آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14159
تاریخ انتشار : 12 مهر 1391 11:3
تعداد بازدید : 560

دستور ويژه ریيس جمهور براي برخورد با اخلال گران بازار ارز

ریيس جمهور دستور برخورد با اخلال گران بازار ارز و كساني كه به طور عمد در بازار اخلال ايجاد مي كنند را صادر كرد.

ايسنا- مهدي غضنفري- وزير صنعت معدن و تجارت– ضمن اعلام اين خبر گفت كه احمدي‌نژاد دستورات لازم را هم به لحاظ اطلاع‌رساني و فرهنگ سازي و هم به لحاظ برخورد با سرشاخه‌هايي كه به طور عمد در بازار اخلال ايجاد مي‌كنند صادر كرده است تا فعاليت جدي‌تر نهادهاي مسوول در اين ارتباط آغاز شود.
غضنفري گفت: موضوع ارز پديده‌اي چند وجهي است كه بايد دراين خصوص همه وجوه آن مورد توجه باشد، زيرا كه ارز در كشور صرفا داراي ابعاد صرفا اقتصادي نيست و ابعاد غيراقتصادي نظير سياسي، امنيتي و اجتماعي گرفته است.
وي با اشاره به اينكه مركز مبادلات ارزي جنبه‌هاي اقتصادي ارز را در بازار مديريت و سعي مي‌كند با جذب تقاضاهاي بيشتر به سمت خودش تقاضاهاي بازار آزاد را كاهش دهد، افزود: جنبه‌هاي سياسي، امنيتي و اجتماعي اين موضوع بايد توسط نهادهاي ذيربط مديريت شود تا راهكار جديد ايجاد مركز مبادلات ارزي كه يك هفته است راه‌اندازي شده خودش را نشان دهد.
وزير صنعت معدن و تجارت با بيان اينكه دستگاه‌هاي مختلفي كه مسووليت غيراقتصادي دارند، برنامه‌هايي را براي مديريت بازار ارز دارند كه هنوز اجرايي نشده است، گفت: درحالي كه ما در مركز مبادلات ارزي سعي داريم تا تقاضاهاي بيشتري را جذب كنيم، در بازار آزاد فعاليت ديگري در حال شكل‌گيري است كه فقط جنبه اقتصادي ندارد. به گفته او در بازار آزاد نوعي سوداگري شكل گرفته و جهت‌گيري آن بازار به سمت بالا بردن قيمت ارز است.
وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه برخي مسوولان درباره مقاومت بازار و شكستن آن سخن گفته بودند و چه زماني اين موضوع محقق مي‌شود؟ تصريح كرد: يك سيستم اقتصادي بايد هم‌زمان كار كند. ما مركز مبادلات را راه انداختيم كه سيستم اطلاعاتي آن بايد خيلي بيشتر باشد، انتظارات ما خيلي بيشتر است، بخش ارتباطات سياسي و فرهنگي در مورد جايگاه ارز در اقتصاد هم مهم است اين دو زيرساختار يعني امنيتي اطلاعاتي و سياسي فرهنگي هنوز پابه پاي اين زيرسيستم اقتصادي فعال نشده است.
غضنفري همچنين در پاسخ به اين پرسش كه وضعيت نرخ دلار بر روي بازار باعث مي‌شود كه برخي قيمت‌ها را لحظه‌اي در سطح بازار تغيير دهند، نقش نظارتي سازمان حمايت مصرف كنندگان و توليد كنندگان دراين خصوص چيست ؟، گفت: حجم پرونده‌ها و بازرسي‌هاي ما چند برابر شده يعني بيش از يك ميليون پرونده در تعزيرات براي متخلفين تشكيل شده و مدارك مستند را تهيه كرديم اين ميزان بسياري بيشتر از سال‌هاي گذشته است.
وي افزود: مشكل اين است كه وقتي از سرچشمه نتوانيم قيمت ارز را مديريت كنيم آثار نظارت و كنترل در نزد مردم محسوس نيست، با اينكه كار بازرسي و نظارت تشديد و چند برابر شده اما مردم آن را احساس نمي‌كنند و براي‌شان مشهود نيست، علت آن هم اين است كه بايد قيمت ارز را به عنوان يك جريان خوني كه در بدن اقتصاد جاري است بتوانيم مديريت كنيم. در همين ارتباط ديگر سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي نيز در گفت‌وگو با ايسنا تاكيد كرد كه اين كميسيون در جلسات آتي خود موضوع نوسانات ارز و سكه را پيگيري خواهد كرد.
سيدحسين نقوي حسيني گفت: كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با حساسيت ويژه‌اي در جلسات گذشته خود مسایل اقتصادي به ويژه نوسانات بازار ارز و سكه را پيگيري كرده است و در همين راستا هيات رييسه اين كميسيون جلسه مشترك با هيات رييسه كميسيون اقتصادي برگزار کرد.
وي خاطرنشان كرد كه در همين راستا كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در جلسات آتي به دليل مهم بودن بحث امنيتي نوسانات بازار ارز و سكه اين موضوع را در نشست با مسوولان اقتصادي حتما به صورت جدي دنبال خواهد كرد.
سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينكه «طبق اطلاعات ما در حوزه‌ ارز مسایل امنيتي جدي مطرح است» گفت:در اين حوزه با اخلال‌گراني روبه‌رو هستيم كه اقداماتي براي ايجاد نشدن ثبات در بازار ارز انجام مي‌دهند؛ اين اخلال‌گران در افزايش نرخ ارز دست دارند و به دنبال بي‌ثباتي بازار هستند.
نقوي حسيني ادامه داد: اين كميسيون در همين راستا به دنبال برگزاري جلسه براي پيگيري نوسانات نرخ ارز و سكه در ابعاد مختلف به خصوص بعد امنيتي است. وي يادآور شد كه هيات رييسه كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در روز يكشنبه هفته آينده در مورد زمان برگزاري اين جلسه تصميم‌گيري خواهد كرد. همچنين يك عضو كميسيون اقتصادي مجلس نيز از تهيه طرح دو فوريتي براي ورود قوه قضایيه به ساماندهي بازار ارز توسط تعدادي از نمايندگان خبر داده است. سيدمحمد‌حسين مير‌محمدي نماينده مردم گلپايگان و خوانسار در مجلس با تاکيد بر لزوم برخورد قضايي با سوداگران بازار ارز به باشگاه خبرنگاران گفت: در اين راستا تعدادي از نمايندگان طرح دو فوريتي را جهت ورود قوه قضایيه براي ساماندهي بازار ارز تهيه کرده‌اند که طرح فوق در هفته آينده به صحن علني بهارستان ارایه خواهد شد. وي در ادامه تصريح کرد: بر اساس طرح فوق، دستگاه قضايي کشور به بحث ارز، ورودي نظارتي خواهد داشت تا بتواند مانع از اختلال ايجاد‌كردن دلال و سوء‌استفاده‌كنندگان از بازار ارز باشد.
به گزارش خبرنگار ايسنا، درحالي كه در هفته‌هاي اخير شاهد نوسان قيمت طلا، سكه و ارز در بازارهاي داخلي بوديم، امروز (سه‌شنبه) با رشد قيمت دلار صرافي‌ها به غير از خريد و فروش سكه تمام، نيم، ربع و سكه يك گرمي معامله ديگري را انجام نمي‌دهند و از حوالي ميدان فردوسي تا چهار‌راه ‌استانبول انبوهي از دلالان ارز قابل مشاهده هستند كه هر كدام قيمت دلار را از 3600 تا 3900 تومان اعلام مي‌كنند. مسوول يك صرافي در ميدان فردوسي مي‌گويد: دلار در حال حاضر در بازار تنها از سوي دلالان خريد و فروش مي شود. حتي تقلبي بودن آن نيز مشخص
 نيست.
امروز علاوه بر دلالان، انبوهي از مردم عادي هم در اين محدوده از شهر تهران ديده مي‌شوند كه خواستار فروش دلارهاي خود هستند، ولي از آنجايي كه صرافي‌ها اين معاملات را انجام نمي‌دهند، خريد و فروش ارز بين دلالان و مردم در حال انجام است.
در چنين وضعيتي لزوم ورود نهادهاي مسوول براي برخورد با سوداگران بازار ارز بيش از هر زمان ديگري احساس مي‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :