آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14167
تاریخ انتشار : 15 مهر 1391 0:22
تعداد بازدید : 4836

در گفت‌و‌گو با مدیرعامل پرشیا سیستم در گفت و گو با فناوران:

تجهیزات شبکه قربانی حمایت از تولید محصولات مخابراتی شد

بخش شبکه بازار سخت افزار کشور همیشه با سرو صدای کمتر و ثبات بیشتری نسبت به بخش قطعات رایانه ای به کار خود ادامه داده است. این بخش از بازار به دلیل تخصصی تر بودن نسبت به بخش دیگر بازار همواره دارای مشتریان خاص بوده و به تبع آن محصولات آن نیز تخصصی است. البته با افزایش کاربرد شبکه در سازمان ها و ارگان های مختلف و حتی در شرکت های خصوصی کوچک به واسطه مزایای مختلف این فناوری، این بازار نیز گسترش پیدا کرده و نوسانات در قیمت و عرضه قطعات از اهمیت خاصی برخوردار شده است.
در این راستا و به منظور تامین قطعات مورد نیاز بازار شبکه، شرکت های بسیاری در حال فعالیت هستند تا نیازهای کاربران را در این حوزه برآورده کنند. پرشیا سیستم یکی از شرکت های پیشرو در ارایه خدمات شبکه ای و امنیتی است. در مورد اوضاع بازار تجهیزات شبکه گفت وگویی با حسن اسدی مدیر عامل پرشیا سیستم ترتیب داده ایم که می خوانید.

حامد گل جان اکبری

پرشیا سیستم در چه زمینه‌ای در حال فعالیت است؟
پرشیا سیستم در حوزه تجهیزات شبکه با برند آلمانی Level one در بازار حضور دارد و تمامی محصولات Active این شرکت را در بازار عرضه کرده است. البته با برندهای مختلفی همچون NUUO, IMege در زمینه تجهیزات امنیتی و  Equipنیز برای ارایه کالاهای Passive در بازار حضور داریم.

 در ابتدای مرداد ماه شرکت‌های واردکننده تجهیزات شبکه شاهد تغییر در تعرفه ورود تجهیزات شبکه بودند،این تغییر در تعرفه چه تاثیراتی روی ورود کالاهای شبکه‌ای و قیمت آنها داشته است؟
متاسفانه با تصویب این نوع تعرفه گذاری شرکت‌های واردکننده و از جمله شرکت پرشیا سیستم دچار مشکلات بسیاری برای ورود کالاهای خود شده‌اند. این قانون  باعث شده که تجهیزات خانگی از قبیل مودم‌های ADSL روترهای خانگی، اکسس پوینت‌ها و نیز سوییچ‌های کوچک 5پنج یا هشت پورت یا حتی 16 پورت‌های سایز متوسط نیز نسبت به قبل هزینه تعرفه آنها در گمرگ چندین برابر شود که این امر باعث تغییر قیمت در بازار هم خواهد شد. در نتیجه کاهش حجم خرید را شاهد خواهیم بود.   
 این قانون در اصل به ضرر محصولات خانگی کوچک و متوسط تمام شدکه حجم وسیعی از بازار را هم در بردارند. چنان که این موضوع موجب شد تا در بازار شاهد کاهش حجم قطعات باشیم و کالاها و تجهیزات شبکه افزایش قیمت عمده‌ای داشته باشد.

 بعضی از اعضای کمیسیون ماده یک در وزارت صنعت معدن و تجارت بر این باورند که این تعرفه در راستای حمایت از تولیدکنندگان داخلی است.آیا در حال حاضر در کشور تولیدکننده تجهیزات شبکه به صورت تخصصی وجود دارد؟
خیر. ما تولیدکننده تجهیزات شبکه در داخل کشور نداریم.ما تنها در کشور توانسته‌ایم رک‌های شبکه را که به عنوان تجهیزات جانبی شبکه مطرح است تولید کنیم. البته تولیدکننده‌های محدودی در زمینه تولید کانکتور و همچنین کابل‌های شبکه وجود دارد. به نظر من این تصمیم بیشتر برای حمایت از تولید کنندگان وسایل مخابراتی تهیه و تدوین شده اما به دلیل واضح نبودن قانون، تعرفه کیلویی کالاهای مخابراتی و کالاهای شبکه درهم تلفیق شده‌ و ما شاهد اعمال این قانون برای تجهیزات شبکه هم هستیم.

 با توجه به اینکه شما از اعضای کمیسیون شبکه نظام صنفی رایانه‌ای هستید اقداماتی برای تفکیک کالاهای مخابراتی و کالاهای شبکه‌ای انجام داده‌اید؟
ما نامه‌نگاری‌های بسیاری با کمیسیون ماده یک وزارت صنعت معدن و تجارت داشته‌ایم و درخواست کرده‌ایم تا به این موضوع رسیدگی
شود.
در این راستا  از طریق کمیسیون شبکه نظام صنفی رایانه‌ای نیز اقداماتی صورت گرفته است امیدواریم که در آینده نزدیک ترتیبی صورت بگیرد که این کالاها از کالاهای مخابراتی تفکیک شود و تعرفه آنها نیز مجددا به وضعیت قبل از این قانون برگردانده شود. البته این تغییر تنها مشکل موجود نیست. تغییر در معیار آزمایشات برای ورود کالاها نیز مساله‌دار شده است.
    
 در مورد این مساله توضیح دهید.
طبق آیین نامه تایید نمونه تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات، سازمان تنظیم مقررات رادیویی مکلف است مطابق ماده 2 این آیین نامه تایید نمونه تجهیزات و نرم افزار ارتباطی وارداتی را به عمل آورد.
علی رغم اینکه سازمان تنظیم مقررات رادیویی مطابق نامه شماره 3/3/4/2291 مورخ 90/8/2 به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای خود را مکلف به انجام تست‌هایEMC,safetyوperformance و تست شرایط محیطی کرده است اما در حال حاضر نه‌تنها تست‌های safety وEMC که ضروری‌ترین تست‌ها به نظر می‌رسد انجام نمی‌گیرد بلکه تنها قسمتی از آن انجام می‌شود که تست کارایی است که انجام آن نیز نه‌تنها مبتنی بر استاندارد نیست بلکه مبتنی بر RFC است که بر خلاف استانداردهای نهادهایی که معیار پذیرش مشخص ملی یا بین المللی دارند است.
ضمن اینکه در این آزمایشگاه غیر تخصصی بابت تست یک سوییچ 8 یا 5 پورت خانگی که بین 20 تا 50 هزار تومان قیمت دارد هزینه ای معادل دو  میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

 شما برای حل این مشکلات اقداماتی انجام داده‌اید؟
بله ما طی ماه‌های گذشته نامه‌نگاری‌هایی از طریق کمیسیون شبکه نظام صنفی انجام داده‌ایم که یکی از این نامه‌ها با مهر و امضای بیش از پنج شرکت وارد کننده تجهیزات شبکه به کمیسیون برای پیگیری فرستاده شده است. همچنین ما در جلساتی که در کمیسیون شبکه نظام صنفی داشته‌ایم سعی کردیم تا به سازمان تنظیم مقررات رادیویی یک آزمایشگاه تخصصی وسایل شبکه را معرفی کنیم تا این مشکل رفع شود.

 برنامه‌های آینده پرشیا سیستم برای حضور در بازار چیست؟
فعلا با توجه به وضعیت موجود و این نوسانات در بازار ارز نمی توانیم آینده را پیش بینی کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :