آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1639
تاریخ انتشار : 4 مهر 1390 0:0
تعداد بازدید : 1142

پدرخوانده

در تاریخ سوم مهرماه و در شماره 1458 روزنامه فناوران اطلاعات مقاله ای از برادر ارجمند جناب بیک چاپ شده بود که توصیه های اخلاقی در انتخابات را گوش زد کرده بودند. ایشان روزنامه نگاری پیشکسوت و قدیمی هستند که مراتب استادی خود را در مصاحبه با فردی که همواره اتهامات تندی علیه تمامی فعالیت های اجتماعی و صنفی از بدو تاریخ تاکنون داشته را به رخ همگان کشید. لذا از ایشان انتظار می رود در باب مطلب اخیر خود به سوالات و ابهاماتی چند پاسخ دهند تا به وظیفه اصلی خود که همانا تنویر افکار عمومی است عمل کنند.

 در قسمتی از مقاله‌شان آمده بود که: «عملا قرار گرفتن در نقش پدرخواندگی و مدیریت در سایه  رفته‌رفته به برچسبی احترام‌برانگیز برای شخصیت‌های صنفی تبدیل شود.»از این جمله استنباط می‌شود که عده‌ای اتهام  پدر‌خواندگی بر بعضی شخصیت‌های صنفی وارد کرده‌اند. تا آنجا که ما می‌دانیم پدرخوانده‌ها در جریانات مافیایی نقشی مهم ایفا می‌کنند و به کار بردن این اصطلاح خود دارای بار منفی و به قول ایشان غیر اخلاقی است، خصوصا اگر این اتهام به افرادی زده شود که جناب بیک از آنان به عنوان شخصیت صنفی یاد می‌کند. مافیایی خواندن جریانات فکری آن هم در سازمانی که طبق قانون تمامی‌ فعالان حوزه فاوا موظف به عضویت در آن هستند خود نوعی منکر و تکرار آن از سوی ایشان اشاعه منکر است و علی‌القاعده نمی‌تواند اخلاقی باشد.اگر واقعا فرد یا افرادی در صنف پدرخوانده هستند و جریانی مافیایی به راه انداخته‌اند، هر آنکس که آنها را افشا کند خدمتی بزرگ به صنف انجام داده و اهالی حرفه باید همیشه قدردان دلسوزی، شجاعت، شهامت  و هوشیاری آنها باشند. بدیهی است لازمه این افشاگری صراحت در گفتار، نوشتار و ارایه مدارک مستند دال بر این ادعاست.و اما اگر عده‌ای دانسته یا ندانسته به عمد یا سهو بدون هیچ دلیلی و فقط برای مقاصدی مشکوک، با غوغا سالاری جوی مایوسانه ایجاد کرده و شخصیت‌های صنفی را پدرخوانده بنامند و سازمانی را که بزرگ‌ترین دستاورد بخش خصوصی و مامن و پناهگاه زحمت‌کشان حرفه‌ای بس حساس و مهم است، منتسب به جریانات مافیایی بنامند، آیا خیانتی بس آشکار نکرده‌اند؟ آیا داشتن رسالت و دغدغه صنفی در عین نداشتن سمت و مسوولیت گناه محسوب و آیا اهالی صنف  باید چشم بسته این اتهام سنگین را ارج نهاده و در غیر این صورت ناآگاه و یا مرعوب خوانده شوند؟
آیا این نکته که پدرخوانده‌ها (ی اعلام شده از سوی غوغا سالاران) و حتی منتسبان به آنها همواره مورد احترام صنف هستند دلیلی بر فهم و هوشیاری اکثریت قریب به اتفاق دست‌اندرکاران حرفه فاوا و پاسخی به یاوه‌گویی اتهام‌زنان نیست؟ شاید همین محبوبیت و مقبولیت است که مورد حسادت و عداوت بوده و مانعی برای نیل به امیال کسانی است که صنف را مستقل، پاک و سرافراز نمی‌خواهند.
آیا وجود معتمدان صنفی سرمایه‌ای برای صنف محسوب نمی‌شود؟ آیا تلاش برای خدشه‌دار کردن شخصیت آنها نوعی نخبه‌کشی و خاموش کردن یک جریان فکری دارای پیشینه روشن در دفاع از استقلال سازمان به حساب نمی‌آید؟ قدری توجه به تاریخ نشان می‌دهد که هرگاه خواسته‌اند استقلال و ریشه ملتی را نشانه روند ابتدا آن را از وجود دلسوزان و افراد مورد احترام تهی کرده‌اند.
به هر حال منتظریم یا پدرخواندگی شخصیت‌های صنفی و وجود جریانات مافیایی در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ثابت شود یا هر آنچه که اخلاقی است، انجام شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :