آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1619
تاریخ انتشار : 4 مهر 1390 0:0
تعداد بازدید : 461

عضو هيات علمي دانشگاه تهران:

تفاهم بين نسل اينترنتي و خانواده ها کم شده

عضو هيات علمي دانشگاه تهران «شكاف نسلي» را يكي از علل سست شدن بنيان خانواده عنوان كرد و گفت: حضور پررنگ اينترنت در بين جوانان نيز از عوامل تعميق اين شكاف است.

ايسنا - رحيم ابوالحسني افزود: نسل جوان و نوجوان امروز نسبت به والدين خود كه معمولا در دوره سني بالاي 30 سال هستند بسيار بيشتر از اينترنت استفاده مي‌كنند و از آنجا كه اينترنت منتقل‌كننده ارزش‌ها، نمادها، فرهنگ‌ها و حتي احساسات است، ارزش‌ها و باورهاي جوانان را عوض مي‌كند؛ در نتيجه اين امر خود موجب ايجاد فاصله بين والدين و فرزندان مي‌شود.وي گفت:‌ يكي از كاركردهاي مهم اينترنت انتقال و تبادل فرهنگ‌ها از جامعه‌اي به جامعه ديگر است، اتفاقي كه هرگز در گذشته‌هاي دور رخ نمي‌داد. اين انتقال هم مي‌تواند كاركرد مثبت و هم منفي داشته باشد.
اين جامعه‌شناس سياسي افزايش آگاهي و وسيع شدن ديد و فهم افراد و جوامع را از كاركردهاي مثبت اينترنت نام برد و گفت: كاركرد منفي آن شايد ضربه‌خوردن به فرهنگ جوامع عقب‌مانده باشد.ابوالحسني همچنين با بيان اينكه شكاف اجتماعي جامعه را دستخوش نوعي تصادم و تعارض و چندگانگي فرهنگي مي‌كند، ادامه داد: تنش‌هاي اجتماعي و به دنبال آن خانوادگي از ديگر پيامدهاي شكاف نسلي است به گونه‌اي كه ديده مي‌شود بين نسل تحصيل كرده و اينترنتي و خانواده‌هاي‌شان سخت‌تر تفاهم ايجاد مي‌شود.
وي براي برون‌رفت از شكاف نسلي در خانواده‌ها پيشنهاد كرد: اين شكاف‌ها بايد با رفاقت پر ‌شوند نه با شماتت؛ يعني خانواده‌ها در مرحله اول بايد درك درستي از ابزار و امكانات مدرن داشته باشند و در كنار فرزندان خود از اينترنت و ساير وسايل ارتباطي استفاده كنند هرچند كه تخصيص اتاق‌هاي جداگانه براي فرزندان و رايانه شخصي به اين شكاف دامن زده است.ابوالحسني به مزاياي اينترنت هم اشاره كرد و گفت: مي‌توان گفت که اينترنت مخازن آگاهي و دانش جوامع را به هم وصل كرده است و هر كسي با كمترين هزينه مي‌تواند از اين دانش‌ها استفاده كند. اما آنچه بايد به آن توجه كرد اين است كه فرد بايد بداند هيچ مجراي اطلاع‌رساني بدون جهت‌گيري‌هاي ارزشي و هنجاري خبر و اطلاعات را نشر نمي‌دهد و كاربران اينترنت بايد از سوگيري‌هاي منابع اطلاع‌رساني آگاه بوده و مراقب فرهنگ و ارزش‌هاي خود باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :