آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 13801
تاریخ انتشار : 4 مهر 1391 11:36
تعداد بازدید : 571

تصمیمات ارزی در جلسه هیات رییس اتاق ایران

بیست ودومین جلسه هیات رییسه اتاق ایران با محوریت بررسی بازار ارز، برگزار شد.

روابط عمومی اتاق ایران- علي‌اكبرجاویدان قائم‌مقام دبیرکل اتاق ایران موضوع اصلی مورد بحث در این نشست را مسايل روز ارزي كشور، تصويب اتاق اصناف در کمیسیون مربوطه در مجلس شوراي اسلامي و نحوه انتخاب روسا و نواب روساي جدید كميسيون‌هاي اتاق ايران دانست.
وي در خصوص مباحث ارزي هيات ریيسه گفت: در این جلسه سعی شد نقطه‌نظرات پارلمان بخش‌خصوصی در مورد نرخ ارز با تاکید بر منافع تولیدکنندگان و صاحبان صنایع کشور تبیین شود. در عين حال در تدوین هر پیشنهادی بنیه و توان مالی مردم مورد توجه قرار گیرد و نرخ ارز به گونه‌ای تعیین شود که قیمت کالاها در حد متعادلی حفظ شود.
جاویدان با تشريح مركز مبادلات بين بانكي ارزي به عنوان راهكار جديد بانك مركزي درخصوص برگرداندن تعادل به بازار ارز كه با همكاري وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت مي‌گيرد، آمادگي بخش خصوصي را براي همكاري با سیاست‌های شفاف و قابل عمل بانک مرکزی اعلام کرد و افزود: در اين طرح، قيمت ارز، دو درصد زير نرخ روز بازار تعیین‌شده و از طریق درآمدهای حاصل از فروش نفت، به خصوص محصولات پتروشیمی و ارز حاصل از صادرات و همچنین منابع عرضه شده توسط صندوق توسعه ملی، طی فرآیندی در اختیار تولیدکننده و واردکننده قرار می‌گیرد.
به گفته قائم مقام دبيركل اتاق ايران رسیدگی به مساله راه‌اندازی اتاق اصناف موضوع دیگری بود که در دستور جلسه هیات رییسه اتاق ایران، قرار گرفت. وی در این رابطه توضیح داد: «هيات ریيسه پارلمان بخش‌خصوصي دراین راستا با توجه به جايگاه بخش‌خصوصي و الزامات فعاليت‌هاي اين بخش در اقتصاد ملي، ارزیابی‌های همه‌جانبه‌ای صورت داده، مقرر کرد هرگونه اقدامی که به نفع بخش‌خصوصی وابسته به اتاق ایران كه نتیجه آن نیز در راستای رفاه عمومی کشور باشد، انجام پذیرد.
جاويدان سومين موضوع دستور جلسه را اتخاذ رويه يكسان و منضبط در خصوص انتخاب روسا و نواب روساي جدید كميسیون‌هاي اتاق ايران مورد تبادل‌نظر اعلام كرد و افزود: در این نشست موضوع رویه انتخاب رییس و نواب رییس جدید کمیسیون‌های اتاق قرار گرفت و مقرر شد براساس قانون اتاق و آیین‌نامه مربوطه و همچنین رویه‌های قابل قبول گذشته، اقدامات لازم صورت پذیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :