آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18056
تاریخ انتشار : 23 آبان 1391 10:18
تعداد بازدید : 817

فعالان فناوری اطلاعات و ارتباطات فعلا منتظر نباشند

تصمیم گیری درباره کالاهای ممنوع وارداتی به آخر هفته افتاد

تصمیم گیری درباره فهرست کالاهای ممنوعه وارداتی و صادراتی به آخر هفته موکول شده است.

ایسنا- کیومرث فتح‌الله کرمانشاهی معاون کل سازمان توسعه تجارت با اعلام این خبر گفت: قرار بود درباره این موضوع تصمیم‌گیری شود اما پیشنهادات جدیدی در این باره مطرح شده است.
وی افزود: فهرست کالاهای وارداتی و صادراتی در حال بازنگری است و امیدواریم تا آخر هفته این فهرست نهایی شود.
کرمانشاهی در پاسخ به این سوال که آیا ممنوعیت واردات کالاهایی که تولید مشابه داخلی ندارند، لغو خواهد شد یا خیر؟ گفت:‌ فعلا نمی‌توان در این‌باره اظهارنظر کرد اما یک گروه کارشناسی در حال بررسی این موضوع است.
براساس این گزارش فهرست کالاهای ممنوعه وارداتی مربوط به اولویت‌های 9 و 10 در حالی ابلاغ شده که برخی از آنها مانند تلفن همراه، رایانه و لوازم جانبی آن نمونه تولید داخل ندارند.
این موضوع مورد اعتراض فعالان بخش خصوصی قرار گرفته و به اعتقاد آنها ممنوعیت واردات این کالاها باعث دامن زدن به قاچاق آنها به داخل کشور می‌شود.سازمان توسعه تجارت در دو مرحله درباره کالاهای ممنوعه صادراتی و وارداتی تصمیم‌گیری کرد که در هر دو بار واکنش‌ها و اعتراض‌هایی را در پی داشت. آخرین لیست این سازمان مربوط به 17 آبان ماه می‌شودکه علاوه بر تشکل‌های بخش خصوصی گمرک نیز به آن ایرادهایی وارد دانسته است.
بنابراین فعالان رایانه و تلفن همراه حداقل تا پایان این هفته نباید منتظر خبر جدیدی مبنی بر رفع ممنوعیت کالاهای این حوزه باشند.

واردات مواد اولیه تولید آسان می‌شود
مدیرکل دفتر بررسی و تعیین تعرفه گمرک با صدور بخشنامه‌ای از تصمیم اخیر این دفتر برای سهولت واردات کالاهای مورد نیاز واحدهای تولیدی خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، محمدمهدی برفامی گفت: در اجرای مصوبات نشست اخیر هم‌اندیشی مدیران در مشهد مقدس و با توجه به ماده هفت شیوه‌نامه اجرایی کمیته ماده 12 قانون رفع برخی از موانع تولید و سرمایه‌گذاری صنعتی، ابلاغی از  سوی رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، کالاهای وارده از سوی واحدهای تولیدی (مشمول ماده 12 قانون اخیرالذکر) که کمیته مرکزی (ستاد) یک‌بار درخصوص آن اعلام نظر کرده است، در مراحل بعدی چنانچه کالای وارده کاملا از همان نوع و دارای مالکیت یکسان باشد، نیازی به استعلام مجدد نداشته و گمرکات اجرایی طبق همان نظر با نظارت مستقیم مدیرکل مربوط می‌توانند در مورد آن اقدام کنند.
وی افزود: موارد استثنا شده در قانون یادشده (خودرو و قطعات آن و صنایع فناوری پیشرفته) مشمول این بخشنامه نخواهند بود.
گمرک جمهوری اسلامی ایران به‌منظور حمایت از تولیدکنندگان داخلی، پیش از این بسته حمایت از تولید را در سال‌جاری به مورد اجرا گذاشته و تسهیلات و امکانات فراوانی را در راستای تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی برای فعالان اقتصادی
فراهم کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :