آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15717
تاریخ انتشار : 26 مهر 1391 10:54
تعداد بازدید : 523

صادرات غیر نفتی مان 5 سال دیگر با واردات برابر می شود

برگزاری روزملی صادرات درایران طی
سال های اخیر و ارج نهادن به زحمات و فعالیت های صادرکنندگان یک اتفاق میمون و مبارکی است که نه تنها باعث ایجاد انگیزه ای مضاعف در فعالان اقتصادی برای روآوردن به وادی صادرات شده بلکه توانسته تاثیرات مثبتي درروند توسعه صادرتی کشور نیز به همراه داشته باشد.

روابط عمومی سازمان توسعه تجارت- مسعود دانشمند عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران ضمن بیان این مطلب گفت: به طور قطع یکی از عوامل موثر درروند توسعه صادرات برگزاری روزملی صادرات است چرا که آمارهای حاصله از میزان صادرات در قبل و بعد از برگزاری چنین روزی حکایت ازآن دارد که اختصاص یک روز در تقویم کشور به موضوع صادرات و برپایی مراسمی به منظور قدردانی از کلیه دست اندرکاران و فعالین امر صادراتی کشور در حقیقت بها دادن به زحمات و تلاش های بی وقفه صادرکنندگان و نیز ارتقای جایگاه صادراتی کشور در جهان است.
وی با اشاره به اینکه روز ملی صادرات بهانه‌ای شد تا صادرات و عملیات صادراتی نقش خود را در اقتصاد ملی پیداکند ادامه داد: برخی فعالان اقتصادی که درگذشته تنها به امر واردات می‌پرداختند اکنون با پی بردن به اهمیت صادرات و مزایای پیرامون آن تمامی فعالیت های خود را به سمت صادرات سوق داده‌اند به گونه‌ای که صادرات که درگذشته بیشتر سنتی و تنها معطوف به صادرات دام صنایع دستی و مقداری فرش بوده به صادرات صنعتی مبدل شده است.
دانشمند با بیان این مطلب که اقتصاد متوازن در سایه توسعه صادرات امکان پذیر خواهد بودگفت:دردهه 50 درصد قابل توجهی از صادرات کشور صادرات نفتی بوده به گونه‌ای که نفت فروخته می‌شد و متناسب با آن کالا وارد و به مصرف داخلی می‌رسید. اما اکنون می‌توان به صراحت گفت که صادرات کشور از مرز 45 میلیارد دلار نیز عبور کرده و اگر بحران‌ها تا حدودی فروکش کند حداکثر تا 5 سال آتی میزان صادرات و واردات کشور با یکدیگر برابری خواهد کرد. این درحالی است که روند رو به رشد صادرات و افزایش میزان آن نیاز داخل را پوشش داده واز میزان واردات کاسته و در نتیجه اقتصاد ملی شکل متوازن به خود خواهد گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :