آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1708
تاریخ انتشار : 5 مهر 1390 0:0
تعداد بازدید : 1212

مجری الکامپ شانزدهم :

الكامپ از جيتكس هم گران تر است

محمد ثروتي، عضو هيات مديره سازمان نظام صنفي رايانه اي استان تهران در مقايسه نمايشگاه جيتكس با نمايشگاه الكامپ گفت: نمايشگاه جيتكس نمايشگاهي است كه برنامه اش براي چند سال آينده مشخص است و كساني كه علاقه مند به حضور در نمايشگاه هستند با برنامه ريزي بلند مدت اين امكان را دارند كه در نمايشگاه جيتكس حضور داشته باشند.

روابط عمومی‌سازمان- محمد ثروتی افزود: در نمايشگاه امسال جیتکس بيش از 70 كشور دنيا حضور دارند كه عدد قابل توجهي است و شرکت‌هایي كه از كشورهاي خارجي در اين نمايشگاه حضور دارند، كاملا خارجي محسوب مي‌شوند و اين‌گونه نيست كه با يكسري آمار و ارقام و يكسري آيين‌نامه‌هاي داخلي، شركت داخلي به جاي شركت خارجي جا زده شود.
ثروتی اضافه کرد: نمايشگاه جيتكس طي پنج روز برگزار مي‌شود كه با توجه به گرماي هوا و پوشش مخاطبان بيشتر، ساعت نمايشگاه حداقل 8 ساعت در بهترين ساعات روز است. اما در نمايشگاه الكامپ متاسفانه در سال اخير، كمتر از سه ماه مانده به برگزاري، تكليف مجري مشخص شده است كه باعث مي‌شود شرکت‌ها امكان برنامه‌ريزي براي حضور هدفمند و مقرون به صرفه نداشته باشند و مجبور شوند با استرس، فشار و هزينه زياد در نمايشگاه حضور يابند.
عضو هيات مديره سازمان اظهار داشت: شرکت‌های خارجي كه در الكامپ حضور دارند و هر ساله از آنها نام برده مي‌شود در واقع شرکت‌های خارجي نيستند بلكه شرکت‌های داخلي هستند كه تمام يا بخشي از محصولات‌شان خارجي است و شركت سهامي نمايشگاهها و سازمان توسعه تجارت براي نشان دادن مشاركت شرکت‌های خارجي در نمايشگاه الكامپ، به آمارسازي روي مي‌آورند و هر شركتي كه حتي 10 درصد از محصولش خارجي باشد به عنوان يك شركت كه از كشور خارجي آمده محسوب مي‌كنند. اين مورد در همه نمايشگاه‌هاي تخصصي كه در محل دایمي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران برگزار مي‌شود، وجود دارد.وي در مقايسه هزينه حضور در نمايشگاه جيتكس و الكامپ اظهار داشت: با توجه به ساعات و روزهاي برگزاري جيتكس و همچنين ساعات و روزهاي برگزاري نمايشگاه الكامپ، الكامپ براي شرکت‌هایي كه در بخش ارزي حضور دارند از نمايشگاه جيتكس گران‌تر است. در سال جاري شرکت‌های ايراني براي حضور در الكامپ در بخش ارزي با تمام تخفيف‌هاي اعمال شده بايد حداقل 260 يورو هزينه كنند كه با احتساب قيمت متغير و گران يورو، مبلغ ريالي آن در حدود 500 هزار تومان براي هر مترمربع خواهد بود و توجه داشته باشيد كه الكامپ در زمان برپايي حداكثر 28 ساعت است. در مقابل، هزينه حضور در نمايشگاه جيتكس با تمام خدمات و امكانات مناسب نمايشگاهي براي هر شركت ايراني كمتر از 500 دلار هزينه در برخواهد داشت و با توجه به اينكه اين نمايشگاه 40 ساعت طي پنج روز برگزار مي شود، قيمت تمام شده حضور در اين نمايشگاه به ازای هر ساعت، ارزان‌تر از نمايشگاه الكامپ است.
مهندس ثروتي در پاسخ به اين سوال كه آيا در جيتكس موضوعي به نام محاسبه ارزي- ريالي وجود دارد، گفت: نه تنها در نمايشگاه جيتكس بلكه در هيچ نمايشگاهي در سراسر دنيا و حتي در هيچ نمايشگاه استاني  ايران هم اين گونه نيست كه محاسبه ارزي-ريالي صورت گيرد.
وي در خصوص پيش‌بيني حضور شرکت‌های آي تي در هفدهمين نمايشگاه الكامپ افزود: با توجه به اينكه سازمان توسعه تجارت و شركت سهامي نمايشگاه‌ها از انجام وعده‌هاي قول داده شده عدول كرده‌اند و در رابطه با تغيير تاريخ برگزاري و مسايل ارزي نمايشگاه، هيچ‌گونه انعطاف پذيري از خود نشان نداده‌اند و با توجه به زمان اندكي كه تا برگزاري نمايشگاه باقي مانده، شرکت‌های آي تي بايد خودشان تصميم بگيرند كه آيا حضور در اين نمايشگاه مقرون به صرفه است يا خير و آيا ارزش حضور دارد يا ندارد و انتخاب كنند كه در نمايشگاه‌هاي تخصصي حضور پيدا كنند يا ترجيح بدهند در نمايشگاه تلكام حضور داشته باشند. اما با توجه به بازخوردهايي كه بنده از شرکت‌های مختلف داشتم، شرکت‌ها نسبت به حضور در الكامپ هفدهم كه به نوعي توسط خود شركت سهامي نمايشگاه‌ها يا وابستگان به آنها برگزار مي‌شود، رغبت كمتري دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :