آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18011
تاریخ انتشار : 22 آبان 1391 1:13
تعداد بازدید : 589

رییس اتاق ایران:

مشکلات ناشی از بی تدبیری است، نه تحریم

رییس اتاق ایران گفت: با نگاهی به آمار صادرات ایران می توان دریافت که فشارهای اقتصادی و تحریم ها موفقیت چندانی نداشته و از نظر تغییر رفتار سیاسی نیز دشمن نتوانسته با تحریم به اهداف خود دست یابد.

ایرنا -  محمد نهاوندیان افزود: مسائل و تبعات حاصل از تحریم ها باید به دور از کوچک و بزرگنمایی رصد شود و از شرایط فعلی در سایه عقلانیت و برنامه ریزی به عنوان فرصتی برای شکوفایی اقتصاد و رونق تجارت خارجی بهره گرفته شود.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران بیان کرد: برخی از مشکلات کنونی در عرصه اقتصاد کشور ناشی از تحریم ها نیست و با استفاده از تدبیر جمعی و استفاده از ظرفیت های داخلی قابل مهار است.
نهاوندیان یادآور شد: در شرایط فعلی تقویت سازوکارهای حمایتی از تولید در رونق چرخ اقتصادی حیاتی است و تصمیم سازان کلان کشور باید با حل سریع مشکل نقدینگی واحدهای صنعتی و باروری حداکثر ظرفیت تولید در اقتصاد کشور جهش ایجاد کنند. وی عنوان کرد: تاخیر در پرداخت 30 درصدی سهم صنعت از هدفمند کردن یارانه‌ها به تولید و ترزیق سرمایه‌ها به صورت نقدی در بازار مصرف شاید بخشی از مشکلات اقتصادی امروز را ایجاد کرده اما در سایه همدلی و تصمیم‌های درست می‌توان مدیریت صحیح اقتصادی اعمال و تحریم‌ها را زمین گیر کرد.
نهاوندیان توضیح داد: حفظ و توسعه صادرات خط مقدم اقتصاد مقاومتی است و اعمال راهبردهای دقیق در خنثی سازی هدف دشمن به عنوان کاهش دسترسی ارزی ایران از اهمیتی ویژه برخوردار است.
وی خاطر نشان کرد: استفاده از تصمیم‌های صادراتی مشترک عنوان ماده دو قانون بهبود مستمر کسب و کار کشور است و عمل به این قانون بسیاری از مشکلات کنونی را به آسانی رفع می‌کند.
عضو شورای پول کشور اضافه کرد: یکی از دلایل پایین بودن تحقق اهداف برنامه‌های پنج ساله کشور تاکنون ضعف در مکانیزم مشورتی فعالان اقتصادی در فرآیند تصمیم سازی و اجرا بوده که این مهم باید برای همیشه رفع شود.
نهاوندیان گفت: ساماندهی و نظم تشکل‌های اقتصادی و مشارکت دادن قوی آنان در عرصه تولید و تجارت خارجی یکی از راهبردهای مهم برای رونق بازرگانی کشور است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :