آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15714
تاریخ انتشار : 26 مهر 1391 10:55
تعداد بازدید : 950

سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد:

اعدام در انتظار اخلال گران بازار ارز

سخنگوی قوه قضاییه گفت: افرادی که برای ضربه زدن به نظام اقدام به ایجاد اخلال گری در نظام اقتصادی کشور می کنند طبق قانون مفسد فی الارض بوده و به اعدام محکوم می شوند.

خبرگزاری مهر- حجت‌الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای عصر دوشنبه  گذشته در سی و هفتمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به بحث ارز، گرانی و قاچاق طلا گفت: بحث گرانی، طلا، قاچاق طلا و ارز با هم در ارتباط بوده اما یک موضوع مشترک نیست و یک نسخه برای همه آنها جوابگو نیست.
محسنی اژه‌ای گفت: درست است که در یک بخش دشمن فشار می‌آورد و تمرکز خود را روی مسایل اقتصادی متمرکز کرده و دیگر جنگ و مسایل سیاسی اولویت او نیست. دشمن معتقد است اگر جنگ اقتصادی به راه بیاندازد مردم تحت فشار بوده و وقتی مردم تحت فشار قرار گیرند به حکومت فشار وارد می‌کنند اما نمی‌داند که این یک خیال باطل است.
به گفته وی، البته فشار دشمن بی‌تاثیر نیست و اگر کسی بگوید فشار دشمن در موضوع اقتصادی کارساز نیست این سخن درستی نیست اما ملت ما هیچ گاه تسلیم دشمن نمی‌شود.
دادستان کل کشور ادامه داد: مدیریت و کنترل بازار یک مساله است و باید دستگاه‌های مسوول بر اساس وظیفه‌ای که دارند بازار را با اهرم‌ها و ظرفیت‌های لازم کنترل کنند. اگر بازار رها شود نتیجه دیگری به دست می‌آید.
سخنگوی قوه قضاییه در مورد مسایل ارزی گفت: ارز تحت تاثیر دو مقوله عرضه و تقاضاست اگر عرضه کاهش یابد قیمت‌ها بالا می‌رود. اگرچه در مورد ارز تحریم نفت، کشتی‌های تجاری و بانک مرکزی و سیستم بانکی کشور تاثیرگذار بوده است و این امر باعث شده که عرضه نسبت به سال‌های گذشته محدود شود.
وی به موضوع مدیریت ارز اشاره کرد و گفت: در موضوع ارز باید مدیریت در دستور کار قرار گیرد و باید بدانیم که بحث ارز به چه بخش‌هایی اختصاص یابد. ممکن است ارز برای ورود کالا، صادرات غیر نفتی باشد. اختصاص ارز برای واردات کالا یکی از وظایف مسوولان است اما وقتی با تحریم، ارز را به سختی به دست می‌آوریم باید بدانیم که آن صرف چه کالاهایی می‌شود یا به هر فردی به چه میزان بدهیم. این موضوع وظیفه دستگاه‌های اجرایی است که اختصاص ارز را کنترل کنند. بخشی از موضوع ارز به مدیریت داخلی مربوط بوده و ربطی به دشمن ندارد.
محسنی اژه‌ای خواستار راه‌اندازی پورتال ارزی شد و افزود: ثبت سفارت توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام می‌شود و بانک مرکزی ال سی لازم را اختصاص داده و در بانک عامل حساب باز و با تایید گمرک کالا ترخیص می‌شود. باید بدانیم که آیا این چهار سازمان با یکدیگر هماهنگ هستند. آنها باید بدانند که بابت چه کالایی ال سی را باز کرده‌اند و آیا ارز اختصاص داده شده صرف خرید کالا می‌شود یا از بازار خارج و در بازارهای فرعی خرج می‌شود.
دادستان کل کشور گفت: اگر پورتال ارزی راه‌اندازی شود، می‌فهمیم ارز کجا رفته و دستگاه‌ها با هم هماهنگ می‌شوند.
وی افزود: افرادی که کالاها را با ارز مرجع وارد می‌کنند نمی‌توانند با هر قیمتی آن را به فروش برسانند و دلیلی وجود ندارد که فردی کالایی که با ارز 1226 تومانی گرفته است با دلار سه هزار تومانی بفروشد. تعزیرات مسوول کنترل نظارت است اما اگر آنها و دولت از دستگاه قضا کمک بخواهند وارد می‌شویم.
محسنی اژه‌ای با اعلام اینکه برخی از افراد سوءاستفاده کننده هستند گفت: عده‌ای از ناهماهنگی بین دستگاه‌ها و روزنه‌های ایجاد شده سوءاستفاده کرده و ممکن است قصد ضربه زدن به نظام را داشته باشند. عده‌ای نیز فقط اخلال ایجاد می‌کنند تا به مقاصد خود برسند. آنها که به صورت تعمدی اخلال ایجاد می‌کنند تا بازار را به هم ریخته و با نظام ضدیت دارند دلارها را از بازار جمع‌آوری کرده و پس از افزایش قیمت بار دیگر دلارها را وارد بازار می‌کنند. عده‌ای ظرف دو، سه روز صد میلیون دلار را از بازار جمع‌آوری کرده و با قیمت بالا می‌فروشند. البته هستند افرادی که منفعت طلب بوده و فقط برای قصد خودشان دست به این اقدام می‌زنند.
سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: ممکن است گاهی مواقع سکه و دلار کالای تجاری شود و خانواده‌ها پول‌های خود را صرف خرید آنها کنند. بسیاری از مشتریان سکه و دلار می‌توانند آحاد جامعه باشند که هیچ قصدی برای اخلال ندارند. اگر روزی قوه قضاییه احساس کند که نیاز به حضورش است وارد میدان می‌شود اما سیستم‌های اطلاعاتی و پلیس اقتصادی باید برای شناسایی اخلال‌گران و سودجویان وارد میدان شده و آنها را به قوه قضاییه معرفی کند.
وی با اشاره به تصویب قانون اخلال‌گران در نظام اقتصادی کشور در سال 69 گفت: این قانون مخصوص پول و ارز است و بر اساس این قانون در صورتی که احساس شود فرد قصد ضربه زدن به نظام را دارد مفسد فی‌الارض شناخته شده و به اعدام محکوم می‌شود.
محسنی اژه‌ای از دستگیری بیش از 30 نفر در رابطه با ارز و طلا خبر داد و گفت: دستگیری‌ها متنوع بوده است اما این به آن معنا نیست که همه دستگیرشدگان اخلال‌گر باشند. ممکن است برخی از این افراد چند تخلف را مرتکب شده باشند. عده‌ای از آنها ممکن است طلا را از کشور خارج و به طور غیرقانونی دلار را وارد کرده و در بازار آزاد فروخته باشند. عده‌ای نیز به عنوان باند به صورت سازمان یافته فعال بوده و با بیرون از کشور مرتبط هستند. هرچه دلار در بازار تزریق می‌شد این افراد آنها را جمع‌آوری کرده و باعث افزایش قیمت می‌شدند. عده‌ای نیز با تبانی قیمت‌های مصنوعی درست می‌کردند.
سخنگوی قوه قضاییه خواستار بررسی نحوه توزیع ارز شد و تاکید کرد: باید ببینیم که آیا توزیع ارز از طریق سیستم بانکی صحیح بوده یا غلط. باید بدانیم که بانک مرکزی وقتی ارز را به بانک‌های عامل داده است آیا نظارت وجود داشته یا نه. سال گذشته بانک مرکزی از حساب بانک‌ها پول برداشته در حالی که متوجه شده بود با ارزهای توزیع شده کالا وارد کشور نشده است و برای اینکه مشکلی پیش نیاید توزیع ارز به یک سیستم فرعی منتقل شد.
وی با بیان اینکه هنوز همکاری هیچ مسوول یا سازمانی برای اخلال در بازار مشخص نشده است افزود: هنوز خیانت هیچ سازمان یا مسوولی در رابطه با اخلال‌گری در بازار ثابت نشده است.
محسنی اژه‌ای درباره آخرین وضعیت دستگیر شدگان گفت: دستگاه قضایی با سودجویان و اخلال‌گران به صورت جدی برخورد می‌کند و هم‌اکنون شبانه‌روزی از دستگیر شدگان تحقیق می‌شود. در اعترافات یکی از متهمان آمده است که وی ظرف سه ماه یک میلیارد تومان سود کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :