آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1714
تاریخ انتشار : 5 مهر 1390 0:0
تعداد بازدید : 749

فناوری اطلاعات، ابزار جدید تعامل فرهنگ ها

فرهنگ هر کشوری سرشار از اندیشه ها و تجربه های انسانی است که با توجه به اقلیم و حوادث تاریخی شکل گرفته است. این فرهنگ ها در طول تاریخ با ابزارهای متفاوتی با یکدیگر تعامل داشته و بر همدیگر اثر گذاشتند.

مجید میرزایی

 زمانی جنگ‌های ملل بر سر تصاحب خاک بود و امروز به نظر من جنگ، تصرف سهم بیشتر از فضاهای مجازی است. زمانی قدرت نظامی‌ابزار قدرتمند انتقال فرهنگی بود و پس از تصرف خاک یک منطقه می‌توانستید زبان خود را در دل فرهنگ دیگر پرورش دهید نظیر تصرف هندوستان که موجب ترویج زبان انگلیسی در هند شد.
کشور ما با قدمت هزاران ساله در مقاطعی از تاریخ الگوی فرهنگی بوده است و گاهی هم تاثیرپذیر از سایر فرهنگ‌ها. این تعامل منطقا از طرق مختلف و ابزارهای متفاوتی انجام می‌گیرد. مثلا در گذشته فرش ایرانی که طرح و نقش آن از باورها و تفکرات فرهنگی ما و تاروپود آن تصویرساز فرهنگ ما بوده، ابزاری در جهت انتقال فرهنگی ما بوده است.
امروز فناوری اطلاعات، اقتصاد و سیاست عامل برتری فرهنگ‌ها هستند.
با این ابزارها برخی اوقات فرهنگ و زبان یک کشور مورد هجوم  یکدیگر قرار می‌گیرند.
امروزه کشورها می‌کوشند با توسعه روزافزون فناوری‌ها، سهم بیشتری از فضای مجازی و بعضا سهم بیشتری از فضای ذهنی مردم سایر فرهنگ‌ها را به دست بیاورند. بدیهی است که پاکسازی یک زبان و فرهنگ بسیار سخت‌تر از پیشگیری آن است. امروزه فناوری و تکنولوژی بیش از سایر پارامترها در حال توسعه بوده و مورد توجه روز افزون هستند. وقتی اریک اشمیت، مدیرعامل بزرگ‌ترین موتور جستجوی اینترنتی جهان در کنفرانس تکونومی ‌اعلام کرد که در هر دو روز 5 اگزابایت معادل 5  میلیارد گیگابایت اطلاعات جدید بر روی شبکه جهانی تولید می‌شود، مردم جهان به سرعت رشد فناوری اطلاعات و طبعا عزم کشورها به برتری در این حوزه پی برده‌اند.
البته بدیهی است که هیچ ابزاری توان نابودی کامل لایه‌های عمیق فرهنگ‌ها را ندارد اما، تاثیرگذاری با تکنولوژی و فناوری موضوعی است که با ایجاد وابستگی و حس مطلوبیت و اثرگذاری بر زندگی افراد جامعه، به عنوان مهم‌ترین ابزار تعامل بین فرهنگ‌ها مطرح است و غفلت از این حوزه در بلندمدت بر فرهنگ ایرانی آثار زیان‌باری را خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :