آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1652
تاریخ انتشار : 4 مهر 1390 0:0
تعداد بازدید : 379

گزارش سازمان بازرسی از حساب ذخیره ارزی

صندوق بدهکار

به رغم افزایش قیمت نفت در سال های برنامه چهارم توسعه، مانده حساب ارزی نه تنها افزایش نداشت بلکه موجودی آن منفی و بدهکار است.

روابط عمومی سازمان بازرسی-  در گزارش سازمان بازرسی کل کشور آمده است: عدم نظارت بر طرح‌ها و بازپرداخت تسهیلات ارایه شده از حساب ذخیره ارزی و همچنین پیگیری نکردن موثر وصول مطالبات از سوی دستگاه‌های مسوول ( بانک‌های عامل، هیات امنای حساب ذخیره ارزی و بانک مرکزی) موجب شده است، مانده حساب ذخیره ارزی در سال‌های 1387 و 1388 پس از کسر تعهدات قطعی بدهکار شود.
در تصویب طرح‌ها به موجودی حساب ذخیره ارزی توجه نشده و همین امر موجب پیشی گرفتن میزان تعهدات حساب از موجودی آن شده و به رغم افزایش قیمت نفت در سال‌های برنامه چهارم توسعه، مانده حساب ارزی نه تنها افزایش نداشته است بلکه موجودی آن منفی و بدهکار نشان می‌دهد.
در مجموع مبالغ بازگشتی ( اصل و سود) در مقایسه با تسهیلات پرداختی بسیار ناچیز است که به دلایل طولانی بودن زمان بازپرداخت و نرخ سود پایین و همچنین معوق شدن بخشی از تسهیلات و یا عدم واریز اقساط دریافتی توسط بانک‌های عامل منجر به افت میزان بازگشت اصل و سود تسهیلات اعطایی حساب ذخیره ارزی شده است.
در سال های برنامه چهارم توسعه بیشترین واریزی به حساب ذخیره ارزی مربوط به سال 1387 به میزان 7/40 میلیارد دلار و کمترین واریزی مربوط به سال 1384 به میزان 19/13 میلیارد دلار بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :