آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 13914
تاریخ انتشار : 8 مهر 1391 0:1
تعداد بازدید : 695

ارز و تحریم شیوه رفتار بازار کامپیوتر را تغییر می‌دهد

معامله«عرفی» دیگر عرف نیست

از ابتدای امسال شرایط خاصی بر روند واردات کالا در کشور حاکم شد. تشدید تحریم ها و همچنین افزایش بی سابقه قیمت ارز در بازار داخلی موجب شد که بدنه اکثر بازارها و به خصوص بازار سخت افزار به تدریج در شیوه معاملات خود تغییر ایجاد کند و شیوه کم ریسک تری را در معاملات جایگزین کند. در سال های قبل فروش های عرفی و اعتباری یکی از روش های مرسوم بازاریان بود و بسیاری از مغازه داران به این روش از شرکت ها کالاهای امانی می گرفتند و بعد از مدتی 30 تا 40 روزه، تسویه حساب می کردند. این روش اگرچه عرصه را برای معاملات، بسیار گسترده می کرد اما معایب زیادی هم داشت. یکی از معایب این روش تسهیل کلاهبرداری بود؛ زیرا کلاهبرداران کالاها را به صورت عرفی امانت می گرفتند و از طریق اعتباری که در بازار برای خود دست و پا کرده بودند، وثیقه ای نمی گذاشتند و یا اگر وثیقه ای بود چک بود که آن هم در صورت کلاهبرداری در عمل کارایی لازم برای دریافت اموال بر باد رفته از فرد کلاهبردار را نداشت.

حامد گل جان اکبری

یکی دیگر از معایب این نوع خرید و فروش ورود افراد تازه کار و بی اصالت در بازار فروش قطعه بود که با بروز هر بحرانی، اوضاع بازار را با زیر فروشی و یا عرضه کالاهای قاچاق و تقلبی برهم بزنند.
بهرحال با بروز مشکلات ارزی و افزایش ساعتی قیمت ارز، فروش عرفی در بازار به صورت بسیار چشمگیری کاهش یافته و این نوع فروش بیشتر  روی کالاهایی اعمال می‌شود که تاثیر تغییر نرخ ارز روی آنها کمتر است.
یاوری، از کسبه بازار رضا در مورد تغییر در روش معاملات بین همکاران، می‌گوید: در حال حاضر 80 درصد خرید و فروش بین همکاران با پرداخت «تراول چک» یا چک روز است که در همان روز تسویه می‌شود. این مساله به دلیل کاهش میزان سرمایه در بین مغازه داران و بی‌ثباتی در بازار ارز است.
وی با بیان اینکه که واردکنندگان باید بتوانند بلافاصله بعد از فروش کالا، مبلغ آن را به ارز تبدیل کنند، می‌افزاید: با توجه به اینکه قیمت ارز به طور ساعتی تغییر می‌کند، تبدیل هرچه سریع‌تر کالا به ارز ضروری شده و این امر در بازار کالاهای کلیدی و move fast همچون‌هارد، سی‌پی‌یو، رم و مادربورد و البته مدل‌هایی از کارت گرافیک حیاتی است.
یاوری این تغییر را مثبت می‌داند و می‌گوید: این روش موجب شده تا حساب‌ها در آخر روز و یا در انتهای هر ماه راحت‌تر بسته شود و بدهکاری‌ها در طی ماه کمتر باشد. همچنین این نوع فروش با مناسب کردن قیمت‌ها قدرت خرید را در بین همکاران بالا برده است.
وی می‌افزاید: با اینکه فروش نقدی سود کمتری دارد، اما فروشندگان هم با خرید نقدی از عمده‌فروشان و تامین کنندگان می‌توانند کاهش حاشیه سود خود را جبران کنند.
مهدی کریمی از کسبه بازار ایران نیز در مورد کاهش فروش‌های عرفی در بازار سخت‌افزار می‌گوید: مانور پایین قیمتی روی کالاها به دلیل کاهش سود و بالا رفتن ریسک فروش موجب شده تا فروش عرفی تنها  روی کالاهایی همچون وسایل جانبی انجام شود.
وی در مورد تاثیرات این نوع معاملات بر تصفیه بازار از افراد کم اصالت می‌گوید: با اینکه این شرایط به وجود آمده، اما بازار کاملا از این نوع افراد خالی نشده است. بسیاری از این افراد با ایجاد ارتباطات توانسته‌اند از طریق زدن حواله‌های ارزی با قیمت‌های مناسب به کار خود ادامه دهند و حتی در یکسال اخیر رشد هم در بازار داشته باشند. البته افرادی که از قدمت بیشتری در بازار برخوردار بوده‌اند با توجه به پشتوانه کالاهایی که از قبل در انبارها داشتند، کمتر متضرر شدند.
کریمی در ادامه نقدی شدن معاملات در بازار را در کاهش کلاهبرداری‌ها موثر می‌داند و می‌افزاید: تغییر نوع معاملات، عرصه را بر افرادی که قصد کلاهبرداری داشته‌اند، تنگ کرده؛ اما این راه همچنان باقی است و امکان کلاهبرداری در هر زمانی وجود دارد.کریمی معتقد است که خرید وفروش در شرایط بی‌ثباتی ارز موجب خواهد شد که افرادی ارز را با قیمتی بالا خریداری و حواله کنند اما در ساعاتی بعد قیمت ارز کاهش داشته باشد و در این تراکنش به‌شدت متضرر شوند و این افراد برای ایجاد خلاء ایجاد شده در حساب‌های خود دست به کلاهبرداری به شیوه‌های مختلف بزنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :