آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14222
تاریخ انتشار : 16 مهر 1391 9:53
تعداد بازدید : 1413

ردیابی و شکار 60 درصد مجرمان اینترنتی

رییس پلیس فتای کشور از افزایش توان ردیابی و شکار مجرمان اینترنتی در فضای مجازی توسط پلیس فتا خبر داد.

فناوران- سردار سیدکمال‌هادیانفر با بیان اینکه توان پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات در ردیابی بزهکاران اینترنتی افزایش یافته، گفت: با توجه به تدابیر فرماندهی نیروی انتظامی‌اقدامات گسترده‌ای برای گسترش فعالیت‌های پلیس فتا برنامه‌ریزی شده که با مجموع اقدامات انجام شده به جرات می‌توان گفت که در سایه حضور این پلیس در فضای مجازی امنیت در حد قابل قبولی افزایش داشته است.
رییس پلیس فتا ادامه داد: هم‌اکنون بیش از 60 درصد پرونده‌های تشکیل شده در پلیس فتا منجر به کشف و دستگیری مجرم می‌شود که امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این میزان افزایش یابد تا مردم با رضایت و امنیت خاطر بیشتری در فضای مجازی انجام دهند.
وی گفت: سرمایه اجتماعی مهم‌ترین قدرت پلیس به حساب می‌آید لذا ما با تمام توان به دنبال ایجاد پوشش قابل قبولی در فضای مجازی هستیم تا مردم بیش از بیش به این پلیس تکیه کنند و با اعتماد به ما، قدرت و توان عملکردی این پلیس را افزایش دهند.
 مقابله با کلاهبرداری‌های اینترنتی
رییس پلیس فتای کشور گفت: به دنبال مقابله با کلاهبرداری‌های اینترنتی هستیم.وی افزود: پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات با استفاده از سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری با ورود غیرقانونی افراد به حریم خصوصی و محیط کاری افراد برخورد می‌کنند.وی ادامه داد: پلیس فضای مجازی تاکنون توانسته امنیت شهروندان را در این فضا تامین کند. با افزایش تعاملات با پلیس فتا درصدد هستیم تا سرقت‌هایی‌که از طریق کلاهبرداری‌های اینترنتی صورت می‌گیرد بیش از پیش شناسایی و مجرمان ردزنی شوند. این مقام ارشد انتظامی‌گفت: هم‌اکنون پلیس فتا و پلیس امنیت عمومی‌با پلیس آگاهی ارتباطی تنگاتنگ دارند.
   کلاهبردارهای ایمیلی در کمین کاربران فضای سایبر
معاون تشخیص و پیشگیری پلیس فضاي توليد و تبادل اطلاعات ناجا، یکی از جرایم شایع در محیط مجازی را کلاهبرداری از طریق ایمیل عنوان کرد و گفت: اگر تعداد کمی ‌از افراد نیز به این ایمیل‌ها اعتماد کنند، حجم وسیعی از افراد مورد سوءاستفاده و بزه قرار می‌گیرند.
سرهنگ علی نیک‌نفس با بيان اينكه کلاهبرداری‌ها از طریق ایمیل مبتنی بر مهندسی اجتماعی و در کمین کاربران فضای سایبر است، گفت: با توجه به اینکه ایمیل یکی از پرکاربردترین خدماتی است که کاربران از آن استفاده می‌کنند، کلاهبرداران و مجرمان نیز تمایل پیدا می‌کنند که از این طریق به اعمال مجرمانه خود دست بزنند.
وي یکی از جرایم شایع در محیط مجازی را کلاهبرداری از طریق ایمیل عنوان کرد و گفت: در یک کارگاه آموزشی سعی شد تا روش‌های پیشگیری از وقوع جرم به بازدیدکنندگان ارایه شود که در آن می‌توان به محفوظ نگهداشتن آدرس ایمیل، کنترل ایمیل‌های ارسالی از نظر صحت و اصالت و همچنین کنترل IPهای اشخاص فرستنده اشاره کرد. معاون تشخیص و پیشگیری پلیس فتا با بيان اينكه در این «ورک شاپ» یک ساعته سعی شد تا بخشی از آسیب‌های فضای مجازی و راهکارها در این زمینه ارایه شود گفت: ایمیل‌هایی که دارای درخواست‌هایی مبنی بر پرداخت مبلغ یا ارسال یکسری از اطلاعات هستند در اغلب مواقع کلاهبرداری بوده و کاربری که به این دسته از ایمیل‌ها اعتماد می‌کند دچار بزه و آسیب می‌شود.
نیک‌نفس افزود: اغلب کلاهبرداری‌ها از سوی بزهکاران فضای مجازی از طریق مهندسی اجتماعی و سوءاستفاده از تمایل طبیعی افراد به اعتماد صورت می‌گیرد که از این طریق می‌توانند با دسترسی به اطلاعات به اهداف مجرمانه خود دست یابند.
معاون تشخیص و پیشگیری پلیس فتا گفت: ارسال لینک‌های فیشینگ، فریب از طریق پیشنهاد شغل، ارایه پیشنهادات اغوا کننده برای انتقال وجه در مقابل به دست آوردن مبلغی هنگفت و فریب افراد مبنی بر برنده‌شدن در قرعه‌کشی از جمله روش‌هایی است که به صورت هدفمند و با انتخاب شخص قربانی یا به صورت انبوه برای قربانیان ارسال می‌شود که اگر تعداد کمی‌از افراد نیز به این ایمیل‌ها اعتماد کنند، حجم وسیعی از افراد مورد سوءاستفاده و بزه قرار می‌گیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :