آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 13805
تاریخ انتشار : 4 مهر 1391 11:49
تعداد بازدید : 690

تشخیص عفونت گوش با آیفون

محققان دانشگاه فناوری جورج تک و اموری با ساخت یک دستگاه برای گوشی آیفون، این امکان را فراهم کرد هاند که بتواند عفونت گوش را تشخیص دهد.

خبرگزاری مهر- دستگاه تشخیص عفونت گوش که به آیفون متصل می‌شود می‌تواند تردید والدین را نسبت به عفونت گوش فرزند خود برطرف کند تا در مواقعی که نگرانی آنها بی‌مورد بود به مطب پزشک مراجعه نکنند.
پزشکان معمولا عفونت گوش را با نگاه کردن به گوش بیمار به وسیله یک اتوسکوپ تشخیص می‌دهند تا بتوانند پرده گوش را بررسی کنند. این دستگاه جدید که رموتوسکوپ نام دارد به والدین این امکان را می‌دهد تا از گوش کودک خود عکس گرفته و آن را به پزشک خود ارسال کرده تا گوش را مورد بررسی قرار دهد.
دکتر ویلبورلام استاد یار دپارتمان مهندسی زیست پزشکی در دانشگاه فناوری جورج تک و اموری گفت: ما فکر می‌کنیم که والدین می‌توانند در خانه به این تشخیص پزشکی برسند از حضور در بخش اورژانس بیمارستان در شب هنگام صرف نظر کنند.
وی افزود: امکان بازگشت بیماری در کودکانی که در روز‌های اول زندگی خود مبتلا به عفونت گوش می‌شوند وجود دارد. این مساله می‌تواند تاثیرات بسیاری ایجاد کند.
این دستگاه که به آیفون متصل می‌شود از دوربین آیفون استفاده کرده و به عنوان یک منبع نور روشنایی برای دیدن داخل گوش ایجاد می‌کند. نرم‌افزاری که در تلفن ارایه شده بزرگنمایی ایجاد کرده، تصویر را ثبت کرده و آن را برای پزشک ارسال می‌کند.
عفونت گوش بر 75 درصد کودکان تا شش سالگی تاثیر می‌گذارد و از آنجا که تشخیص اینکه عفونت به واسطه یک ویروس یا یک باکتری ایجاد شده دشوار است، پزشکان معمولا آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند تا مشکل حل شود.
این دستگاه درحال پشت سر گذاشتن آزمایش‌‌های بالینی است و در صورت موفقیت به صورت تجاری وارد بازار می‌شود.
عفونت گوش معمولا توسط باکتری ایجاد می‌شود اما ویروس ‌ها نیز می توانند عامل آن باشند. این وضعیت هنگامی رخ می‌دهد که مایع پشت پرده گوش تجمع پیدا می‌کند و سپس عفونی می‌شود. به طور طبیعی هر مایعی که در این ناحیه جمع شود، توسط شیپور استاش (لوله یا مجرایی که گوش میانی را با حلق ارتباط می‌دهد) تخلیه می‌شود. اما اگر شیپور استاش دچار انسداد شود - که در سرماخوردگی، سینوزیت و حتی آلرژی به طور شایعی این اتفاق می‌افتد- این مایع در گوش میانی‌گیر می‌افتد و تخلیه نمی‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :