آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 15869
تاریخ انتشار : 29 مهر 1391 11:43
تعداد بازدید : 1153

بازار موبایل خالی از کالا و غیر قابل پیش‌بینی شده است

بازگشت دست فروش

اگر این روزها سری به بازارهای موبایل زده باشید، حتما سردی بازار را احساس کرده اید. بازار تلفن همراه همانند سایر صنوف به شدت تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز قرار گرفته و به آشفته بازاری تبدیل شده است . به طوری که قیمت ها لحظه ای تغییر می کند و کمتر گوشی را می توان یافت که در طول یکی دو ساعت نرخ ثابتی داشته باشد.تقریبا دو ماهی از شدت گرفتن نوسانات بازار ارز می گذرد اما نه تنها کسی به این تغییرات عادت نکرده، بلکه حتی کارشناسان این حوزه نمی توانند پیش بینی دقیق و درستی داشته باشند.

گزارش: ساحره چمنی

کاهش واردات
در این شرایط نه ‌تنها خریداران قادر به خرید گوشی تلفن همراه نیستند، بلکه تاثیر نوسانات نرخ ارز باعث کاهش واردات گوشی از مرزهای کشور شده است.
به گفته واردکنندگان، پیشتر برای خرید گوشی به تعداد زیاد، می‌شد به شکل اقساطی و طی چند مرحله هزینه خرید کالاها را پرداخت. اما با وجود نوسانات نرخ ارز و بالا رفتن قیمت دلار، این روزها برای واردات کالا باید فقط به شکل نقدی خرید کرد.از طرفی چون ارز کافی وجود ندارد، واردات کالا هم با کاهش چشمگیری روبه‌رو شده است.با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، واردکنندگان هم ترجیح می‌دهند کالای کمتری وارد بازار کنند، چون این روزها هر کسی نمی‌تواند کالایی را خریداری کند که در طول یکی دو ماه با افزایش قیمت دو سه برابری روبه‌رو شده است.
فروش نداریم
این روزها در بازار تلفن همراه فروشگاه‌هایی را می‌توان یافت که از فروش گوشی خودداری می‌کنند. در حالی که بازار در رکود کامل به سر می‌برد ، اگر به ندرت خریداری هم پیدا می‌شود، برخی از فروشندگان، گوشی نمی‌فروشند. آنها معتقدند که فروش گوشی به ضررشان تمام  می شود زیرا کالایی که امروز فروخته‌اند ممکن است فردا با قیمت بیشتر مجبور به خرید آن باشند.
البته از سویی هم این استدلال آنها منطقی است؛ زیرا بازاری که به این شکل نابسامان است نمی‌توان درباره فردای آن پیش بینی درستی داشت. براین اساس اگر بدون مصلحت اندیشی اقدام به فروش کالا کنند ممکن است روز بعد نتوانند کالا خریداری کنند زیرا مجبورند به شکل نقدی هم خرید کنند. و همه این اوضاع به تغییر نرخ ارز بستگی دارد.بسیاری از بازاریان می‌گویند در حالی که پیش از بروز شرایط فعلی ، روزانه 30 تا 40 دستگاه گوشی به فروش می‌‌رساندند این روزها کمتر از 5 یا 6 مدل تلفن همراه می‌فروشند که این وضعیت با هزینه اجاره‌های سنگین مغازه‌ها جور در نمی‌آید.

رونق بازار گوشی‌های دست دوم
در حالی که بازار گوشی‌های وارداتی و آکبند کساد شده، فروش گوشی‌های دست دوم رونق گرفته به طوری که بسیاری از فروشگاه‌هایی که پیشتر نمی‌شد گوشی دست دومی درآنها یافت، این روزها استقبال خوبی از این مدل گوشی‌ها می‌کنند و در صورت مراجعه مشتریانی که گوشی دست دوم دارند به سرعت اقدام به خرید آنها می‌کنند.از سوی دیگر به دلیل افزایش قیمت گوشی‌ها بسیاری از مردم هم قدرت خرید گوشی‌های نو را ندارد. آنها هنگامی که به بازار مراجعه می‌کنند و با افزایش قیمت شدید گوشی مواجه می‌شوند و به مقایسه قیمت‌ها از یکی دو ماه پیش تاکنون می‌پردازند، ترجیح می‌دهند که یک گوشی دست دوم بخرند و به لحاظ روانی فکر کنند که این گوشی را یک یا دو ماه پیش خریده‌اند.
این روزها بازار گوشی‌ دست دوم آیفون اپل داغ داغ است. در حالی که تا چندی پیش می‌شد نسخه 16 گیگابایتی گوشی iPhone 4S را با قیمت یک میلیون و 800 هزار تومان خریداری کرد، این روزها با بهایی بیش از دو میلیون و 300 هزار تومان به فروش می‌رسد، بنابراین مشتریان ترجیح می‌دهند که گوشی دست دوم این برند را با همان قیمت یک میلیون و 800 هزار تومان خریداری کنند.
بازار گوشی‌های چینی از سکه افتاد
تا چند سال پیش گوشی‌های تلویزیون‌دار چینی که صدای بلند و رسایی داشت، طرفداران بسیاری داشت، اما کم‌کم این مدل گوشی‌ها از چشم مردم افتاد. از سوی دیگر با توجه به اینکه اکثر مردم با مشکلات این گوشی‌ها بیشتر آشنا شده‌اند که ممکن است  روی سلامتی آنها تاثیر بگذارد و تشعشعات آنها ممکن است باعث آسیب جدی به آنها شود، از استفاده از این دستگاه‌ها خودداری می‌کنند.
بازاریان می‌گویند کمتر کسی سراغ گوشی‌های چینی را می‌گیرد و خریداران گوشی‌های دست دوم با برندهای اصلی را به گوشی های چینی ترجیح می‌دهند.
با این حال برخی از گوشی‌های چینی طرفداران بسیاری دارند. مثلا گوشی‌های آیفون اپل که قیمت بسیار بالایی دارند و بسیاری از افراد قدرت خرید این گوشی‌ها را ندارند و ترجیح می‌دهند یک گوشی چینی از این برند خریداری کنند که هم قیمت کمتری دارد و هم ویژگی‌های زیادی را پشتیبانی می‌کند. از سوی دیگر تنوع این گوشی‌ها بیشتر است. مثلا از هر مدل از گوشی آیفون می‌توان چند سایز را با شکل و شمایل مختلف یافت. بنابراین خرید یک گوشی که حاوی لوگوی اپل باشد با قیمتی کم برایشان خوشایند است.
از سوی دیگر گوشی Galaxy SIII سامسونگ که این روزها با قیمت بیشتر از یک میلیون و 800 هزار تومان به فروش می‌رسد، با تنوع بسیاری در بازار گوشی‌های چینی و قیمت حدود 150 هزار تومان یافت می‌شود. بنابراین با وجود اینکه گوشی‌های چینی مثل گذشته طرفدار ندارد، اما باز هم برخی از این گوشی‌ها خریداران خود را حفظ کرده‌اند.

افزایش دست‌فروشی در حوالی علا‌ءالدین
یک سالی می‌شد که اطراف پاساژ علاءالدین از دست‌فروشان دوره‌گرد خالی شده بود و کمتر می‌شد دلالی را در اطراف این مرکز تجاری بزرگ دید. فروشندگان پاساژ که از این وضعیت راضی بودند، نیروی انتظامی را در این امر دخیل می‌دانستند. اما از چندی پیش و همزمان با افزایش و کاهش نرخ ارز تعداد این افراد هم به شدت افزایش یافته و به جرات می‌توان گفت که از چند سال گذشته هم بیشتر شده‌اند تا آنجا که به طور کامل جلوی پاساژ موبایل بزرگمهر وعلاءالدین را در جمهوری گرفته‌اند و تا خیابان حافظ هم پیش رفته‌اند. به این ترتیب تردد و رفت آمد به‌خصوص برای افرادی که با خانواده قصد خرید از پاساژ را دارند سخت شده و این مساله باعث کاهش فروش مغازه‌های علاءالدین شده است.
بازاریان معتقدند که این معضل از نبود نظارت کافی ناشی می‌شود و باعث آسیب جدی مان به فروشگاه‌هایی می‌شود که ماهانه مجبور به پرداخت کرایه‌های سنگین هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :