آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 13802
تاریخ انتشار : 4 مهر 1391 11:40
تعداد بازدید : 924

در جلسه کمیسیون فناوری اطلاعات مجمع واردات تصمیم گرفته شد:

در مورد مسایل گمرکی، مالیات، نرخ ارز و الکامپ در آینده اقداماتی شود

بیست و یکمین جلسه کمیسیون IT مجمع واردات با حضور جمعی از مدیران ارشد شرکت های تراز اول حوزه سخت افزار برگزار شد.

فناوران- این جلسه که چند هفته‌ای به دلیل تعطیلات و مشغله افراد برگزار نشده بود، روز گذشته با دستور جلسه شناسایی و اجرای راهکارهای موثر در راستای تامین منافع جمعی صنف رایانه در کل کشور برگزار شد و تصمیماتی برای انجام کارهایی در آینده گرفته شد.  
در این  جلسه، بحث مسایل گمرکی به ویژه دایره ارزش آن شامل موارد تشخیص کمبود و بیش‌بود ارزش‌های خوداظهاری شده توسط واردکنندگان حوزه رایانه، مطرح و مقرر شد با تهیه طرح‌های کارشناسی و مشاوره تخصصی، تدابیری اندیشیده شود تا حق اعضای صنف و واردکنندگان سالم حوزه فاوا، در نتیجه خطای کارشناسی، تضییع نشود. همچنین همکاری با مسوولان گمرک کشور به عمل آید تا فرآیند ترخیص کالا، تا حد امکان، تسریع و تسهیل شود.
همچنین در راستای همگرایی تشکل‌های بخش خصوصی  مجموعه تشکل‌های حاضر در جلسه، مصوب کردند تا با تعیین نمایندگان مشترک و صاحب صلاحیت، مسوولان گمرکی را از نظرات مشورتی تخصصی بخش خصوصی آگاه کنند.
جلسه کمیسیون با بررسی موضوع مالیات وصولی از فعالان حوزه فاوا ادامه یافت و مقرر شد تعاملات مناسبی با مراجع مسوول صورت گیرد تا با توجه به شرایط سال جاری، به نحوی پرونده مالیاتی شرکت‌ها و فروشگاه‌های فعال در حوزه فاوا رسیدگی شود که در ادامه حیات این بنگاه‌های اقتصادی، خللی به وجود نیاید.همچنین باتوجه به تغییرات نامنظم و غیرقابل پیش‌بینی نرخ ارز، مقرر شد سازوکارهای کارشناسی در راستای تعامل با دستگاه‌های ذی‌ربط، صورت گیرد که تغییراحتمالی نرخ ارز، اسباب ضرر و زیان و تحمیل هزینه  و جریمه برای فعالان اقتصادی حوزه فاوا در ایفای تعهدات حقوقی ایشان درمناقصات رسمی نشود.
دستور بعدی بررسی نامه  و جوابیه   رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بود که خواستار ارایه نظر   کمیسیون سخت‌افزار در رابطه با اصلاح مشکلات جاری سازمان نظام صنفی و حل اختلافات درون صنفی شده بود.
در پاسخ به این دعوت، کمیسیون سخت‌افزار، به اتفاق آرا، پیشنهاداتی را ارایه کرده بود. این پیشنهادات شامل دو پیشنهاد اصلاحی می‌شد که اولی، حذف آرای وکالتی در انتخابات هیات مدیره سازمان   بود. براساس نظر اعضای کمیسیون اخذ آرای وکالتی، از حالت طبیعی خود خارج شده و به صورت یک سنت مناقشه برانگیز، کاربرد گسترده،  هدفمند و سازماندهی شده یافته لذا کمیسیون، خواستار تقویت نقش خرد جمعی اعضا و صیانت از آرای اصالتی و واقعی صنف در فرآیند انتخاب و افزایش سلامت انتخابات و مشروعیت مدیریت سازمان شده بود.
پیشنهاد دوم کمیسیون، در رابطه با ایجاد جنبش و تحرک و نشاط و سرعت گردش امور در دبیرخانه و مدیریت سازمان بود که با توجه به اینرسی حاکم بر فرآیند امور اداری و مدیریتی، خواستار افزایش سرعت در تصمیم‌گیری و اعلام نظر مدیریت سازمان در رابطه با مصوبات کمیسیون‌های سازمان بود.
در رابطه با نظرات کمیسیون، پاسخ دبیرخانه   قرائت شد که به اتفاق آرا و با اجماع کامل، پاسخ مذکور براساس اعلام روابط عمومی کمیسیون غیرحرفه‌ای و  نامتناسب با پیشنهادات اولیه کمیسیون، تشخیص داده شد. به خصوص که نه تنها نامه مذکور، فاقد شفافیت و اعلام نظر روشن است بلکه در انتها، با لحنی غیرمتعارف، اعضای کمیسیون را به خاطر همگرایی و همراهی با سایر همکاران‌شان در تشکل‌های حوزه فاوا و تشکیل جلسات مشترک، مورد شماتت هم قرار داده و با حساسیت، جلسات تحت نظر مستقیم دبیرخانه را، مورد تاکید قرار داده است.
در ادامه جلسه، بحث برگزاری نمایشگاه الکامپ مطرح شد. با توجه به اینکه در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری در مورد فرآیند اجرای این نمایشگاه، مشورتی   با مدیران و کارشناسان خبره کمیسیون سخت‌افزار، صورت نپذیرفته است، لذا کمسیون تصمیم گرفت در این رابطه، راسا به اعلام نظر رسمی اقدام کند که عندالزوم متعاقبا منتشر خواهد شد و به علاوه نسبت به موضوع مشورت با دست‌اندرکاران واقعی مجددا تاکید کردند.  
جلسه بعدی کمیسیون IT که به زودی و در اواخر هفته جاری تشکیل خواهد شد به پیگیری موضوعات مورد توجه صنف خواهد پرداخت. از جمله موضوعات دستور جلسه بعدی کمیسیون، بررسی میزان مالیات سال 90 شرکت‌های وارد کننده با توجه به کاهش حجم واردات، ادامه پیگیری تبعات تغییر نرخ ارز و افزایش هزینه‌ها در ارتباط با تعهدات قانونی شرکت کنندگان در مناقصات، بررسی مسایل اجرایی در طرح شبنم، بررسی موضوع خدمات پس از فروش مربوط به قانون حمایت و همچنین گفت‌وگو و تعامل با مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک در راستای تامین منافع اعضای صنف است.    


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :