آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 13800
تاریخ انتشار : 4 مهر 1391 11:32
تعداد بازدید : 808

تمدید شش ماهه مهلت تجهیز واحدهای صنفی به رایانه

براساس نامه سازمان امور مالیاتی کشور به اتحادیه فناوران رایانه تهران مهلت تجهیز واحدهای صنفی به رایانه و یا رایانه همراه تا پایان سال تمدید شد.

فناوران- پیش از این قرار بود تا پایان شهریورماه تمامی اصناف به رایانه و یا رایانه همراه مجهز شوند اما این مهلت شش ماه تمدید شد.
در این نامه آمده است:
در اجرای ماده 121 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و با توجه به هماهنگی به عمل آمده با وزارت صنعت، معدن و تجارت و شورای اصناف کشور در خصوص تعیین اولویت صاحبان مشاغل برای نصب، راه‌اندازی و استفاده از سامانه صندوق فروش براساس قانون مزبور، به اطلاع می‌رساند صاحبان مشاغل  (اشخاص حقیقی) رسته‌های شغلی خرده فروش و عمده فروش و نمایندگی ماشین‌های اداری و تجهیزات جانبی تحت پوشش آن اتحادیه از ابتدای سال 92 ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (pos مکانیزه فروشگاهی) یا رایانه دارای سیستم نرم‌افزار فروشگاهی در صدور الکترونیکی صورت حساب فروش (فاکتور) مطابق نمونه اعلام شده در دستورالعمل موضوع مواد 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده و 169 قانون مالیات‌های مستقیم هستند.
شایان ذکر است مودیان مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (مکانیزه فروش) یا رایانه اداری سیستم نرم‌افزار فروشگاهی، در صورت عدم استفاده از سامانه‌های مذکور، از معافیت مالیاتی مقرر در قانونی برای سال مربوط محروم خواهند شد. همچنین هزینه‌های انجام شده بابت خرید، نصب و راه‌اندازی (اعم از سخت‌افزار و نرم‌افزار) دستگاه سامانه صندوق فروش یا رایانه توسط صاحبان مشاغل مذکور، از درآمد مشمول مالیات مودیان مزبور در نخستین سال استفاده قابل کسر است.
معیار شناسایی صاحبان مشاغل فوق‌الذکر جواز کسب فعالیت صادره توسط آن اتحادیه است. بدیهی است در صورت نداشتن جواز کسب نوع فعالیت مندرج در پرونده‌های مالیاتی آنان ملاک عمل خواهد بود.
خواهشمند است ترتیبی اتخاذ فرمایید تا صاحبان مشاغل فوق نسبت به نصب سامانه‌های فروشگاهی یا رایانه و استفاده از سامانه مذکور از ابتدای فروردین ماه سال 92 اقدام کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :