آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1732
تاریخ انتشار : 6 مهر 1390 0:52
تعداد بازدید : 1709

آغاز به کار پست الكترونيكي و نرم‌افزار فارسی CHMAIL از 02 آذر

نامه های الکترونیکی فارسی به «چاپار» سپرده می شود

پست الكترونيكي و نرم افزار فارسی چاپار باعنوان CHMAIL روز گذشته در دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی و با حضور قائم مقام دبیر این شورا معرفي شد.

فناوران-  در اين نشست گزارشي که به منظور ارایه عملكرد يك سال گذشته شورا و برنامه‌هايش در سال آينده برگزار شد، سعید سالاریان، قائم مقام دبیر شوراي عالي اطلاع‌رساني با اعلام خبر آماده‌سازی نرم‌افزار پست الکترونیکی چاپار گفت: ‌قرار است اين ايميل که محيط و برنامه‌هاي آن  كاملا فارسي است و براي كاربران فارسي‌زبان ارایه مي‌شود تا 20 آذر ماه به بهره برداری برسد.
وی گفت: با توجه به اینکه مدت‌هاست موضوع ضرورت ایجاد ايميل ملي در کشور مطرح شده است و در راستاي پاسخگویی به نیازمندی کشور در حوزه ارتباطات سایبری و همچنین صيانت از اطلاعات الكترونيكي مبادله شده در كشور دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی این مهم را در دستور کار خود قرار داد و در مدت دو سال گذشته با همکاری بخش خصوصی پیگیر اجرای این پروژه بود.  سالاریان با بیان اینکه این ایمیل به صورت رایگان ارایه می‌شود و یک میلیون کاربر را پشتیبانی می‌کند، گفت: حجم صندوق پستی چاپار یک گیگا بایت است.
  صيانت از اطلاعات الكترونيكي
سالاريان هدف از ارایه پست الكترونيكی چاپار در سطح عمومی‌در کشور را ايجاد دانش فني در حوزه سرويس‌دهي گسترده در كشور و ايجاد فضايي براي صيانت از اطلاعات الكترونيكي مبادله شده دانست و گفت: در حوزه ارایه سرویس‌های گسترده مانند پست الکترونیکی و موتور جست و جو و اصولا هر نوع سرویس عمومی‌ما با یک محصول روبه‌رو نیستیم و در حقیقت ارایه سرویس به صورت دفعی اتفاق نمی‌افتد. به آن معنا که بسیاری از تکنولوژی‌ها در این بخش باید براساس نیازمندی‌های کشور تولید شود و در دنیا قابل خریداری نیست، بلکه نتیجه یک سرمایه‌گذاری و کار میان مدت و یا بلند مدت و البته با نگاه خاص به نیروی انسانی متخصص است. 
قائم مقام دبير شوراي عالي اطلاع‌رساني با بیان اینکه اصولا در حوزه راهبردی ما با سه نگاه وارد این حوزه شده‌ایم، بیان داشت: در حوزه ارایه سرویس گسترده در کشور با توجه به آنکه جامعه مخاطبان بسیار گسترده است بنابراین در کشور باید سرویس‌دهندگان مختلف شکل گيرند و حمایت شوند،  لذا یک وزارتخانه، نهاد و یا بخش به تنهایی نمی‌تواند جوابگوی این حوزه  باشد. وی افزود: نگاه دیگر در این حوزه، تولید و بومی‌سازی دانش‌های خاص نرم‌افزاری و در صورت امکان سخت‌افزاری در لایه‌های گسترده است.  تلاش ما این است که بتوانیم این دانش‌ها را در سطح کشور پس از مدتی منتشر و اصولا به این سمت پیش برویم که گروه‌های تولید دانش و جامعه‌های دانشی شکل گیرد. البته این حوزه نیاز به حمایت از نیروهای انسانی متخصص دارد.
  سازمان‌ها قادر به سفارشی سازی هستند
قائم مقام دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی با بیان اینکه بسیاری از سازمان‌ها و نهادها در کشور از سرویس‌دهندگان پست الکترونیک قفل شکسته و ناامن استفاده می‌کنند، گفت: تلاش خواهیم کرد، تا یک نسخه از محصولی را ارایه کنیم که در سازمان‌ها به صورت رایگان و براساس نگاه  متن باز قابل سرویس‌دهی باشد. همچنین براساس مستندات کاملی که ارایه می‌شود، سازمان‌ها خود قادر به سفارشی‌سازی محصول باشند.  در ادامه این مراسم سلمان افشار، مدیر پروژه پست الكترونيك چاپار درباره ویژگی‌های این پروژه گفت: این پروژه بیش از یک سال و نیم است که با حمایت دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی در بخش خصوصی در حال انجام است و بیش از 20 نفر در 10 تخصص مختلف در حال کار  بر روی این پروژه هستند.
  نیازی به ارایه مدرک برای داشتن چاپار نیست
وی اعلام کرد: جامعه مخاطب هدف این پروژه در فاز اول یک میلیون کاربر و در فاز دوم 5 میلیون کاربر است و همچنین به منظور ارایه سرویس هیچ گونه مدارکي برای دریافت سرویس لازم نیست.  مدیر پروژه پست الکترونیک چاپار افزود: همزمان با ارایه سرویس پست الکترونیکی، با توجه به نیازمندی عموم مردم به دسترسی آفلاین به اطلاعات موجود در صندوق پست الکترونیکی خود، برای اولین بار نرم‌افزار Mail Client با قابلیت نصب روی انواع سیستم‌عامل در روز  20 آذر ماه مصادف با شروع سرویس‌دهی عمومی‌به مردم، به صورت رایگان ارایه می‌شود. 
وی گفت: نرم‌افزار میل کلاینت در زمان‌هایی که فرد امکان دسترسی به اینترنت و یا اینترانت را ندارد و قصد دارد از منابع صندوق پست الکترونیکی خود استفاده کند، کاربرد دارد.
افشار با بیان اینکه بر روی آدرس chmail. ir امکان دیدن تصاویر بخش‌های مختلف سرویس پست الکترونیکی چاپار مهیا شده است، گفت: طی روزهای آتی با راه‌اندازی سامانه چاپار (chaapaa. ir) امکان رصد بخش‌های مختلف سرویس برای کاربرانی که آدرس پست الکترونیکی خود را در این سامانه وارد کرده‌اند، مهیا می‌شود. افشار گفت: سامانه chaapaar. ir در حقیقت پورتال دسترسی به انواع خدمات ارتباطی محسوب می‌شود  که تنها یکی از این خدمات سرویس پست‌الکترونیکی است که با آدرس اختصاری chmail. ir قابل دسترسی خواهد بود. 
  کتاب مرجع فناوری اطلاعات شهریور ماه 90 منتشر شد
در ادامه این نشست قائم مقام دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی از نهایی شدن پروژه بانک اطلاعات متخصصان فناوری اطلاعات و ارتباطات با نام اختصاری "بام فاوا " خبر داد و گفت: این پروژه با همکاری کتاب مرجع و در قالب کتاب مرجع فناوری اطلاعات شهریور ماه 90 تهیه و چاپ شده است.  وی افزود: 30 صفحه ابتدایی کتاب به اطلاعاتی درباره دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی اختصاص یافته و دکتر شهریاری، دبیر شورا نیز مقدمه‌ای بر آن نوشته است. وی گفت: نسخه دیجیتالی این بانک اطلاعات نیز در قالب یک پورتال دارای قابلیت جست و جو و دسترسی به آدرس و ایمیل افراد و شرکت‌ها تا چند روز آینده رونمایی خواهد شد.
  بازار مجازی محتوای دیجیتالی
سالاریان با بیان اینکه موضوع تولید محتوای دیجیتالی و ساماندهی بازار محتوای دیجیتال همواره دغدغه شورا بوده است، گفت: محتوا شخصیتی مستقل دارد و تولیدکنندگان محتوا چه در بخش خصوصی و چه دولتی باید احصا شوند و تولیدات‌شان در یک  فضای واحد قرار گیرد تا از دوباره کاری و صرف هزینه‌های اضافی جلوگیری شود. به همین منظور پورتال content. ir  راه اندازی شده و هم اکنون در دسترس است. وی گفت: این سایت در واقع یک بازار مجازی محتوای دیجیتالی است که بستر اولیه آن توسط شورا فراهم و توسط بخش خصوصی اجرا شده است. وی افزود: تولید کنندگان محتوا می‌توانند کلیاتی از محتوای تولید شده خود را روی این سایت قرار دهند تا علاوه بر جلوگیری از دوباره کاری امکان ارایه آن به متقاضیان نیز فراهم شود.
  برگزاری سومین دوره رده‌بندی وب‌سایت‌های دولتی
قائم مقام دبیر شورای عالی اطلاع رسانی همچنین از برگزاری سومین دوره رده‌بندی وب‌سایت‌های دولتی در سال 90 خبر داد و گفت: امسال این جشنواره با همکاری معاونت توسعه سرمایه منابع اانسانی رییس جمهور برپا می‌شود.
  برای الکامپ آماده‌ایم
سالاریان با اشاره به حضور و پشتیبانی شورا از برپایی سالن دولت الکترونیکی در الکامپ سال قبل گفت: امسال همچون سال گذشته شورا همکاری و آمادگی خود را برای برپایی سالن دولت الکترونیکی در الکامپ هفدهم اعلام می‌دارد.
وی افزود: اگرچه امسال سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مجری الکامپ نیست ولی امیدواریم مجری از اعلام همکاری ما استقبال کند و این همکاری شکل بگیرد.  
   پروژه بزرگی به نام "اطلس عمومی‌جامع ایران"
سالاریان در ادامه از کلید خوردن پروژه بزرگی به نام "اطلس عمومی‌جامع ایران" خبر داد و گفت: این پروژه با همکاری سازمان نقشه برداری و شهرداری‌ها اجرا می‌شود و بناست تا تمامی‌نکات عمومی‌از منابع طبیعی گرفته تا حوزه‌های فرهنگی مثل سینما‌ها، مدارس و غیره اطلاعات فنی و کاملی گردآوری شود.
  پروژه‌های شورا در حوزه خط و زبان فارسی
در ادامه این نشست دکتر بهروز مینایی، معاون فنی دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی درباره پروژه‌های اجرا شده شورا در حوزه خط و زبان فارسی گفت: پروژه ویراستیار که در الکامپ سال گذشته رونمایی شد نسخه تکمیلی آن که تحت ویندوز 7 و ورد 2010 است آماده بهره برداری شده و نسخه برخط آن هم در آدرس VIRASTYAR. IR در دسترس است. فرهنگ تطبیقی تزاروس، آماده سازی پیکره هم تراز شده یک میلیون جمله انگلیسی و فارسی در قالب پروژه ترجمه ماشینی و سیستم متن باز آندرویید به زبان فارسی برای تمامی‌ گوشی‌های همراه و دوره آموزش برخط زبان فارسی نیز از دیگر پروژه‌هایی است که مینایی به عنوان فعالیت‌های شورا در حوزه خط و زبان فارسی از آن یاد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :