرعباس و ایجاد آزمایشگاه همکار، آن گمرک به گمرکات تخصصی انواع ماشین‌های خودکار داده پردازی شخصی (PC) ،کیفی (note book)، قطعات جانبی رایانه، دوربین فیلمبرداری، عکاسی و مداربسته اضافه شد.
عسگری، مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران به خبرنگار ما گفت: گمرک شهید رجایی یکی از گمرکات بزرگ اصلی کشور است و حجم زیادی از کالاهای IT از آنجا ترخیص می‌شود و به دنبال درخواست و پیشنهاد نهادهای صنفی حوزه ما این گمرک را به لیست گمرکات تخصصی حوزه اضافه کردیم و گمرکات ویژه کالاهای IT در حال حاضر از پنج به شش گمرک افزایش یافته است.
به گفته وی، بخشنامه جدید مبنی بر اضافه شدن گمرک شهید رجایی طی چند روز آینده به این گمرک و واردات کالاهای فاوا به زودی از این گمرک از سرگرفته خواهد شد.
وی افزود: هم‌اکنون سه گروه کالای وارداتیIT  که منحصرا برای واردات به گمرک‌های تخصصی محول شده‌اند شامل ماشین‌های خودکار داده‌پردازی شخصی(پی‌سی) و کیفی(نوت‌بوک)، قطعات جانبی رایانه، دوربین فیلمبرداری، عکاسی و مداربسته هستند.
عسگری درباره جزییات قطعات جانبی رایانه گفت: این کالاها شامل مانیتور، ماوس، کیبورد، کیس، منبع تغذیه، پردازنده، اسپیکر، مادربورد، کارت گرافیک، انواع حافظه، هارددیسک اینترنال و اکسترنال، کارت صدا، فلاپی درایو، سی‌دی و دی‌وی‌دی درایو و رایتر، پرینتر، اسکنر، پلاتر، پخش‌کننده‌های صوتی و تصویری(Mp3 و Mp4 پلیر)، کنترلر، ترمینال کامپیوتر، هاب و سوییچ شبکه و مودم اینترنال و اکسترنال هستند. 
گفتنی است، موضوع راه‌اندازی گمرکات اختصاصی که از ابتدای سال 87 در کشور حالت اجرایی به خود گرفت، در حقیقت با هدف ساماندهی ترخیص کالاهای تخصصی مبتنی بر نیروهای آموزش دیده دنبال شد. از این رو گمرک با  بررسی اولویت‌بندی انواع کالاها، هشت گروه کالای اساسی را در دستور کار خود قرار داد که از این میان گمرک تخصصی واردات سیگار به عنوان نخستین اولویت در سال 87  کار خود را آغاز کرد. پس از آن در فواصل زمانی مختلف انواع گمرک‌های اختصاصی به ترتیب برای خودرو ، ماشین‌آلات راه‌سازی، کالاهای خاص دفاعی، چینی‌آلات و کالای سفارتخانه‌ها این طرح را دنبال کردند. واردات انواع کالاهای حوزه فاوا نیز هشتمین اولویتی بود که در بحث گمرک‌های دانش‌محور مورد توجه قرار گرفت و به اجرا درآمد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :