آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18097
تاریخ انتشار : 24 آبان 1391 10:25
تعداد بازدید : 2860

مديران آينده نگر با ايجاد تغييرات به موقع ، سازمان را از نابودي نجات مي دهند

دكتر قريب استاد دانشگاه و عضو ستاد اجرايي فرامين حضرت امام ( ره ) با ارایه سخناني در جمع مديران ارشد شركت مخابرات ايران در مشهد گفت: مديران آينده نگر با ديدن آنچه ديگران نمي بينند قادر هستند تا سازمان خود را از زوال و نابودي نجات داده و در جهت رشد و توسعه و تعالي سازمان گام هاي بلندي بردارند.

وي كه پيرامون مباحث نظري تحول سخن مي گفت خاطر نشان ساخت همفكري و درك مشترك نسبت به مباني تحول فوق العاده مهم بوده و اگر مجموعه كاركنان يك سازمان نسبت به درك تحول همفكر نباشند با مشكل مواجه خواهند شد.
قريب، مخابرات را از مصاديق بارز خدمات رساني و درآمدزايي براي صاحبان سهام برشمرد و بیان كرد: يك سازمان در بستر زمان داراي شكاف بين آنچه بايد باشد و آنچه هست مي‌شود و لذا رمز تحول در اين موضوع است كه فاصله اين شكاف هر روز كمتر شود.
وي تلاش براي كم كردن شكاف بين وضع موجود و وضع مطلوب را مستمر دانست، افزود: اهداف همواره متناسب با شرايط تغيير مي‌كنند وهمواره اين شكاف به صورت بالقوه وجود دارد. اين استاد دانشگاه گفت: فرآيند تحول امر ناگهاني نبوده بلكه مرحله‌اي است و حركت آن از وضعيت موجود به وضعيت  مطلوب است. قريب مرحله قبل از تصميم گيري را تصميم سازي دانست كه متاسفانه در اغلب سازمان‌ها اين موضوع با مشكل مواجه بوده و تصميم‌هاي كارشناسي براي تصميم‌سازي مناسب عمل نمي‌كنند.
وي حل مسئله را توام با عقلانيت و خرد ورزي عنوان كرد و گفت: آدم عاقل كسي است كه براي هر هدفي يك روش مناسب داشته و تناسب بين هدف و وسيله و هزينه و فايده را رعايت کند. عضو ستاد اجرايي فرامين حضرت امام ( ره ) افزود: تا زماني كه مسئله حل نشود مدير بنگاه به گروگان گرفته شده است و انرژي آن كه بايد صرف حل و فصل امور بشود هدر مي رود.
وي در بخش ديگري از سخنانش پيرامون تمايز مسئله و مشكل گفت: ويژگي مشكل كلي بودن، سطحي بودن و ابهام آن است در حالي كه مسئله جزیي، عمقي و شفاف است.
تصميم گيري مديران كارآمد در شرايط نامناسب ، گذاشتن وقت بيشتر مديران براي فهم مشترك مسایل، تفاوت تغيير وضعيت و بهبود وضعيت، تبديل مشكلات به مسایل جزیي و غیره از ديگر مباحثي بود كه در اين همايش مطرح شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :