آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1724
تاریخ انتشار : 5 مهر 1390 0:0
تعداد بازدید : 518

ری‌فاینانس 2/4 میلیاردی واردات فولاد عملیاتی نشد

سرپیچی بانک ها از پرداخت اعتبار به فولادی ها

رییس مجمع عالی واردات با درخواست از بانک مرکزی برای عملیاتی کردن خط ری فاینانس واردات فولاد گفت: بانک ها در این زمینه همکاری لازم را ندارند.

مهر- محمدحسین برخوردار با بیان اینکه مجمع واردات به دلیل عدم دریافت منابع مالی لازم، قادر به اجرای مصوبه کارگروه کنترل بازار مبنی بر واردات فولاد نیست، گفت: خط ری‌فاینانس واردات فولاد تا این لحظه عملیاتی نشده است.
رییس مجمع عالی واردکنندگان افزود: بر اساس مصوبه کارگروه کنترل بازار قرار بر این بود که به منظور کمک به تنظیم بازار فولاد و محصولات فولادی، واردکنندگان تحت پوشش مجمع واردات وارد عمل شده و با استفاده از تسهیلات ری‌فاینانس، واردات فولاد را عملیاتی کنند.
وی تصریح کرد: تاکنون بانک‌ها هیچ‌گونه خط اعتباری ری‌فاینانس را عملیاتی نکرده‌ و به نوعی از مصوبات دولت سرپیچی کرده‌اند.
روزهای ابتدایی مردادماه سال جاری کارگروه کنترل بازار در مصوبه‌ای، کارگروهی ویژه را برای ساماندهی بازار فولاد مامور کرد که بر این اساس، قرار بر این شد که این کمیته برای تامین کسری نیاز فولاد کشور را با اولویت واردات شمش که دارای ارزش افزوده برای کشور است و به نوعی واردات اقتصادی به شمار می‌رود، برنامه‌ریزی کرده و راهکارهایی برای صرفه اقتصادی واردات شمش بیابد.
بر این اساس، یکی از راهکارها استفاده از ری‌فاینانس برای واردات شمش است که مدیریت ارزی بانک مرکزی در روزهای گذشته موافقت کرده تا اعتبارات ری‌فاینانس را به واردکنندگان شمش اختصاص دهد.
در عین حال، معاونت ارزی بانک مرکزی از وزارت بازرگانی سابق، درخواست کرد تا واردکنندگان مورد تایید را برای استفاده از این تسهیلات به بانک معرفی کند. بر این اساس، وزارت بازرگانی سابق سه تامین‌کننده اصلی فولاد را برای تخصیص این اعتبارات معرفی کرده که یکی از آنها انجمن تولیدکننگان فولاد است که واحدهای تولیدی را زیرمجموعه خود دارد.
دومین معرفی‌ شده واحدهای تولیدی هستند که ظرفیت مازاد نوردی داشته و تحت مجموعه ایمیدرو بودند که از جمله آنها ذوب‌آهن اصفهان، ذوب آهن خراسان و فولاد مبارکه است، سومین معرفی ‌شده نیز مجمع واردکنندگان است.
بر این اساس برنامه‎‌ریزی شد تا در سه دوره سه ماهه و در هر دوره 2 میلیون تن شمش وارد کشور شود که بر این اساس برای واردات 6 میلیون تن شمش به کشور برنامه‌ریزی شد؛ ضمن اینکه بر اساس برآورد این کمیته، هر دوره نیز به یک میلیارد و400 میلیون دلار اعتبارات ری‌فاینانس نیاز داشت که مطابق با اظهارات مسوولان، تاکنون این خط ری‌فاینانس عملیاتی نشده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :