آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15720
تاریخ انتشار : 26 مهر 1391 10:59
تعداد بازدید : 1296

توقف پرداخت جوایز دلیل کاهش صادرات خدمات فنی و مهندسی

رییس هیات مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی ایران با بیان اینکه توقف پرداخت جوایز صادراتی صادرات خدمات فنی و مهندسی را کاهش داده است.

خبرگزاری فارس- محمدرضا انصاری به حذف جایزه صادراتی اشاره کرد و گفت: حذف جایزه صادراتی نقش بسزایی در کاهش صدور خدمات فنی و مهندسی و برنده نشدن در مناقصات خواهد داشت،چرا که دیر پرداخت شدن جوایز صادراتی بهتر از پرداخت نشدن آن است.
انصاری با بیان اینکه از سال 72 صدور خدمات فنی و مهندسی با 74 میلیون دلار آغاز و در سال 81 به 250 میلیون دلار و حال در شش ماه اول به بیش از یک میلیارد دلار رسیده است، گفت: تنها مولفه موفقیت در مناقصات جوایز صادراتی نیست چرا که در سال‌های گذشته شرکت‌های ایرانی تجربیات بسیار خوبی کسب کرده‌‌اند.
علیرضا کدخدایی عضو هیات مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی نیز با بیان اینکه صدور خدمات فنی مهندسی در شش ماهه اول امسال ۲۰ درصد کاهش داشته است، گفت: در بحران مالی جهان که بیشتر کشورهای اروپایی را با خود درگیر کرده، بهترین فرصت برای شرکت‌های ایرانی به وجود آمد تا علاوه بر سرمایه‌گذاری، صادرات خدمات فنی مهندسی خود را نیز افزایش دهند.
وی با بیان اینکه صدور خدمات فنی مهندسی با دو مشکل تحریم و افزایش بروکراسی مواجه است، تاکید کرد: عدم پرداخت جوایز صادراتی باعث می‌شود تا در مناقصاتی که با حضور شرکت‌های خارجی برگزار می‌شود، شرکت‌های ایرانی نتوانند با دادن تخفیف در گرفتن پروژه برنده شوند.
کدخدایی گفت: از سال 88 به این طرف هنوز جوایز صادراتی پرداخت نشده است، بنابراین اگر حتی 2 درصد هم جوایز صادراتی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شود، شرکت‌های ایرانی می‌توانند تا 3 درصد هم تخفیف بدهند و در مناقصات برنده شوند.
عضو هیات مدیره انجمن خدمات فنی و مهندسی تاکید کرد: در شش ماهه اول امسال صدور خدمات فنی و مهندسی به 6/1 میلیارد دلار رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 20 درصد کاهش نشان می‌دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :