آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1624
تاریخ انتشار : 4 مهر 1390 0:0
تعداد بازدید : 797

جزییات نحوه محاسبه رومینگ برای حجاج ایرانی بیت الله الحرام

مبنای محاسبه هزینه رومینگ تلفن همراه زایران ایرانی در ایام حج همواره مورد سوال بسیاری از کاربران موبایل است که قصد دارند از تلفن همراه خود در عربستان استفاده کنند براین اساس باید تاکید کرد که روشن بودن تلفن همراه در عربستان به منزله محاسبه هزینه رومینگ نیست.

خبرگزاری مهر - موضوع تماس تلفنی بین ایران و عربستان و محاسبه هزینه آن با توجه به نزدیک شدن به ایام حج و اینکه مشترکانی که تلفن همراه خود را به این کشور می‌برند باید چه مواردی را رعایت کرده همواره مورد سوال بوده و بر این اساس نیاز به اطلاع رسانی آن احساس می‌شود.
برای مسافران عربستان سوالاتی از جمله اینکه سیم‌کارت آنها پس از چند تماس قطع خواهد شد و یا اینکه آیا برای‌شان به صرفه‌تر نیست با توجه به هزینه‌های رومینگ بین‌المللی از سیم‌کارت‌های اعتباری کشورهای مربوطه استفاده کنند ،  به دفعات مطرح می‌شود.
اما با توجه به تعرفه‌های رومینگ دو اپراتور تلفن همراه فعال در کشور – همراه اول و ایرانسل- به نظر می‌رسد استفاده از سیم‌کارت‌های اعتباری این دو اپراتور با وجود تخفیف‌های ویژه‌ای که در این ایام بر آن اعمال می‌شود بهترین روش برای برقراری ارتباط با ایران و بالعکس خواهد بود.
با این حال توصیه نیز می‌شود که حجاج ایرانی حتی‌الامکان از سیم‌کارت‌های اعتباری اپراتورهای مختلف موبایل در کشور عربستان استفاده کنند که زایران می‌توانند با همکاری مدیران کاروان‌ها این سیم‌کارت‌ها را تهیه کنند.
دلیل این توصیه هزینه و تعرفه بالای ارتباطات رومینگ تلفن همراه و نیز جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی از سیم‌کارت‌های ایرانی که ممکن است در زمان مفقود شدن اتفاق بیفتد اعلام شده است.

  سرویس رومینگ در ایام حج
سرویس رومینگ بین‌الملل سرویسی است که به مشترکان تلفن همراه اجازه می‌دهد تا از سیم‌کارت خود با همان شماره، در شبکه‌های مخابراتی کشورهای طرف قرارداد استفاده کنند.
مبلغ رومینگ مکالمه برای مشترکان سیم‌کارت‌های دایمی‌سقف 200 دلار اعلام شده و اگر مشترکی بیش از این مبلغ مکالمه داشته باشد، تلفن همراهش قطع خواهد شد و تنها مشترکانی می‌توانند بیش از این مکالمه داشته باشند که مبلغی را به ودیعه بگذارند تا در مدتی که در سفر به سر می‌برند، تلفن آنها قطع نشود.
مشترکان تلفن همراهی که قصد سفر به عربستان را دارند باید برای برقراری تماس تلفنی به مقصد ایران، قبل از شماره مورد نظر کد کشور ایران (0098) را شماره‌گیری کنند. به این صورت که برای تماس با تلفن ثابت ایران مشترک باید شماره مورد نظر را به همراه کد شهر و  0098 و برای تماس با تلفن همراه ایران باید شماره تلفن همراه مورد نظر را با 0098 شماره‌گیری کنند.
مشترکان باید توجه داشته باشند که هزینه رومینگ با شماره‌گیری 0098 محاسبه خواهد شد و بنابراین هزینه‌ تماس‌های بدون پاسخ، شماره‌گیری اشتباه و شنیدن پیغام‌های صوتی رایج شبکه مانند " مشترک مورد نظر مشغول مکالمه است" یا "مشترک مورد نظر در دسترس نیست " به صورت رومینگ محاسبه و اخذ می‌شود.
اما توجه به این نکته نیز ضروری است که مشترکان در صورت روشن کردن تلفن همراه در کشورهای طرف قرارداد رومینگ به هیچ وجه هزینه‌ای برای سرویس رومینگ بین‌الملل متحمل نخواهند شد مگر در صورت شماره‌گیری و مکالمه با ایران یا برقراری ارتباط از ایران که منجر به ثبت مکالمات در سیستم صورتحساب شده باشد.

  توصیه‌های ضروری برای حجاج ایرانی
به حجاج ایرانی توصیه می‌شود برای جلوگیری از سرقت‌های احتمالی، مراقبت‌های لازم را در حفظ گوشی تلفن ‌همراه خود به عمل آورند، چون در صورت به سرقت رفتن گوشی، تمام هزینه‌های ارتباطی به عهده مشترک خواهد بود و حتما در صورت مفقودی یا سرقت گوشی خود، بلافاصله به مراکز ارتباطی مستقر از سوی اپراتورهای تلفن همراه در مکه مکرمه و مدینه اطلاع دهند.
بر این اساس روابط عمومی‌و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران به مشترکان موبایل توصیه کرده که در شبکه تلفن همراه ایران اگر مشترکی تلفن همراه خود را بعد از مکالمه قطع نکند، حداکثر پس از یک ساعت ارتباط وی قطع خواهد شد؛ اما در کشور عربستان این‌گونه نیست و ممکن است این ارتباط تا چندین ساعت برقرار باشد و در نتیجه مشترک هزینه بسیار زیادی را متحمل خواهد شد به همین دلیل به مشترکان توصیه می‌شود که از قطع مکالمه خود مطمئن شوند.
چنانچه ارتباط مشترک به هر دلیل برقرار نشد یا در حین انجام مکالمه ارتباط قطع شد و یا در صورت شنیدن هر پیامی، حتما از قطع ارتباط مطمئن و سپس اقدام به تماس مجدد کنند، چنانچه تماس اولیه قطع نشود برقراری ارتباط‌های همزمان موجب محاسبه هزینه‌های ناخواسته رومینگ خواهد شد.
همچنین توصیه شده که مشترکان سیم‌کارت‌های اعتباری قبل از عزیمت به کشور عربستان سعودی نسبت به افزایش اعتبار سیم‌کارت خود به میزان مورد نیاز اقدام کرده و در حفظ و نگهداری سیم‌کارت و گوشی خود حداکثر دقت لازم را کرده و آن را در اختیار افراد ناشناس، متصدی هتل و غیره قرار ندهند.
برای بالا بردن ضریب ایمنی، فعال‌سازی PINCODE سیم‌کارت و قفل رمزدار گوشی و همچنین خاموش کردن موبایل هنگام زیارت و یا در مکان‌های شلوغ احتمال سوءاستفاده از سیم‌کارت را در صورت مفقودی یا سرقت به حداقل می‌رساند.

  استقرار ستادهای رسیدگی به امور مشترکان موبایل
زایران بیت‌الله الحرام باید توجه داشته باشند که در صورت مفقود شدن گوشی، بلافاصله مراتب را به یکی از بستگان درجه یک خود در داخل کشور اطلاع داده تا از طریق مراجعه به ادارات مشترکان نسبت به قطع آن اقدام شود.
در شهرهای مکه مکرمه و مدینه منوره، ستادهایی برای رسیدگی به امور تلفن همراه مشترکان دو اپراتور همراه اول و ایرانسل اعم از مفقودی، تعویض سیم‌کارت و بازکردن قفل تلفن همراه مستقر خواهد شد که با توجه به آمار سال‌های گذشته درباره مفقودی و سرقت گوشی‌های تلفن همراه در ایام عرفه توصیه شده زایران در این ایام از به همراه بردن گوشی تلفن همراه حین اعمال و در مکان‌های شلوغ خودداری کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :