آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18042
تاریخ انتشار : 23 آبان 1391 9:49
تعداد بازدید : 934

معاون فنی شرکت ایرانیان نت:

اپراتور چهارم موجب تعالی موقعیت منطقه ای و بین المللی کشور می شود

توسعه جامعه انسانی و گسترش تبادلات تجاری، مالی، فنی و همچنین پیشرفت های تکنولوژیک و تغییر محتوای تک بعدی و تک رسانه ای به محتوای چند بعدی و چندرسانه ای موجب شده است که صنعت ارتباطات به دنبال گسترش شبکه و معماری توزیع شده جدید باشد که بتواند اطلاعات و داده ها را در یک محیط ارتباطی مبتنی بر “بسته” منتقل کرده و یک سیستم یکپارچه را به لحاظ سرویس دهی فراهم سازد.بنابراین توجه روزافزون به ایجاد شبکه های پهن باند که توانایی ارایه سرویس های متعدد موردنیاز مشترکان را دارد موجب شده است که این شبکه در اولویت سیاست گذاری ها و تصمیم گیری های مدیران این حوزه قرار گرفته است.از آنجا که کابل های مسی دارای محدودیت های پهنای باند هستند و توانایی پاسخگویی به درخواست های روزافزون مشترکان را ندارند، لذا فناوری های مبتنی بر فیبرنوری جایگزین مناسبی است تا علاوه بر ارایه خدمات متنوع، هزینه های مشتریان برای دریافت این خدمات را نیز کاهش دهند. این موضوع را با رحمت اله خزائی، معاون فنی و مهندسی شرکت ایرانیان نت بررسی کرده ایم که می خوانید.

برای ورود به موضوع لطفا تجربه و سابقه کشورهای پیشرفته را در ایجاد و توسعه شبکه‌های پهن باند تشریح بفرمایید.
براساس آخرین گزارش کنفراس اتحادیه جهانی FTTH که در سال 2011 در میلان ایتالیا برگزار شد، حدود 26 کشور جهان در شمار کشورهایی قرار دارد که حداقل یک درصد از مشترکان خانگی آنها ارتباطات FTTX  دارند.
امارات متحده عربی و ترکیه از اعضای جدید این اتحادیه هستند که فعالیت‌هایی در زمینه توسعه شبکه‌های FTTH و FTTB داشته‌اند و ترکیه با برند “Super Online” وارد این حوزه شده است.  
در روسیه و کشورهای حوزه بالتیک نیز توجه به شبکه‌های دسترسی فیبرنوری افزایش چشم‌گیری داشته و به ویژه روسیه که در اتصالات FTTH و FTTB توانسته ضریب نفوذ مشترکان خانگی خود را به آمریکا نزدیک سازد.
با توجه به شرایط شبکه ارتباطی کشور آيا پیاده‌سازی شبکه‌های باند پهن در کشور آن هم از طریق فیبر نوری ضرورت دارد؟
یکی از اهداف پیش‌بینی شده در برنامه پنجم توسعه کشور در حوزه ارتباطات و فناری اطلاعات دستیابی به شبکه‌های باند پهن در کشور است که با ایجاد آن، دولت الکترونیک، توسعه کاربردهای مبتنی بر فناوری اطلاعات نظیر بانکداری الکترونیکی، آموزش از دور، بهداشت و پزشکی از راه دور، سرگرمی، حمل و نقل، کارو صنعت، حفظ محیط زیست و غیره، بهبود زیرساخت‌های ICT در کشور، ارایه سرویس‌های متنوع، رشد و تعالی موقعیت منطقه‌ای و بین‌المللی کشور، ایجاد یک سیستم رقابت سالم میان اپراتورها و مراکز خصوصی سرویس دهنده برای کاهش قیمت و افزایش سرویس دهی محقق می‌شود.
با توجه به اینکه شرکت ایرانیان نت در آغاز این راه قرار دارد به نظر شما نتایج مورد انتظار از پیاده سازی شبکه‌های پهن باند و آثار مستقیم و غیرمستقیم آن چیست؟
بزرگ‌ترین اتفاقی که با ایجاد این شبکه می‌افتد ارایه خدمات متنوعی است که در کنار آن اشتغال‌زایی، افزایش GDP، کاهش ترافیک و آلودگی هوا، ارتقای بهداشت و سلامت عمومی، ارتقای کیفیت آموزش، ارتقای سطح علمی و توسعه پژوهش، تسریع در پیاده سازی مباحث مرتبط با دولت الکترونیک، اقتصاد الکترونیک، آموزش مجازی، ارتقای جایگاه ملی و بین‌المللی کشور است.
چه سرویس‌هایی در مرحله نخست ایجاد این شبکه قابل ارایه است؟
ایجاد و ارایه سرویس‌های جدید و پرمخاطب ارتباطی نظیر اینترنت پرسرعت اختصاصی (HSI)، تلفن‌های تصویری، تلفن تحت شبکه (VOIP)، تلویزیون تعاملی (IPTV) مشاهده فیلم بر اساس درخواست، بازی آنلاین، آموزش مجازی، ویدیو کنفرانس، کنترل و پایش آنلاین منازل، خیابان‌ها، ترافیک و غیره از جمله سرویس‌هایی هستند که در این شبکه قابل ارایه است.

قابلیت‌های اصلی شبکه‌ای که قرار است توسط ایرانیان نت راه‌اندازی شود چیست و چه تعداد اشتغال‌زایی در کشور ایجاد خواهد شد؟
دو قابلیت اصلی شبکه پهن‌باند فیبرنوری شامل ارایه پهناي باند وسيع و غیرقابل رقابت و ارایه انواع سرويس‌های جذاب و متنوع می‌باشد و در صورتی که بتوانیم این شبکه را با آنچه که در طرح تجاری دیده شده راه‌اندازی کنیم حدود 500 هزار فرصت شغلی مسقیم و غیرمستقیم در کشور ایجاد خواهد شد.

شرکت ایرانیان نت

کنسرسیوم ایرانیان نت که به اپراتور چهارم معروف است، با هدف ایجاد، توسعه و مدیریت شبکه ملی، دسترسی فیبرنوری و ارایه سرویس‌های ارزش افزوده بر روی آن تاسیس و شروع به فعالیت کرده است.
مجوز فعالیت کنسرسیوم ایرانیان نت بر اساس ابلاغ شماره  258898/45402  مورخ 14/11/89 توسط معاون اول رییس جمهور صادر شده است.
این شرکت همچنین در تاریخ 04/4/90 تحت شماره 407332 و شناسه ملی 10320582435 در اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است.
این شرکت در نظر دارد پروژه‌های بزرگ شبکه ملی دسترسی فیبرنوری را در طول 10 سال در ایران اجرا کند.
شرکت خدمات ارتباطی و الکترونیکی ایرانیــان‌نت، نخستین و تنها دارنده مجوز ایجاد شبکه دسترسی پهن ‌باند کشور مبتنی بر فیبرنوری درسال ۱۳۹۰ و با هدف ایجاد و گسترش شبکه دسترسی فیبر نوری در سطح کشور و همچنین ارایه خدمات ارزش افزوده تشکیل شده است. این شرکت به عنوان چهارمین اپراتور ملی مخابراتی کشور بر مبنای پروانه صادر شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فعالیت می‌‌کند.
شیوه انتقال اطلاعات در اپراتور چهارم (شرکت ایرانیــان‌نت) مبتنی بر فناوری انتقال فیبرنوری به درب منازل خواهد بود. اصول این فناوری براساس استفاده از فیبرنوری بوده و توان انتقال انبوهی از اطلاعات به شیوه‌ای امن‌تر و با شکلی کارآمدتری در مقایسه با شیوه‌های رایج خواهد داشت. ايرانيــان‌نت، با بهره‌گیری از بستر فیبـــرنوری، قادر است ضمن ارایه انواع سرویس‌های متنوع و به‌روز، ارتبـاطی سریع، پايـدار و مطمئن با کیفیتی بسیار بالارا برای ایرانیـــان به ارمغان آورد.
شرکت ایرانیان نت با بهره‌برداری از پروژه انتقال فیبرنوری به درب منازل، پهنای باند تخصیص یافته برای مشترکان خانگی حداقل با سرعت ۲۰ مگابیت برثانیه و برای سازمان‌های دولتی و خصوصی تا یک گیگابیت بر ثانیه را امکان‌پذیر می‌سازد. شرکت ایرانیان نت با پیاده‌سازی و گسترش شبکه پهن‌باند، سبک جدیدی از زندگی را برای ایرانیان به ارمغان می‌آورد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :