آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 13773
تاریخ انتشار : 4 مهر 1391 10:33
تعداد بازدید : 600

شمار دامنه های اینترنتی فعال در کشور به 286 هزار پسوند رسید

شمار دامنه های اینترنتی ثبت شده در کشور به 286 هزار و 948 مورد رسید و در این میان همچنان دامنه کشوری «دات آی آر» بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده است.

خبرگزاری مهر- بررسی‌های به عمل آمده نشان می‌دهد که ماهانه نزدیک به 10 هزار دامنه اینترنتی با پسوندهای مختلف در کشور به ثبت می‌رسد که دامنه لاتین نقطه آی آر (دات ir) بیشترین آمار دامنه‌های فعال در ایران را به خود اختصاص داده است.
 بر این اساس شمار دامنه‌های اینترنتی به ثبت رسیده در مرکز دانش‌های بنیادی با پسوند لاتین دات ir هم‌اکنون 277 هزار و 662 دامنه است که با این وجود بیشترین دامنه‌های اینترنتی که در کشور به ثبت می‌رسد مربوط به دامنه لاتین ir است و تقاضا برای دامنه فارسی ایران هنوز چشمگیر نیست.
از میان دامنه‌های اینترنتی فعال در کشور حدود سه هزار و 770 دامنه اینترنتی با پسوند فارسی نقطه ایران - دات ایران - فعال است که این آمار از کاهش فعالیت آدرس‌های با این پسوند طی ماه‌های اخیر حکایت دارد.
همچنین دو هزار و 764 دامنه با پسوند co.ir و یکهزار و 601 دامنه اینترنتی با پسوند ac.ir در کشور به ثبت رسیده و فعالیت می‌کند.
هم‌اکنون 297 دامنه اینترنتی با پسوند gov.ir در کشور فعال است و از دیگر دامنه‌های ثبت شده و فعال در کشور می‌توان به 364 مورد فعالیت دامنه اینترنتی با پسوند sch.ir، حدود 277 مورد ثبت پسوند org.ir، حدود 172 مورد پسوند id.ir و حدود 41 مورد دامنه اینترنتی با پسوند net.ir اشاره کرد.
دامنه اینترنتی (Internet domain) پسوندی است که در بخش‌های پایانی نشانی اینترنتی وبگاه‌ها می‌آید و برای شناسایی سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پسوندهای دامنه‌های اینترنتی هریک برای اهداف و امور خاصی تعریف می‌شود که مهم‌ترین آن برای هر کشوری پسوند ملی است. هم‌اکنون هر یک از کشورهای جهان دارای یک یا چند پسوند ملی یا دامنه «سطح‌ بالای کد کشوری» هستند که برای سایت‌های آن کشور استفاده می‌شوند.
دامنه سطح‌ بالای کد ایران هم اکنون دات IR است اما دامنه ملی «دات ایران» که امکان نوشتن آدرس‌های اینترنتی با حروف فارسی و از راست به چپ را ممکن می‌کند نیز به تصویب سازمان نظارت برنامه‌ها و ارقام اینترنتی (آیکان) رسیده که بر اساس آن فعالیت دامنه اینترنتی «نقطه ایران» با پشتیبانی تمامی ورژن‌ها و سیستم‌های روز دنیا ممکن است.
مردادماه امسال وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نامه‌های جداگانه به دستگاه‌های اجرایی و بانک مرکزی استفاده از پسوند‌های غیر از ir. را در پورتال‌های اجرایی ممنوع اعلام کرد که این موضوع برای بخش بانک و بیمه نیز الزامی خوانده شد.
به گفته رضا تقی‌پور استفاده از پسوند ir. در تمامی سایت‌ها و پورتال‌های بانک‌‌های دولتی و غیردولتی اجباری است و در غیر این صورت بانک‌ها باید پسوند فعلی خود را به پسوند ir. تغییر دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :