آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15721

تلاش محققان چینی برای طراحی سیستم عامل های مبتنی بر فناوری پردازش ابری

محققان چینی می کوشند سیستم عاملی برای دستگاه های رایانه ای طراحی کنند که مبتنی بر فناوری پردازش ابری باشد. این سیستم عامل به جای آنکه از درایو رایانه کاربران بوت شود، از سرورهای مرکزی بوت می شود و کاربران فقط از طریق ارتباط آنلاین می توانند رایانه خود را به یک دستگاه هوشمند تبدیل کنند.

همکاران سیستم- دو محقق چینی به نام‌های یائوکسو زانگ و یوئزی‌زو در دانشگاه سینگهووای چین در حال توسعه سیستم عاملی به نام ترنیس او اس (TransOS) هستند که قرار است همانند بسیاری از نرم افزار‌ها مبتنی بر فناوری پردازش ابری کار کند. این سیستم عامل می‌تواند از راه دور تمام منابع
نرم افزاری و سخت افزاری رایانه کاربر را مدیریت کند. کاربران نیز به کمک این سیستم عامل خواهند توانست هر رایانه‌ای را فقط از طریق ارتباط اینترنتی با این سیستم عامل فعال و راه اندازی کنند.
در حال حاضر شرکت گوگل سیستم عامل ساده‌ای را طراحی کرده است که تحت فناوری‌های پردازش ابری عمل می‌کند. این سیستم عامل که کروم او اس نام دارد شبیه یک مرورگر اینترنتی است که می‌توان نرم افزار‌ها و خدمات پردازشی تحت وب را از طریق آن انجام داد. اما طرح چینی‌ها کمی بلندپروازانه‌تر است، چرا که می‌کوشد یک نسخه مجازی تمام عیار از یک سیستم عامل با همه قابلیت‌های آن به دست دهد.
در حال حاضر استفاده از فناوری‌های پردازش ابری رو به گسترش است و محصولات مبتنی بر این فناوری نیز جایگاه ویژه‌ای در بین کاربران یافته است. شبکه‌های اجتماعی، خدمات نامه نگاری الکترونیکی یا ایمیل، بازی‌های تحت وب، سرویس‌هایی مثل گوگل داک یا آفیس ۳۶۵ و غیره همگی بر مبنای این فناوری کار می‌کند. اما استفاده از فناوری پردازش ابری همیشه با دو نگرانی امنیتی جدی همراه بوده است. یکی اینکه استفاده از این فناوری‌ها کار را برای هکر‌ها و مجرمان سایبر آسان‌تر می‌کند و دیگر اینکه استفاده از این فناوری‌ها از استقلال کاربر می‌کاهد و او را به شرکت ارایه دهنده این خدمات وابسته می‌کند، چرا که داده‌ها و اطلاعاتش را بر روی سرورهای آن شرکت ذخیره کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :