آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1681
تاریخ انتشار : 5 مهر 1390 0:0
تعداد بازدید : 629

تاسیس آزمایشگاه پایش ویروس در وزارت دفاع

سردار جلالی بار دیگر بر وجود ویروس استارس تاکید کرد

ريیس سازمان پدافند غیرعامل در خصوص نتیجه بررسی های فنی بر روی «استارس»، دومین ویروس جاسوسی گفت: ویروس «استارس» ویروس جدید و خطرناکی است لذا در جهت ایمن سازی دستگاه های مان تلاش کردیم.

مهر - سردار غلامرضا جلالی  در مورد  آزمایش‌های تخصصی انجام شده بر روی ویروس «استارس»، دومین ویروس جاسوسی پس از «استاکس‌نت» افزود: برابر روال جاری چندی پیش یکی از دستگاه‌های متولی کشور به ما گزارش کشف ویروس «استارس» را داد و ما از آنها گزارش کتبی و نمونه ویروس را خواستیم تا آن را به آزمایشگاه تخصصی برای بررسی‌های فنی بدهیم.
 وی با بيان اینکه ویروس «استارس» از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار بود طبیعتا برای تشخیص ماهیت آن زمان زیادی صرف شد، گفت: برخی از متخصصان معتقد بودند که این ویروس نسخه اصلاح‌شده همان ویروس قدیمی‌«استاکس‌نت» است درحالی‌که متخصصان دیگر معتقد بودند که این ویروس جدید خطرناکی است که باید پایش شود.
ريیس سازمان پدافند غیرعامل افزود: با توجه به پیچیدگی‌های ویروس «استارس» نتوانستیم جمع‌بندی دقیقی بر روی عملکرد آن مبنی بر اینکه جزو کدام دسته از ویروس‌هاست، داشته باشیم ولی با توجه به احتیاطی که باید انجام دهیم فرض را بر این گذاشتیم که ویروس «استارس» ویروسی جدید و خطرناک است لذا در جهت ایمن‌سازی دستگاه‌های‌مان تلاش کردیم.
 وی با بیان اینکه روزانه ویروس‌های زیادی در دنیا تولید می‌شود و ممکن است هرکدام از ویروس‌ها کارکردهای خاصی داشته باشند، گفت: برای اینکه کارکرد یک ویروس جاسوسی به‌صورت دقیق تشخیص داده شود، باید آزمایشگاه‌های تخصصی برای کنترل و بررسی فعالیت این نوع ویروس‌ها درنظر گرفته شود.
 جلالی کارکرد تخریبی ویروس‌ها را در سه بخش کلی تقسیم‌بندی کرد و افزود: یک بخش از ویروس‌ها صرفا عامل تهدید رایانه‌های شخصی هستند، بخش دیگر ویروس‌ها تهدیدات اجتماعی را به همراه دارند و یک بخش از ویروس‌ها هم به عنوان ابزاری برای تهدید ملی به‌کار می‌روند تا امنیت ملی کشوری را به خطر بیندازند.
وی با تاکید بر لزوم توسعه آزمایشگاه‌های تخصصی برای شناخت ماهیت ویروس‌های جاسوسی گفت: در برنامه‌های امسال وزارت دفاع تاسیس «آزمایشگاه مرجع دفاعی» را در نظر گرفته‌ایم که بخشی از آن راه افتاده و درحال ارتقای بخش دیگر آن هستیم تا بتوانیم این آزمایشگاه را به عنوان مرجعی برای کشور در زمینه پایش انواع ویروس‌ها داشته باشیم.
ريیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: آزمایشگاه دومی‌را هم در سطح وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دایر کرده‌ایم که آزمایش های تخصصی را بر روی انواع ویروس‌ها انجام می‌دهند و اظهارنظرات لازم را در این باره ارایه می‌دهند.
 وی افزود: البته ممکن است ویروسی هم به وجود بیاید که فراتر از آزمایشگاه‌ها و دستگاه‌های ما باشد  که باید با توسعه فناوری و استفاده از ظرفیت علمی‌خود با آن مقابله کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :