آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 13840
تاریخ انتشار : 5 مهر 1391 10:2
تعداد بازدید : 803

شرکت ارایه دهنده درخواست ثبت پسوندهای ایرانی، خواستار حمایت مردمی شد

مخالفت اعراب با ثبت پسوند «خلیج فارس»

درخواست ثبت پسوندهای جدید مطابق با فرهنگ و مورد علاقه ایرانیان در راستای سومین دوره ثبت پسوندهای اینترنتی جدید در گروه پسوندهای عمومی به موسسه بین المللی آیکان- مرکز مدیریت اینترنت- ارایه شد.

فناوران- ثبت دامنه‌های اینترنتی برای سومین بار است که در تاریخ اینترنت اتفاق می‌افتد و براین اساس سازمان نظارت بر نام‌ها و ارقام اینترنت (آیکان) به پذیرش پسوندهای اینترنتی جدید در گروه پسوندهای عمومی ‌(TOP LEVEL DOMAIN) یا (TLD) اقدام کرده است.
این یک برنامه جهانی است و هر شخص و هر سازمانی در جهان می‌تواند برای دریافت نام TLD درخواست دهد؛ اما موضوعی که از حساسیت ویژه‌ای برای دولت‌ها برخوردار است نام‌های مورد درخواست درباره اسامی ‌ملی، فرهنگی و مشاهیر کشورهاست.
با آغاز پذیرش درخواست‌های ثبت پسوندهای جدید اینترنتی از سوی سازمان مدیریت نام‌ها و ارقام اینترنتی – آیکان- که به نوعی مدیریت کل اینترنت را در دست دارد همان‌طور که انتظار می‌رفت، این اقدام پس از 9 سال وقفه (بعد از اضافه شدن پسوندهایی مانند دات آسیا و غیره) با استقبال گسترده فعالان اینترنتی در سراسر جهان روبه‌رو شد.
مهدی عباس نیا- مدیرعامل شرکت Asia Green IT System- با اعلام رسمی ‌ارایه پسوندهای درخواستی و دلایل آنان به موسسه آیکان، بر لزوم حمایت مردمی‌از ثبت پسوندهای مربوط به ایران در اینترنت تاکید کرد و گفت: پسوندهای دات پارس (PARS.) دات خلیج فارس (PersianGulf.) دات نوروز (Nowruz.) و دات همراه (همراه.) از جمله پسوندهای ایرانی درخواست شده توسط این شرکت هستند که هم اکنون در مرحله ارزیابی اولیه قرار دارند. وی به مهر گفت: در این مرحله از ارزیابی، آیکان از تمامی ذی‌نفعان اینترنت می‌خواهد که نظرات خود را در قالب کامنت در وب سایتی که برای همین منظور در نظر گرفته شده ثبت کنند؛ جمع‌بندی این نظرات می‌تواند در تصمیم نهایی آیکن برای قبول یا رد درخواست یک پسوند تاثیرگذار باشد.
 عباس‌نیا خاطرنشان کرد: در این راستا اعراب از همین فرصت استفاده کردند و مخالفت‌هایی را در خصوص ثبت پسوند اینترنتی خلیج فارس در قالب نظر در سایت آیکان ابزار داشتند. براین اساس ایرانیان هم می‌توانند نسبت به ثبت نظرات مثبت خود در مورد پسوندهای ایرانی درخواستی اقدام کنند.
 وی ادامه داد: برای ثبت نظر باید از طریق آدرسhttps://gtldcomment.icann.org اقدام کرد؛ همچنین اطلاعات کامل درباره نحوه ثبت‌نام و ثبت نظر، در این وب‌سایت از طریق پایگاه اینترنتی  
www.DotPars.org، پایگاه اینترنتی رسمی ‌راه‌اندازی شده برای این منظور ارایه شده است.
نظرات ثبت شده در وب سایت آیکن به نام درج کننده نظر نمایش داده شده و با رعایت اصول عمومی‌مربوط  شامل رعایت نکات ادبی، عدم توهین به سایرین و ارایه منطق و دلیل برای حمایت و به هر زبانی امکان‌پذیر است؛ لذا ایرانیان می‌توانند به زبان فارسی مطالب خود را ارسال کنند.
همچنین توجه به این نکته الزامی ‌است که ثبت نظر برای هر پسوند باید به صورت جداگانه انجام پذیرد و برای پنل‌های مختلف Community Evaluation و Community Objection و Geographic Names (برای خلیج فارس) به صورت جداگانه ثبت شود.
 یکی از ملاک‌های آیکان برای انتخاب یک پسوند از میان دو پسوند پارس و پاریس، میزان حمایت اعلام شده از سوی جامعه‌ای ست که آن پسوند برای آنها در نظر گرفته شده است.
در این راستا چندی پیش کمپین حمایت از پسوندهای اینترنتی با نام‌های "دات خلیج فارس" و " دات پارس" در راستای ثبت دامنه‌های جدید اینترنتی که از سوی موسسه جهانی نام‌ها و ارقام اینترنتی در حال انجام است، تشکیل شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :