آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15799
تاریخ انتشار : 30 مهر 1391 9:32
تعداد بازدید : 639

برنامه عظیم گوگل برای تصاحب صفحه نمایش‌ها

فراتر از جست و جو

گوگل پنجشنبه گذشته با انتشار گزارش مالی ناامید کننده اش در سه ماهه سوم 2012، شوک تازه ای به سهامداران این شرکت وارد کرد. این نتایج، در واقع نشان دهنده چالش هایی است که این شرکت در حوزه درآمد زایی در دنیای موبایل با آنها دست و پنجه نرم می کند. برای این شرکت، موبایل یک موهبت پیچیده است. زیرا از یک طرف گوشی های هوشمند و تبلت ها به شدت دارند مشتری جمع می کنند، اما از سوی دیگر پولی که از تبلیغات دسکتاپی عاید این شرکت می شود بیشتر از تبلیغات موبایلی است.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: CNet و نیویورک تایمز

گوگل درآمد سه ماهه سوم خود از بخش مرکزی و موتورولا موبیلیتی را 1/14 میلیارد دلار اعلام کرد. این رقم افزایش ۴۵ درصدی را نسبت به زمان مشابه در سال گذشته نشان می‌دهد. اما درآمد خالص گوگل 33/11 میلیارد دلار اعلام شده که این رقم کاهش 18/2 میلیارد دلاری را نشان می‌دهد. در واقع، سود خالص گوگل به 53/6 دلار به ازای هر سهم رسیده است. این در حالی است که سه ماهه سوم سال گذشته سود خالص گوگل 33/8 دلار به ازای هر سهم، یا 73/2 میلیارد دلار بود. این فصل، نخستن دوره مالی است که موتورولا موبیلیتی هم به عنوان بخشی از گوگل محسوب شده است. البته این موضوع چندان برای گوگل خوش‌آیند نبوده، زیرا زیان سه ماهه موتورولا بالغ بر 527 میلیون دلار بوده است. علاوه بر این، نتایج مالی فصل سوم 2012 گوگل کاهش 15 درصدی تبلیغات کلیکی را نسبت به سال گذشته و کاهش سه درصدی نسبت به فصل قبل را نشان می‌دهد.
 لری پیج فقط از چشم‌اندازها گفت
لری پیج، مدیر اجرایی گوگل در کنفرانس تلفنی مربوط به اعلام نتایج مالی گوگل گفت: این غول جست‌وجو می‌خواهد تجربه نابی را در کاربری و ارایه خدمات در گوشی‌های موبایل، کامپیوترهای دسکتاپ، تلویزیون‌ها و هرآنچه که شما در صفحه نمایش دارید، به وجود آورد. شاید هر کسی که این مکالمه را گوش می‌کرد، نمی‌توانست از حرف‌های او تشخیص دهد که کسب‌وکار گوگل چیست. زیرا بیشتر صحبت‌هایش در کنفرانس سرمایه‌گذاری پنجشنبه در مورد فرصت‌هایی بود که از سوی موبایل، تلویزیون و خدمات ویدیویی یوتیوب عاید این شرکت می‌شود.
وی گفت : چشم‌انداز غول جست‌وجوی اینترنت صرفا این نیست که فقط بهترین نتایج جست‌وجو را در اختیار کاربران دسکتاپ قرار دهد، بلکه هدف آن، ارایه تجربه‌ای پایدار بدون در نظر گرفتن مکان جغرافیایی کاربر یا ابزاری است که وی از آن استفاده می‌کند. لری پیج در مراسم اعلام نتایج مالی فصل سوم گوگل گفت: کاربران یک تجربه گوگلی پایدار می‌خواهند. فناوری باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که کاربران بتوانند از طریق آنها آزادانه زندگی‌شان را بکنند. وی افزود: اصل استراتژی ما مستقل بودن از نمایشگرهاست.
بلندپروازی‌های گوگل شباهت زیادی به مایکروسافت، اپل و آمازون دارد و این شرکت خیلی دوست دارد که قابلیت‌های جست‌وجو، سیستم‌عامل، اپلیکیشن‌ها و پلات‌فورم‌های تبلیغاتی‌اش را در همه ابزارها چه کامپیوتر، گوشی هوشمند، تلویزیون و تبلت باشند یا کنسول بازی  توسعه دهد. هدف گوگل این است که همیشه بخشی از زندگی مردم باشد و آنها را به اطلاعات مفید مجهز کند. همان اطلاعاتی که گوگل از آنها پول درمی‌آورد.
لری پیج در این کنفرانس تلفنی گفت: واقعا از پیشرفت‌هایی که در خلق یک تجربه گوگلی ساده، زیبا و خلاقانه برای تمام ابزارها داشته‌ایم، هیجان زده‌ام. این دیدگاه برخلاف نظر بسیاری از سرمایه‌گذارانی بود که در جریان این کنفرانس صحبت کردند.  در حالی گوگل دنیایی را متصور می‌شود که در آن خدمات‌اش در همه جا یافت می‌شود که در واقعیت حرکت به سوی فناوری‌های همراه به قابلیت درآمدزایی شرکت ضربه زده است. همان‌طور که قبلا نیز اشاره شد، علت کم شدن درآمد این شرکت آن است که تبلیغات موبایل هنوز به اندازه تبلیغات دسکتاپ سودآور نیست و هنوز هیچ کس راه درستی برای درآمدزایی از این بخش پیدا نکرده است. تغییر روند به سوی ابزارهای همراه، به چند دلیل دیگر نیز باعث افت درآمد گوگل شده است. تصاحب موتورولا موبیلیتی نیز در فصل اخیر ضرر زیادی را به گوگل وارد کرده و کاهش درآمدزایی یک فصل مالی ناامیدکننده را برای گوگل رقم زده است.
پیج معتقد است که این افت فقط سکسکه‌های مقطعی است و اگر گوگل بتواند تجربه‌ای درست را برای کاربران و تبلیغ دهندگان رقم بزند، مشکلات رفع خواهند شد. او حتی مطمئن است که تبلیغات موبایل در آینده نزدیک جواب خواهد داد: ما شاهد حجم بالایی از نوآوری در تبلیغات هستیم؛ تبلیغاتی که به ما کمک می‌کند از جست‌وجوهای موبایل به شیوه‌ای موثرتر از دسکتاپ امروزی پول درآوریم. در حالی که دنیای فناوری از یک نمایشگر به چند نمایشگر روی آورده، گوگل نیز فرصت بزرگی برای بروز نوآوری و بالا بردن درآمدش به دست آورده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :