آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15811
تاریخ انتشار : 30 مهر 1391 9:56
تعداد بازدید : 1156

نحوه شارژ سیم کارت تلفن همراه در سرزمین وحی

یکی از مشکلات زایران و حجاج ایرانی در استفاده از سیم کارت های اپراتورهای ایرانی، نحوه شارژ کردن آن اعلام شده است که با توجه به عمومیت افراد حاضر در این سفر که بیشتر افراد کهنسال و کم سواد هستند، خود به خود به یک معضل تبدیل شده است.

ایسنا- به گفته برخی از حجاج، سیم‌کارت‌های اعتباری پس از مقداری استفاده، به مشترک خود پیغام می‌فرستند که برای جلوگیری از یک‌طرفه شدن خط ارتباطی خود نسبت به واریز مبلغ وجه علی‌الحساب قبض میان‌دوره اقدام کنند و سیم‌کارت‌های اعتباری هم که هر چند روز یک‌بار به شارژ مبلغی نیاز دارند. حال تصور کنید افراد کهنسال حاضر در مدینه و مکه را که از آنها انتظار می‌رود نسبت به شارژ و پرداخت اینترنتی سیم‌کارت‌های خود اقدام کنند، آن هم در شرایطی که بیشتر هتل‌های محل اقامت آنها خدمات اینترنتی ارایه نمی‌کنند. دفتر نمایندگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مستقر در کشور عربستان در این باره اعلام کرده: اصلح است زایران یا خانواده‌ آنها با مراجعه به امور مشترکان اپراتورها یا دفاتر پیشخوان دولت نسبت به شارژ مستقیم روی شماره‌ مورد نظر با مبلغ مورد نیاز اقدام کنند یا در ایران کارت شارژ بخرند و اطلاعات آن را به زایر خود برسانند یا در کل، از دستگاه خودپرداز بانک‌ها اقدام کنند! حال اینکه چگونه زایران با خانواده‌ خود در ایران در صورت پایان یافتن مبلغ شارژ سیم‌کارت‌ها باید ارتباط برقرار کنند، خود مساله است.
 اما پیش از آغاز سفر نخستین گروه حجاج شرکت ارتباطات سیار تعرفه مکالمات و پیامک با ایران را اعلام کرد و گفته بود: هزینه مکالمات مشترکانی که از سرویس رومینگ بین‌الملل استفاده می‌کنند، بر اساس تعرفه‌های کشور میزبان محاسبه می‌شود و چنانچه مشترک ایرانی، در کشوری به غیر از ایران، به برقراری تماس مبادرت ورزد، این نوع تماس، با تماس داخلی متفاوت بوده و با نرخ تماس بین‌الملل به مقصد ایران محاسبه خواهد شد.
 بهتر است مشترکان به منظور جلوگیری از استفاده رومینگ بین‌الملل و تحمیل هزینه اضافی به این روش عمل کنند: ابتدا وضعیت منوی Network گوشی تلفن همراه خود را در حالت Manual قرار داده و IR-MCI یا IR-TCI را انتخاب کنید. با فعال‌سازی PINCODE و SECURITY CODE (قفل ایمنی ) گوشی از سوء استفاده از تلفن در موارد مفقودی و یا سرقت تلفن همراه جلوگیری به عمل آورید.
 روش شماره‌گیری در هنگام استفاده از سرویس رومینگ
موبایل ******** 009891
شماره ثابت (تهران) ******** 009821
اما با توجه به تماس زایران درخصوص نحوه شارژ سیم‌کارت‌های اعتباری (همراه اول و ایرانسل)، سازمان تنظیم مقررات ارتباطات نحوه مشاهده باقی‌مانده شارژ و شارژ مجدد سیم‌کارت‌های همراه اول (شرکت مخابرات ایران) را اعلام کرد که به شرح زیر است:
 1- جهت رویت آخرین وضعیت شارژ باقی مانده از دستور (#11*140*) و زدن برقراری ارتباط استفاده فرمایید.
2- جهت شارژ مجدد سیم‌کارت (بعد از تهیه رمز کارت شارژ 10 رقمی) از دستور (# شماره رمز # *140*) و زدن برقراری ارتباط استفاده فرمایید.
 الف: نحوه مشاهده باقی مانده شارژ و شارژ مجدد سیم‌کارت‌های شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل
 1- جهت رویت آخرین وضعیت شارژ باقی مانده از دستور
 (#1*141*) و زدن برقراری ارتباط استفاده فرمایید.
2- جهت شارژ مجدد سیم‌کارت (بعد از تهیه رمز کارت شارژ 10 رقمی) از دستور (# شماره رمز *141*) و زدن برقراری ارتباط استفاده فرمایید.
  توصیه‌ها:
1- اصلح است زایران محترم و یا خانواده ایشان با مراجعه به امور مشترکان اپراتورها و یا دفاتر پیشخوان دولت نسبت به شارژ مستقیم روی شماره مورد نظر با مبلغ مورد نیاز اقدام فرمایند.
 2- درصورت عدم اجرای روش اول خانواده محترم زایران در ایران با تهیه کارت شارژ و ارسال رمز 10 رقمی آن به زایر محترم (از طریق ارسال پیام کوتاه و یا مکالمه) امکان شارژ سیم‌کارت را برای آنان مهیا خواهند کرد.
 3- با استفاده از دستگاه ATM و با داشتن رمز دوم و pin (شماره روی بدنه کارت بانکی) امکان شارژ از طریق شبکه اینترنت نیز امکان‌پذیر است.
4- زایران محترم درصورت مسدود شدن شماره PIN با وارد کردن شماره PUK1 و ثبت PIN جدید و تایید آن نسبت به رفع مسدودی موبایل مربوطه اقدام فرمایند.
 5- درصورت هرگونه مشکل ارتباطی از طریق سیم‌کارت ایرانی می‌توانید با شماره ارتباطی 0501572188 آقای میرزایی در شهر مدینه منوره و شماره ارتباطی 0559016876 آقای مرادی در شهر مکه مکرمه، صبح‌ها از ساعت: 8 تا 12 و عصرها از ساعت: 16 تا 21 تماس بگیرند.
6- جهت تماس با ایران با دستور زیر اقدام فرمایید:
- شماره موبایل ایران بدون صفر +0098
- شماره تلفن ثابت + کد شهر بدون صفر + 0098


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :