آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18048
تاریخ انتشار : 23 آبان 1391 10:5
تعداد بازدید : 901

ما تجمل گراها

تلفن همراه، کالای لوکس شناخته شده. لپتاپ، سرور، تجهیزات شبکه و دیگر کالاهای آی تی، کالای لوکس است. و ما هر روز بین این تجملات می نشینیم، کار می کنیم. ادارات دولتی و غیر دولتی، خانه ها، مدارس، فروشگاه ها، همه و همه پر شده از این کالاهای لوکس. میلیون ها نفر در ایران زندگی می کنند که تجمل گرا هستند و کالای لوکس در دست خود دارند؛ تلفن همراه، لپ تاپ، کامپیوتر. میلیون ها نفر از کارگران زحمت کش گرفته تا مقامات دولتی، از سازمان های دولتی تا شرکت های خصوصی.

شبنم کهن چی

این تصویری است که دولت به ما داده است.
حالا هم واردات این کالاها به صورت مقطعی متوقف شده. البته که در این شرایط اقتصادی نا به‌سامان، خرید لوازم لوکس ضروری نیست. اما باید به مسوولان مفهوم “لوکس” را یادآوری کرد؛ لوکس به معنای باشکوه، مجلل و گران‌قیمت است. به نظر شما تجهیزات شبکه آیا شیک است؟ یا سرورها، آیا مجلل هستند؟ کالاهای آی تی هیچ شباهتی به ماشین‌های لوکسی مانند بوگاتی و پورشه یا جواهر قیمتی یا لوازم خانه که با آب طلا و چرم اعلا مزین شده،
 دارند؟
شکی نیست که تلفن همراه لوکس داریم با نگین‌های درخشانی از سنگ‌های قیمتی، یا لپ‌تاپ‌های آنچنانی. اما نمی‌شود کالایی مانند موبایل که بیش از 70 میلیون کاربر در ایران دارد را به صورت کلی کالای لوکس شناخت. همینطور لپ‌تاپ‌. در مورد تجهیزات شبکه و سرور که باید گفت به هیچ شکلی نمی‌توان آنها را لوکس لقب داد.
هر چند واردات کالاهای فناوری اطلاعات و ارتباطات به صورت موقت ممنوع اعلام شده، اما باید از مسوولان خواست نگاه تجمل‌گرایانه‌ای که نسبت به این کالاها دارند را کنار گذاشته و با توجه به واقعیت جامعه امروز، تصمیمات آینده خود را بگیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :