آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14204
تاریخ انتشار : 15 مهر 1391 2:4
تعداد بازدید : 497

پیش بینی مرکز مبادلات ارز:

با ادامه کار اتاق، ثبات در بازار ارز حاكم مي شود

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی دارندگان و متقاضیان ارز تاكيد كرد: طبيعتا هر طرحي داراي مشكلات خاص خود است و براي مشكلاتي كه از سوي ارباب جرايد، صادركنندگان و واردكنندگان مطرح مي شود در نخستين فرصت در چارچوب كميته اي كه وجود دارد راهكارهاي لازم را طراحي و بعد اجرا مي كنيم و تا به امروز نيز بسياري از مشكلاتي كه توسط متقاضيان مطرح شده را برطرف كرديم.

ايسنا- صمدكريمي، سخنگوی مرکز مبادلات ارزی دارندگان و متقاضیان ارز با بيان اين مطلب ابراز كرد: مركز مبادلات در واقع به عنوان پنجره واحدي عمل مي‌كند كه نمايندگان بانك‌ها در آنجا جمع شدند و با همكاري هم مشكلات متقاضيان بررسي و برطرف مي‌شود و با تجميع بانك‌ها در اين مركز ارتباط بين بانك‌ها تسريع يافته و ديگر نياز نيست براي ارتباط بين بانك‌ها نامه‌نگاري شده يا زمان زيادي صرف كرد. وي در پاسخ به اين سوال که برخي متقاضيان در نقل و انتقال با مشكلاتي مواجه هستند گفت: احتمال اينكه حواله‌‌اي انجام نشود و نقل و انتقالاتي در اين زمينه صورت نگيرد بسيار كم است ولي امكان دارد مشكلاتي براي نقل و انتقالات داشته باشيم ولي اين مشكلات عمده نخواهد بود چون در سيستم به طور دقيق محل ارز، نوع ارز و ميزان آن مشخص است و اگر مشكلي به وجود بيايد سريع برطرف مي‌شود.
وي گفت: ما در اين مركز با همكاري بانك مركزي و شبكه بانكي كشور در صدد برطرف كردن اين مشكلات هستيم.
كريمي گفت: در قدم‌هاي بعدي بخشي از منابع صندوق توسعه ملي و ساير صادر كنندگان غير نفتي در اين بازار عرضه خواهد شد. وي پيش از اين نيز گفته بود: در آينده شاهد ثبات در بازار ارز خواهيم بود و طبيعي است بعد از ايجاد ثبات طبيعتا با كنترل شوك‌هاي خارجي اقتصاد مي‌توانيم شاهد روند نزولي نرخ ارز در بازار باشيم.
همچنين مينو کیانی‌راد‌ ـ معاون ارزي بانك مركزي ـ در خصوص تاثیر بازار مبادلات ارز بر بازار ارز بیان كرد: باید اجازه داد مدتی از فعالیت مرکز مبادلات ارزی بگذرد تا به تقاضاهای واقعی پاسخ داده شود و فشار بر بازار آزاد از این نظر، کاسته شود. در این صورت، دلیلی برای افزایش نرخ ارز وجود ندارد.
وي درباره نحوه محاسبه نرخ ارز در این مرکز گفت: پس از در نظر گرفتن سبدی از ارزهای معامله شده در صرافی‌های مجاز، نرخ اولیه به‌دست ‌می‌آید و پس از کسر کارمزد، دو درصد از این رقم کاسته می‌شود و در نهایت، نرخ ارز غیرمرجع (مبادله‌ای) به دست می‌آید.
گفتني است؛ بانك مركزي مركز مبادلات ارزي را با هدف تسهيل مبادلات و رسيدگي به تقاضاهاي واردكنندگان راه‌اندازي كرده است، به دانشجويان بورسيه و بيماران داراي تاييديه ارز به نرخ مرجع فروخته مي‌شود. همچنين بانك مركزي در اطلاعيه‌اي از خريد و فروش ارز در بانك‌ها براي مصارفي مانند مسافرت خبر داد. بر اين اساس فروش ارز به نرخ مرجع کماکان برای دانشجویان بورسیه (مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و پزشکی) همچنین بیماران دارای تاییدیه شورای عالی پزشکی و زایران حج تمتع 1391 امکان‌پذیر خواهد بود. تمامی بانک‌ها مجازند ارز متقاضیان را (اعم از حواله و اسکناس) به نرخ غیرمرجع (مبادله‌ای) که روزانه توسط اداره بین‌الملل بانک مرکزی اعلام می‌شود خریداری كنند.
همچنين تمامی بانک‌های عامل می‌توانند ارزهای خریداری شده به شرح بند(2) فوق را به نرخ غیرمرجع (‌مبادله‌ای) به علاوه یک درصد (با احتساب کارمزد) بابت مصارف خدماتی (به‌ استثنای ارز مسافرتی) و در چارچوب مقررات به فروش برسانند.
از ديگر تصميم‌هاي ارزي بانك مركزي درباره مسافران است كه بر اين اساس مسافران خارج از کشور می‌توانند ارز مسافرتی موردنیاز خود را به نرخ غیرمرجع (مبادله‌ای) به علاوه یک درصد (با احتساب کارمزد) در چارچوب مقررات از بانک‌های ملی ایران یا ملت تامین كنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :