آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1715
تاریخ انتشار : 5 مهر 1390 0:0
تعداد بازدید : 367

کاهش حجم واردات و جهش صادراتی

معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: صادرات غیرنفتی کشورمان در پنج ماهه ابتدای سال 90 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 40 درصد افزایش و واردات 3 درصد کاهش يافته است.

روابط عمومی ‌سازمان توسعه تجارت- حمید صافدل افزود: صادرات غیر نفتی کشورمان به کشورهای مختلف  جهان با احتساب میعانات گازی در پنج ماه ابتدای امسال نسبت به‌ مدت مشابه در سال گذشته، 40 درصد به لحاظ ارزش و 12 درصد به لحاظ وزنی افزایش داشته است.
وی افزود: در این مدت 14 میلیون و 43 هزار تن کالا به ارزش 23 میلیارد و 835 میلیون دلار نیز وارد کشور شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزن 29 درصد و از نظر ارزش 3 درصد کاهش داشته است.
صافدل واردات کالا به کشور را در این مدت حدود 24 میلیارد دلار و صادرات غیرنفتی با میعانات گازی را 17 میلیارد دلار و با 40 درصد رشد و صادرات غير نفتي بدون میعانات گازی را 13 میلیارد دلار ‌و با 23 درصد رشد عنوان کرد.
رییس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به حجم صادرات غیرنفتی در اين مدت تصریح کرد: صادرات غیر نفتی با احتساب میعانات گازي در پنج ماه ابتدایی امسال به 9/16  میلیارد دلار رسید که از این مقدار 4 میلیارد دلار میعانات گازی، 6 میلیارد دلار محصولات پتروشیمی‌و 9/6 میلیارد دلار سایر کالاها بوده است.
صافدل گفت: وزن صادرات غیرنفتی با احتساب میعانات گازی با 94/11 درصد افزایش به 30میلیون و 855 هزار تن رسیده است.
وی مهم‌ترین کشورهایی که در پنج ماهه اخیر به آنها صادرات صورت گرفته است چین، امارات، عراق، هند و افغانستان و پنج کشور عمده واردات به ایران را چین‌،آ‌لمان، ‌کره جنوبی،‌ ترکیه و امارات عنوان كرد.
وی گفت: هدف صادرات غیرنفتی برای سال 90رقم  45 میلیارد دلار تعریف شده است و ما تلاش می‌کنیم با روند طی شده در پنج ماهه نخست سال جاری به این هدف دست یابیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :