آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18019
تاریخ انتشار : 22 آبان 1391 1:30
تعداد بازدید : 665

صادر کنندگان: هنوز توافق ارزی حاصل نشده است

با وجود انتشار خبرهای گوناگون درباره توافق های پیدا و پنهان بین نمایندگان صادرکنندگان و مسوولان دولتی برای تعیین نرخ ارز صادراتی قابل عرضه در مرکز مبادلات ارزی و نیز انتشار برخی خبرها مبنی بر تشکیل جلساتی در این روزها، دو طرف عنوان می کنند هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده اند.

 ایسنا- در حالی که مسوولان دولتی به‌خصوص بانک مرکزی و مرکز مبادلات ارزی انتظار دارند صادرکنندگان برای ارایه ارزشان در این مرکز زودتر رضایت دهند، آنها همچنان بر مواضع خود مبنی بر تبدیل ارز به رقم‌های بالاتر از نرخ مبادلاتی تاکید دارند.
 از سوی دیگر دو طرف اغلب خبرهای مختلفی که این روزها در رسانه‌ها درباره جزئیات توافق‌ها و نیز بخشنامه‌ها منتشر می‌‌کنند رد کرده و تاکید دارند که هنوز توافقی حاصل نشده است.
  نه جلسه داریم و نه بخشنامه جدیدی
 در این زمینه رضی میری، رییس کنفدراسیون صادرات درباره تشکیل جلسه‌ای برای تثبیت نرخ توافقی ارز صادراتی که براساس برخی شنیده‌ها قرار بود امروز (دوشنبه) برگزار شود، گفت: قرار نیست جلسه‌ای در این باره برگزار شود.
 وی افزود: پیرو مذاکراتی که با مقامات اتاق انجام شده، آن‌ها نیز درباره تشکیل چنین جلسه‌ای اظهار بی اطلاعی کرده‌اند. همچنین اگر قرار باشد جلسه‌ای درباره تعیین نرخ ارز توافقی برگزار شود کنفدراسیون صادرات از آن مطلع می‌‌شود.
 میری درباره بخشنامه جدید ارزی برای صادرکنندگان مبنی بر این‌که اگر صادرکنندگان ارز خود را در اختیار اتاق مبادلات ارزی قرار ندهند، از معافیت مالیاتی برخوردار نمی‌‌شوند، گفت: صدور چنین بخشنامه‌ای از نظر قانونی امکان پذیر نیست؛ زیرا معافیت مالیاتی صادرکنندگان یک قانون است.
 رییس کنفدراسیون صادرات افزود: اگر بخواهند چنین موضوعی را مطرح کنند باید قانون را عوض کنند. البته در توافق شش ماده‌ای که با سازمان توسعه تجارت درباره اختصاص ارز صادراتی به واردکنندگان تشکیل شده بود درباره این موضوع بحثی نشده است.
 وی با تاکید بر این‌که در جلسات توافق شش بندی مطرح نشده بود که اگر صادرکننده‌ای ارز خود را وارد اتاق نکنند مشمول معافیت مالیاتی صادرات نمی‌‌شود، تصریح کرد: قرار شده است که هر صادرکننده‌ای که مایل است ارز خود را وارد اتاق کند و هیچ اعمال فشاری بر روی صادرکنندگان در این زمینه نباشد.

 قرار ما توافق بوده است
 همچنین محمد مهدی راسخ،  نایب رییس اتاق تهران نیز درباره جلسه‌ای که قرار بود فردا درباره نرخ ارز توافقی تشکیل شود، خاطرنشان کرد: از ابتدا قرار نبوده چنین جلسه‌ای تشکیل شود. توافق ما این بوده است که صادرکنندگان و واردکنندگان خود روی نرخ ارز صادراتی به توافق برسند.
 محسن بهرامی‌ ارض‌اقدس، رییس کمیسیون تجارت اتاق تهران نیز درباره بخشنامه حذف معافیت مالیاتی صادرکنندگان بیان کرد: صادرکنندگان طبق قانون از پرداخت مالیات معاف هستند و صدور چنین بخشنامه‌ای نیازمند تغییر قانون است.
وی با بیان اینکه طرح این موضوعات باعث بی ثباتی در وضعیت صادرکنندگان می‌‌شود، گفت: صادرات نیاز به ثبات و آرامش دارد و باید کاملا قابل پیش بینی باشد نه اینکه با مطرح کردن موضوعات این چنین مدام آرامش صادرکنندگان را بر هم زد.
 بهرامی‌ با تاکید بر این‌که منشاء ارز صادرات کاملا متفاوت است و قیمت آن نیز باید متفاوت باشد، تصریح کرد: مادامی‌ که به تک نرخی شدن ارز دست نیافته‌ایم باید بدانیم که 10 درصد سهم ارز صادرکنندگان از کل درآمدهای ارزی ما نمی‌‌تواند تعیین قیمت کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :