آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 13918
تاریخ انتشار : 8 مهر 1391 0:12
تعداد بازدید : 942

عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ:

جی میل ناخواسته فیلتر شد، ربطی هم به فیلم موهن نداشت!

عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ کشور گفت: مسدودشدن سرویس پست الکترونیکی گوگل به دلیل مشکل فنی در تفکیک دو سرویس جی میل و یوتیوب صورت گرفت.

خبرگزاری مهر- محمدرضا آقامیری به تشریح دلایل عدم دسترسی کاربران ایرانی به سرویس‌های گوگل از جمله جی‌میل پرداخت و تاکید کرد که ارتباط چندانی میان محدودیت دسترسی به جی‌میل با اتفاقات اخیر در زمینه محکومیت فیلم موهن وجود ندارد.
 وی نسبت دادن قطعی جی‌میل در ایران را به محکوم کردن حوادث اخیر در فضای مجازی فرافکنی عنوان کرد و گفت: قطع جی‌میل در ایران تنها به دلیل برخی مشکلات فنی رخ داده است و ما هیچ وقت نخواسته و نمی‌خواهیم که جی‌میل و سرویس‌های گوگل را فیلتر کنیم. عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ کشور گفت: اخیرا موتور جست‌وجوی گوگل برای دور زدن سیستم فیلترینگ ایران از پروتکل جدید https استفاده کرده است که یوتیوب و جی‌میل از طریق این پروتکل قابل رویت هستند براین اساس سیستم فیلترینگ ما برای فیلتر شبکه یوتیوب به صورت تفکیک شده نمی‌تواند عمل کند. وی با بیان اینکه تا پیش از این یوتیوب بر یک پروتکل مجزا از جی‌میل پیاده‌سازی شده بود و به همین دلیل امکان فیلتر آن به صورت مجزا از دیگر سرویس‌های گوگل وجود داشت، گفت: هم‌اکنون این سرویس از طریق گوگل قابل رویت است و برای آنکه بتوانیم آن را مسدود کنیم با مشکل فنی مواجه شده‌ایم؛ براین اساس ما مجبور شدیم برای جلوگیری از نشر ابتذال و نشر موارد مستهجن که فرزندان ما را به خطر می‌اندازد این دو سرویس را که بر یک پروتکل پیاده‌سازی شده‌اند، با هم مسدود کنیم.
 آقامیری با تاکید براینکه سرویس یوتیوب از ابتدا در ایران مسدود بوده است، گفت: کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ از وزارت ارتباطات خواسته است که راهکاری برای فیلتر کردن جداگانه یوتیوب ارایه دهد.
 وی با بیان اینکه ما فقط خواسته‌ایم که یوتیوب باز نباشد و اسمی از گوگل و جی‌میل نبردیم، افزود: متاسفانه دانش فنی تفکیک این دو سرویس هنوز محقق نشده است؛ یعنی ما می‌خواستیم یوتیوب را مسدود کنیم جی‌میل هم قطع شد و این ناخواسته بوده و از طرفی چاره‌ای هم برای این موضوع وجود ندارد چرا که نمی‌خواهیم به هیچ وجه یوتیوب
باز باشد.

وزارت ارتباطات در جست و جوی دانش فنی
 عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ کشور گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال یافتن روشی برای حل این مشکل است تا بتواند در این پروتکل، یوتیوب را مسدود و سرویس جی‌میل را باز کند که این دانش فنی به زودی می‌آید. آقامیری در پاسخ به اینکه این مشکل چه زمانی رفع خواهد شد، گفت: زمان قطعی نمی‌توان داد که مثلا این مشکل تا سه روز آینده حل شود اما جی‌میل باز می‌شود و مشکلی نخواهد داشت.

فیلترینگ جی‌میل ربطی به راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات نداشت
 عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ کشور درباره وجود برخی شائبه‌ها از ارتباط راه‌اندازی اینترنت ملی در هفته اخیر و مسدودیت دسترسی به جی‌میل در کشور گفت: اینها هیچ ارتباطی به هم ندارند و ما حتی اگر شبکه ملی اطلاعات را راه‌اندازی کنیم و یا نکنیم، موتورجست‌وجوی گوگل از جمله سایت‌هایی است که ما درصدد مسدود کردن آن و خدمات‌اش نیستیم.
 وی گفت: اگرچه گوگل واقعا برخوردی که در سایر کشورها با دولت و حاکمیت دارد را با ایران نداشته و خصمانه با ما برخورد می‌کند اما برنامه‌ای برای فیلترینگ این سایت در ایران وجود ندارد. آقامیری با بیان اینکه گوگل سالانه چند میلیون دلار به حاکمیت برخی کشورها پول می‌دهد اما بر کشور ما می‌تازد، اضافه کرد: اگرچه قبول داریم که هیچ موتور جست‌وجویی به جامعیت گوگل وجود ندارد و کاربران ایرانی خیلی به این سایت عادت کرده‌اند اما باید توجه داشت که بسیاری از تحقیرهایی که در مورد حاکمیت و منافع ملی ما صورت می‌گیرد، توسط گوگل انجام می‌شود؛ اما به هر ترتیب قرار نیست گوگل در ایران مسدود شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :