آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 13915
تاریخ انتشار : 8 مهر 1391 0:2
تعداد بازدید : 3248

نابه‌سامانی بازار ارز و اثرات شگفتی که بر بازار موبایل گذاشت

بازار گوشی های تقلبی و ایرانی سکه شد

بازار تلفن همراه این روزها دستخوش تغییرات نرخ ارز شده است. چنان که می توان در افزایش یا کاهش قیمت ارز را از افزایش و کاهش قیمت گوشی متوجه شد.البته نوسان قیمت نخستین و ملموس ترین اثری است که در این بازار اتفاق افتاده و اگر ذره بینی موشکافانه روی این بازار قرار دهیم با تغییر و تحولات عجیب و غریبی در این بازار مواجه می شویم که به نوعی می توان آن را متاثر از اوضاع نابه سامان این بازار ارزیابی کرد. هفته گذشته به راه های جدید کسب و کار در بازار علاءالدین پرداختیم و در ادامه به روش های جدیدی که در بازار سرما زده از طوفان ارز رواج یافته و پررونق شده است می پردازیم.

گزارش: ساحره چمنی

خرید و فروش ممنوع
افزایش و کاهش قیمت گوشی تلفن همراه باعث بروز رکود در این بازار شده به طوری که بسیاری از واردکنندگان ، جنس به بازار نمی‌فروشند، فروشندگان هم از ترس متضرر شدن جلوی فروش را بسته‌اند، بر این اساس خرید و فروش گوشی تقریبا در بازار مختل شده است.از یک سو گوشی آنقدر گران است که هر کسی قدرت خرید ندارد و از سوی دیگر اگر هم خریدار در بازار پیدا شود فروشندگان جنس نمی‌فروشند. اما این قضیه پیامدهایی نیز در پی دارد.اجاره‌های چند میلیونی فروشگاه‌های موبایل، کاهش درآمد و افزایش هزینه‌های زندگی همه اینها عواملی است که ماندن در بازار راکد موبایل را دشوار کرده است.حال برای یافتن راهی که بتوان از پس هزینه‌ها برآمد روش‌هایی نو برای کسب و کار در این بازار پرآشوب ابداع شده که در ادامه به برخی از آنها می‌پردازیم.

ظهور و افول دست فروشان
پاساژهای بزرگ فروش گوشی تلفن همراه در ایران معمولا فقط شامل مغازه‌داران و فروشگاه‌ها نمی‌شود، بلکه عده‌ای دستفروش که کسب و کارهای کاذب ایجاد کرده‌اند را نیز در بر دارد.
در این میان کمتر دستفروش منصفی را می‌توان یافت که گوشی اصل به خریداران بفروشد. این افراد معمولا گوشی‌های دزدی یا چینی تقلبی را به اسم اصل عرضه می‌کنند و در این میان برخی از فروشگاه‌ها هم با این افراد همدست ‌شده‌اند. روش کار به این شکل است که خریدار بی‌اطلاعی را داخل پاساژ پیدا کرده و شروع به تعریف از جنس مورد نظر می‌کنند، سپس وی را به یکی از فروشگاه‌ها راهنمایی می‌کنند و معامله را داخل فروشگاه جوش می‌دهند. خریدار هم راضی از اینکه جنس مورد نظرش را ارزان‌تر از سایر فروشگاه‌ها خریداری کرده، رهسپار می‌شود. پس از چند روز که به مشکلات گوشی و نهایتا تقلبی بودن آن پی ‌برد، نخستین کاری که می‌کند رفتن سراغ فروشگاهی است که این معامله را جور کرده، اما دیگر نه فروشندگان وی را به یاد می‌آورند و نه می‌توان اثری از دست‌فروش یافت.


 گران فروشی به بهانه نصب برنامه
از زمان عرضه گوشی آیفون در بازار ایران و پس از آن راه‌اندازی فروشگاه‌های نرم‌افزاری آندرویید و عرضه سیستم‌عامل‌های مختلف که نیاز به دانلود نرم‌افزار دارد ، بسیاری از فروشندگان سودجو از ناآگاهی خریداران سوءاستفاده کرده و اقدام به دریافت هزینه اضافی بابت نصب نرم‌افزارهایی می‌کنند که دانلود آنها غیر از دسترسی به اینترنت هزینه‌ دیگری در پی ندارد.بر این اساس، هزینه خرید گوشی‌هایی مثل آیفون که خود یک گوشی گران‌قیمت و لوکس به حساب می‌آید غیر از هزینه گوشی، مشمول هزینه نرم‌افزار نیز می‌شود. به این ترتیب گاهی فروشندگان، خریدار را مجبور به پرداخت هزینه‌هایی تا حدود 200 هزار تومان بیش از قیمت اصلی گوشی می‌کنند. گوشی‌های  Galaxy Note و Galaxy S3 هم که می‌توان با اتصال Wi-Fi نرم‌افزارهای مختلف را دانلود کرد شامل این روش می‌شوند. به این ترتیب که ،به اسم اینکه اگر نرم‌افزار روی گوشی نصب نشود، گوشی کار نمی‌کند یا هنگ می‌کند یا هزاران اتفاق دیگر ممکن است برایش بیفتد، آن را با هزینه نصب نرم‌افزار 200 تا 250 هزار تومان گران‌تر می‌فروشند. حتی گاهی اگر خریدار تمایلی به نصب نرم‌افزار روی گوشی خریداری شده نداشته باشد، این دستگاه را نمی‌فروشند.


گوشی‌هایی که با سحر علاءالدین لوکس می‌شوند
چندین هفته گذشته درباره قاب‌های تقلبی برند ایتالیایی جیوری که از چین وارد می‌شود و برخی افراد سودجو اقدام به لوکس کردن گوشی‌ها با استفاده از این قاب‌ها روی گوشی‌های معمولی و فروش چند میلیونی آنها می‌کنند، پرداختیم.اما در این بازار فقط قاب‌های جیوری وجود ندارد، بلکه هر نوع و رنگ گوشی لوکس که در بازارهای جهانی با برندهای معروف عرضه می‌شود، می‌توان یافت. اما نه اصل بلکه کاملا تقلبی و غیر اصل.
از گوشی‌های لوکس ورتو گرفته تا کریستین دیور، لویی ویتون و پورشه تقلبی می‌توان در بازار تلفن همراه کشورمان یافت.
در این بازار گوشی‌های 8800 لوکس نوکیا از همه برندها پرطرفدارترند و دلیل‌اش را می‌توان اعتبار نوکیا در ایران دانست. گوشی‌های اصل سری 8800 اصولا در بازار ایران یافت نمی‌شود و هر چه هست دست دوم‌ یا دست سوم‌اند. اگر خریدار خوش‌شانسی باشید یا به فروشنده عادلی بربخورید، می‌توانید دست دوم آن را پیدا کنید، اما این گوشی‌ها اکثرا با قاب‌های تقلبی دست دوم یا سوم چینی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. قاب اصل این مدل گوشی‌ها تقریبا 750 هزار تومان قیمت دارد و اگر فروشنده خیلی منصف باشد، با احتساب قیمت قاب 750 هزار تومانی گوشی را به  قیمت دو میلیون تومان عرضه می‌کند. اما برخی از مغازه داران قاب‌های دست دوم یا سوم چینی این گوشی‌ها را به اسم نو و آکبند و با قیمت دو میلیون و 800 تا سه میلیون تومان به فروش می‌رسانند.از سوی دیگر این موضوع فقط درباره گوشی‌های لوکس صدق نمی‌کند، بلکه شامل گوشی‌های هوشمند و حتی گوشی‌های ساده و معمولی هم می‌شود.

گوشی‌های ملی خوش‌فروشند
در حالی که بازار تلفن همراه کشور به شدت تحت تاثیر افزایش و کاهش نرخ دلار قرار گرفته و با افزایش قیمت همراه شده، گوشی‌های تولید داخل که در رده گوشی‌های ارزان‌قیمت قرار می‌گیرند، از فروش خوبی برخوردارند. به گفته بازاریان برند GLX توانسته قشر خاصی از کاربران را در بازار ایران مجذوب خود کند تا آنجا که کاربران علاوه بر گوشی‌های ارزان قیمت و زیر 100 هزار تومان این برند ، از گوشی‌های هوشمند آن که  تا حدود 400 هزار تومان قیمت دارند هم استقبال خوبی کرده‌اند.
بازاریان دلیل این افزایش فروش را تبلیغات و آگهی‌های تلویزیونی می‌دانند و می‌گویند در حالی که بازار اینچنین در رکود و کما فرو رفته، روزانه چهار یا پنج مدل گوشی GLX به فروش می‌رسانند.راز موفقیت آیفون در بازار ایران
مدل‌های مختلف گوشی آیفون اپل از زمان عرضه به بازار ایران تاکنون نسبت به سایر گوشی‌های هوشمند قیمت بالاتری دارند. با این حال اما این گوشی‌ها نسبت به سایرین از فروش بهتری برخوردارند و در روزهای رکود بازار که معمولا این گوشی‌ها دچار افزایش قیمت بیشتری می‌شوند باز هم مشتری خاص خود را دارند و هیچ زمانی از سکه نمی‌افتند.
مثلا این روزها که بازار شاهد افزایش و کاهش قیمت دلار است، گوشی آیفون دقیقا مثل دلار یا طلا لحظه‌ای تغییر قیمت می‌دهد و گاهی شاهد افزایش 250 دلاری قیمت آن در عرض یک روز هم هستیم. با این حال در چنین بازاری گوشی آیفون همچنان مشتری خاص خود را دارد.فعالان بازار معتقدند یکی از دلایل محبوبیت این گوشی تبلیغات جهانی آن است که اکثر مردم در دنیا این  گوشی را می‌شناسند و چون امتحان خود را پس داده و در همه کشورهای دنیا طرفدار دارد، مردم ایران هم این گوشی را دوست دارند.از سوی دیگر این گوشی یک دستگاه لوکس شناخته می‌شود که پیر و جوان نمی‌شناسد و همه اقشار از آن استقبال می‌کنند.یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل استقبال از این گوشی بحث نرم‌افزاری آن است که آنقدر پیشرفته و سرگرم‌کننده است که هر رده سنی می‌تواند از آن استفاده کند.بازاریان می‌گویند کار کردن با این گوشی آنقدر راحت است که کافی است یک بار کاربر از صفحه نمایش لمسی آن استفاده کند و دیگر نمی‌خواهد گوشی دیگری را به دست بگیرد.از سوی دیگر تنوع بازی‌ها و نرم‌افزارها به انتخاب این گوشی توسط کاربران کمک می‌کند.همچنین طراحی، شکل ظاهری، ظرافت، ابزارهای استفاده شده در ساخت بدنه گوشی دلیل دیگری بر افزایش محبوبیت این گوشی به شمار می‌رود.بازاریان معتقدند یکی از دلایلی که باعث موفقیت اپل در ساخت گوشی‌اش شده، نبود تنوع رنگ است، مثلا این گوشی فقط در دو رنگ ارایه می‌شود که حق انتخاب فقط میان دو رنگ است. که یکی از نقاط قوت اپل به شمار می‌رود.گفتنی است، از آنجا که احتمال افت فروش این گوشی خیلی کم است و پس از ماه‌ها یا حتی یک سال از خرید می‌توان این گوشی را به قیمت خریداری شده، دوباره فروخت، از آن به عنوان ابزاری که هیچ زمانی کهنه نمی‌شود یاد می‌شود.بر این اساس است که کاربران در ایران همه بودجه‌شان را جمع می‌کنند که حتی اگر شده یک گوشی دست دوم آیفون خریداری کنند تا از امکانات ویژه این گوشی بهره ببرند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :