آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 13917
تاریخ انتشار : 8 مهر 1391 0:10
تعداد بازدید : 860

مدیر مارکتینگ یک شرکت اینترنتی:

دود مسدودسازی جی میل به چشم کسب و کارهای ایرانی می رود

مدیر مارکتینگ یک شرکت اینترنتی با بیان اینکه مسدود کردن جی میل، هزینه چندانی به شرکت گوگل تحمیل نمی کند، گفت: از این اقدام تنها شرکت ها و کسب و کارهای ایرانی زیان دیده اند.

فناوران- زهرا خانی، مدیر مارکتینگ شرکت “نت بینا” گفت: درآمد اصلی گوگل از راه تبلیغات است. درآمدزاترین سرویس‌های تبلیغاتی گوگل نیز AdSense و Adwords هستند که سرویس اولی مدت‌هاست در ایران فیلتر شده و کاربران اصلا نمی‌توانند تبلیغات آن را مشاهده کنند، تا بتوانند با کلیک کردن و یا مشاهده آن تبلیغات درآمدی را برای گوگل به ارمغان آورند. سرویس دوم که مربوط به نمایش تبلیغات در میان نتایج جست‌وجوی گوگل است هم چندی است فیلتر شده است. به گفته خانی، فیلتر شدن گوگل ادوردز به جای ضرر زدن به گوگل، باعث زیان دیدن شرکت‌های ایرانی شده است.وی گفت: با وجودی که رییس سازمان فناوری اطلاعات قول مساعدت در رفع فیلتر سرویس ادوردز را داده است، نه تنها این کار تاکنون عملی نشده بلکه با بستن جی‌میل یک ضرر دیگر هم به ما وارد کرده‌اند.
خانی در پاسخ به این سوال که درآمد زایی گوگل از جی‌میل چگونه است، گفت: ظاهرا گوگل از طریق دو راه از جی‌میل درآمد کسب می‌کند؛ یکی فروش فضای بیشتر به کاربران است که تعداد انگشت‌شماری از کاربران ایرانی تا به حال بابت افزایش فضای ذخیره سازی نامه‌ها به گوگل پول پرداخت کرده‌اند و روش دوم مربوط به نمایش تبلیغات AdSense در سرویس جی‌میل است که پیشتر فیلتر شده و اصلا نمایش داده نمی‌‌شود.
خانی افزود: یکی دیگر از مواردی که می‌توان اشاره کرد، استفاده از سرویس ایمیل در بازار آندرویید است. در مدت یک سال و نیمی که از راه‌اندازی این بازار می‌گذرد بیش از ۲۰۰ هزار حساب کاربری ثبت و تایید شده دارد. در این بین به دلیل  عدم تمایل این بازار به دریافت اطلاعات شخصی کاربران، ارایه برخی خدمات مانند صدور صورت حساب و مدیریت حساب کاربری بدون دریافت نشانی و ارسال و دریافت ایمیل غیرممکن شده است.
خانی گفت: قبل از انتشار خبر مسدود شدن خدمات جی‌میل از سوی کمیته تعیین مصادیق، تصمیم گرفتیم آماری در مورد کاربران فعال بازار آندرویید منتشر کنیم، بر اساس این آمار حدود ۴۲ درصد کاربران بازار از جی‌میل و تنها «4/0 درصد» آنها از ایمیل‌های تحت دامنه‌های ir. استفاده می‌کنند.  با این اوصاف ما در کوتاه مدت ۴۲ درصد از مشتریان بالقوه و بالفعل خود را از دست می‌دهیم که مسلما چنین خسارتی به یک زمان طولانی برای جبران نیاز دارد و تحمل آن از توان ما و بسیاری دیگر از شرکت‌های ایرانی خارج است.
این فعال اینترنتی تاکید کرد: داشتن یک پست الکترونیکی امن از ابتدایی‌ترین حقوق هر انسانی است و هیچ کس نباید افراد را از دسترسی به این‌گونه سرویس‌ها منع کند. سرویس جهانی جی‌میل که از امنیت نفوذی بالایی در قبال هک و نفوذ برخوردار است، به یکباره از دسترس خارج می‌شود و هیچ کس هم فکر نمی‌کند که ما چه ضرری خواهیم کرد.
خانی درباره استفاده از فیلترشکن و وی پی ان نیز که طبق قانون استفاده از این نرم‌افزار‌ها جرم محسوب می‌شود، گفت: فرض کنیم که از ۳۴ میلیون کاربر اینترنتی که روزانه از گوگل و جی‌میل استفاده می‌کنند، فقط ۲۰ میلیون نفر آنها در روزهای گذشته از وی پی ان استفاده کرده باشند. اگر هزینه خریداری این ابزارها را سه هزار تومان در نظر بگیریم، با این اقدام تنها ۶۰ میلیارد تومان به سوی این بازار که بیشتر هم در خارج از کشور است، پول سرازیر شده است.  


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :