آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18041
تاریخ انتشار : 23 آبان 1391 9:47
تعداد بازدید : 864

رییس اتحادیه فن‌آوران رایانه تهران اعلام کرد:

قاچاق و زیرمیزی، دستاورد نهایی ممنوعیت ورود کالاهای IT

اگر قرار باشد کالاهای IT از اولویت های ارزی خارج شوند و ارز مبادله ای هم به آنها تعلق نگیرد دیگر در کنترل قیمت ها نه از دست ما و نه از دست سازمان حمایت از مصرف کنندگان و نه از سازمان نظارت و بازرسی در کنترل قیمت ها کاری برنمی آید.در پی تصمیماتی که مبنی بر ممنوعیت واردات کالاهای اولویت های 9 و 10 اخذ شد، رییس اتحادیه فن آوران رایانه تهران گفت: از این اتفاق مصرف کننده لطمه می خورد.

 ایسنا- سیدمهدی میرمهدی کمیجانی گفت: در پی منع واردات این اولویت‌ها بی‌شک تنها مصرف‌کننده است که ضرر می‌کند و باید کالای مورد نیاز خود را چندین برابر گران‌تر تهیه کند. اگر چنین شرایطی ایجاد شود، تنها باید گفت که خوشا به حال قاچاق‌چیان چرا که ممکن است از این شرایط سود ببرند.  کمیجانی افزود: مدتی بود که IT در سبد خانواده‌ها جای گرفته بود و در تمام خانه‌ها و محل‌های کار افراد از PCها و لپ‌تاپ‌های مختلف استفاده می‌کردند چراکه با پیشرفت‌های علمی که در دنیا صورت گرفته اجتناب از استفاده از این تجهیزات به نوعی غیرممکن شده است.
 رییس اتحادیه فن‌آوران رایانه تهران در ادامه گفت: با توجه به نیاز مردم به این کالاها پس از نوسانات مختلف بازار ارز، بازار در حال تنظیم شدن بود و حتی قیمت‌های ما نسبت به ماه گذشته کمی کاهش هم پیدا کرده اما حال با این اتفاق شک نداریم کالاهای قاچاق با قیمت بالا وارد بازار خواهند شد.  وی افزود: با این اتفاق شرایطی ایجاد می‌شود که مصرف‌کنندگان کالای مورد نیاز خود را به مراتب گران‌تر تهیه کنند.
 رییس اتحادیه فن‌آوران رایانه تهران همچنین عنوان کرد‌: ما به دولت پیشنهاد کردیم که حتی اگر ارز مرجع را به این کالاها اختصاص نمی‌دهد، مانع واردات این کالا با ارز آزاد نشود. چراکه در خارج از کشور هم دلارهای زیادی وجود دارد که برای ورود آنها به کشور مشکلاتی موجود است اما افراد می‌توانند با تبدیل این پول‌ها به کالا مشکل خود را حل کنند. از سوی دیگر علاوه بر اینکه با این کار سرمایه‌های سرگردان آن سوی آب وارد کشور می‌شود و بازاری متعادل برای مصرف‌کنندگان نیز ایجاد خواهد شد.  وی گفت: بیشتر مصرف‌کنندگان تجهیزات فن‌آوری اطلاعات قشر دانشجو و محصل هستند به همین دلیل ما طی ماه‌های گذشته تلاش کردیم تا نوسانات قیمت ارز موجب احتکار کالا در انبارها نشود اما اکنون با شرایط فعلی دیگر نمی‌توانیم اقدام زیادی انجام دهیم.
 کمیجانی در پاسخ به این سوال که طی مدتی که از منع واردات کالاهای اولویت‌های 9 و 10 می‌گذرد چه تغییری در قیمت این کالاها ایجاد شده است، گفت: ما تاکنون اجازه تغییر ندادیم و خطاب به تمام اعضای اتحادیه اعلام کردیم که حتی اگر فردی از واردکنندگان بخواهد قیمت خود را افزایش دهد ما مستقیما او را به سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان معرفی خواهیم کرد و خوشبختانه دوستان و همکاران ما هم کمک کردند و اتفاق خاصی در این زمینه رخ نداد و حتی همان‌طور که گفتم، طی روزهای گذشته مقداری کاهش هم در قیمت‌ها داشتیم.  رییس اتحادیه فن‌آوران رایانه تهران افزود: طی چند وقت گذشته قیمت‌های ما چنان نسبت به یک ماه گذشته تغییر پیدا کرده بود که شاید هر لپ‌تاپ حدود 200 هزار تومان و هر قطعه حتی تا مرز 70 تا 80 هزار تومان کاهش قیمت داشت.  وی در توضیح دلیل این کاهش‌ قیمت‌ها گفت: در جلسه‌ای که با سازمان بازرسی داشتیم، قرار بر آن شد که قیمت کالاهای صنف ما به این شکل برآورد شود که مبنای دلار در اتاق پایاپای ارزی در نظر گرفته شده و 20 درصد هم سود روی آن گذاشته شود. اکنون هم این معیار اگرچه هنوز به طور رسمی به ما ابلاغ نشده اما مبنای کار واحدهای مختلف صنف ما قرار گرفته است و ما به دوستان‌مان در صنف اعلام کرده‌ایم که باید این اصول رعایت شوند.
کمیجانی افزود: اگر حال قرار بر این باشد که این گروه از اولویت‌های ارزی خارج شوند و ارز مبادله‌ای هم به آنها تعلق نگیرد دیگر نه از دست ما و نه از دست سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و نه از سازمان نظارت و بازرسی هیچ کاری بر نخواهد آمد و مبادلات به شکل زیرمیزی و خارج از فروشگاه‌ها صورت خواهد گرفت و به این ترتیب بسیاری از مسایلی که در سال‌های قبل با آنها مواجه بودیم دوباره شیوع پیدا خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :