آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 13893
تاریخ انتشار : 5 مهر 1391 12:23
تعداد بازدید : 1276

ایجاد شبکه موبایلی میان سلول ها

همیشه ارتباطات شبکه ای را در دنیای بیرون تجربه کرده ایم، اما محققان سوئیسی معتقدند که می توانید در زیر پوست تان هم یک شبکه موبایلی ایجاد کنید!

Gizmodo- محققان سوئیسی با تعدیل کردن عکس‌العمل سلول‌های بدن برای تعیین عوامل موروثی ژنتیکی و آنزیمی، می‌توانند آنها را وادار به برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات کنند. به گونه‌ای که انگار گوشی موبایل هستند! این روش به این صورت کار می‌کند: سلول شماره یک، یک عضو مولکولی کوچک دریافت می‌کند که می‌تواند با آن شروع به تولید یک نوع آنزیم کند. این آنزیم سپس به سلول شماره دو فرستاده می‌شود و سلول شماره دو شروع به تولید آنزیم خود می‌کند که به طور اساسی نشان می‌دهد «پیام دریافته شد، آن را گرفتم رفیق». این پیام به سلول شماره یک فرستاده می‌شود. جالب است که بعد از اینکه این سلول‌ها با هم ارتباط برقرار می‌کنند، هر دو با متوقف کردن تولید آنزیم، تماس را قطع می‌کنند.
 در واقع، به طور طبیعی سلول‌های بدن ما در حال صحبت با هم هستند، اما قابلیت کنترل این فرآیند گام بسیار بزرگی به شمار می‌رود.
قبلا این کار با سلول‌های ساده‌تری مثل سلول‌های مخمر انجام شده بود، اما این امر که بتوان میان سلول‌های بدن پستانداران این ارتباط را برقرار کرد، می‌تواند به این معنا باشد که پزشکان و محققان در آینده به ایجاد ارتباط میان سلول‌های معیوب دست خواهند یافت.
 به این ترتیب، می‌توان ارتباطات معیوب سلولی در بافت‌های بدن بیمار را با ارسال پیام‌های اختصاصی از سوی انسان، به حالت طبیعی و سالم برگرداند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :