آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 13916
تاریخ انتشار : 8 مهر 1391 0:6
تعداد بازدید : 2154

فیلترینگ جی‌میل کاربران را محدود نکرده است

و زندگی با فیلتر شکن ادامه دارد

کسانی هستند که علاقه عجیبی به خندق های دور قلعه دارند. فکر می کنند خندق ها، قلعه را از هر خطری دور می کنند. فکر می کنند خندق را که کندند کافی است هر زمان که دوست داشتند چرخ دنده های زنجیر پل را شل کنند تا رفت و آمد جریان پیدا کند. اما همیشه راهی هست که بتوان از خندق ها، حتی بزرگ ترین و عمیق ترین آنها گذشت و دیوار قلعه را بالا رفت.
مصداق خندق دور قلعه، فیلترینگ در اینترنت است که به گمان مسوولان قلعه را حفظ می کند. اما برای رد شدن از فیلترینگ راه های زیادی وجود دارد. در این میان اشتباهات و بی سلیقگی هایی که گه گاه در انتخاب سرویس های آنلاین برای فیلتر شدن، دیده می شود ما را به یاد یکی از ضرب المثل های قدیمی می اندازد؛ زمستان می گذرد و رو سیاهی به زغال می ماند.


شبنم کهن چی

فیلترینگ بزرگ شد
روش فیلترینگ در ایران، سال‌هاست مورد انتقاد کاربران و فعالان حوزه اینترنت است. حتی در بین مقامات و مسوولان دولتی نیز در زمینه موافقت یا مخالفت با شیوه فیلترینگ، دو دستگی وجود دارد. طی این سال‌ها رسانه‌ها بارها نسبت به این شیوه اعتراض و انتقاد کرده‌اند و خواستار شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی در مورد روش تصمیم‌گیری و تشخیص مصادیق فیلترینگ  شده‌اند. اما هیچ وقت این اتفاق نیفتاد و شیوه کار فیلترینگ همراه با زمان، تغییر کرده تا به شکل امروزی رسیده است.
امروز کاربران اینترنت در ایران شاهد نوع جدیدی از فیلترینگ هستند. صفحه پیوندها حالا دیگر نشان‌دهنده فیلتر شدن سایت‌ها نیست.  برای مسدود سازی سایت ها  حالا از شیوه تعلیق استفاده می‌کنند. آنها با قطع دسترسی کاربران به برخی سایت‌ها از نشان دادن صفحه پیوندها که نشانه فیلتر شدن سایت است، خودداری می‌کنند و کاربر را منتظر بالا آمدن سایت نگه می‌دارند و کاربر چیزی جز یک صفحه سفید و چرخش دایمی که نشان می‌دهد بروزر در حال تلاش برای باز کردن صفحه است نمی‌بینند.
این تنها شکل و شمایل صفحات فیلتر شده نیست که تغییر کرده است، خط مشی تصمیم‌گیری‌ها نیز عوض شده است. حالا  این «درخواست‌های مردمی» است که اولویت دارد.

آخرین نمونه از شیوه جدید؛ جی‌میل
هفته گذشته دسترسی به سرویس ایمیل جی‌میل برای دومین بار از بهمن ماه سال 90 تاکنون مسدود شد. نخستین بار اواخر بهمن ماه سال 90 بود که میلیون‌ها کاربر ایرانی وقتی خواستند جی‌میل خود را باز کنند فقط با یک صفحه سپید روبه‌رو شدند که نه صفحه پیوندها را بالا می‌آورد نه صفحه اول جی‌میل را. خبر رسید دولت دسترسی به پورت HTTPS را مسدود کرده است. این‌طور به نظر می‌رسید که مسوولان تصور می‌کنند اهمیت و کاربری سرویس جی‌میل، چیزی شبیه به سرویس‌های وبلاگ‌نویسی یا سایت‌های شخصی است که اگر مسدود شود اتفاقی نمی‌افتد. اما کاربران ایرانی سرویس جی‌میل نسبت به این اقدام به شدت اعتراض کردند و این اقدام را مصداق بارز نادیده گرفتن حقوق شهروندی دانستند. طی چند روزی که کاربران نمی‌توانستند به ایمیل خود دسترسی داشته باشند این سوال برای‌شان مطرح شد که «چه قانونی به دولت اجازه داده بدون اطلاع و توضیح، ناگهان دسترسی مردم به ایمیل‌ها یا یک پروتکل و در واقع رایج‌ترین پروتکل جهت انتقال اطلاعات مهم را قطع کند؟».
گویی دولت حالا اشتباه خود را جبران کرده است. یکشنبه شب گذشته دبیر کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه یا همان کمیته فیلترینگ در برنامه 20:30 صدا و سیما اعلام کرد: «سایت گوگل و جی‌میل تا ساعتی دیگر در سراسر کشور فیلتر می‌شوند».
دلیل فیلتر شدن سایت گوگل و جی‌میل، درخواست‌های مکرر مردمی برای نشان دادن اعتراض به ساخت فیلمی که به پیامبر توهین شده است، عنوان شد. این در حالی است که جی‌میل یک سایت ارایه دهنده خدمات ایمیل الکترونیکی است و گوگل هم یک موتور جست‌وجو است و به صورت عملی این دو خدمت، ارتباطی با دنیای هنر و سینما پیدا نمی‌کنند. مسوولان چند ساعت بعد از فیلتر شدن این دو سایت در حالی که با اعتراض تعداد زیادی از کاربران روبه رو شده بودند اعلام کردند هدف اصلی در واقع فیلتر کردن یوتیوب بوده است. سرویسی که زیر مجموعه گوگل است و یک رسانه اجتماعی محسوب می‌شود. بیایید مفهوم رسانه‌های اجتماعی را نادیده بگیریم که ذاتا به تنهایی و به صورت مستقل تولیدکننده محتوا نیستند و این اعضای آن شبکه هستند که به دلخواه و انتخاب خود محتوای مورد نظرشان را روی رسانه‌ها قرار می‌دهند. در این صورت مساله‌ای که مطرح می‌شود این است که یوتیوب مدت‌هاست در ایران فیلتر است.

درخواست‌های غیر مردمی
موتور جست‌وجوی گوگل در کنار سرویس جی‌میل، دو سرویس پر طرفدار در ایران است. بر اساس آمار آنلاین سایت Statcounter.com حدود 90 درصد از کاربران ایرانی از موتور جست‌وجوی گوگل استفاده می‌کنند. نمودار 3 به اندازه کافی گویاست.
نمودار آنلاین سرویس trans parency گوگل که ابزاری است برای اندازه‌گیری ترافیک خدمات گوگل در سراسر جهان نیز  نشان می‌دهد استفاده از سرویس جی‌میل و ایمیل همچنان در ایران ادامه دارد. نمودارهای یک و دو  نشان‌دهنده ترافیک جی‌میل و گوگل در روزهایی است که مسوولان این دو سایت را در ایران فیلتر کردند.
همان‌طور که می‌بینید برای گوگل و جی‌میل زندگی همچنان ادامه دارد و آنچه حیات‌اش زیر سوال رفته تصمیم‌گیری‌های درست در کشور است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :