آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18135
تاریخ انتشار : 27 آبان 1391 8:0
تعداد بازدید : 937

کارشناس شرکت کام‌کار سیستم:

فضای همکاری و هم افزایی میان شرکت زیرساخت و بخش خصوصی ایجاد شده است

امروزه همه ابزارهای ارتباطی مورد استفاده در زندگی روزمره از یک بستر ارتباطی که حکم شبکه مادر را دارد بهره مند می شوند. تلفن ثابت، موبایل، اینترنت و همه و همه به عنوان ابزارهای ارتباطی نیازمند زمینه مشترک شبکه ای هستند که با نام زیرساخت ارتباطی شناخته می شود.

متولی این شبکه گسترده ارتباطی در ایران شرکت ارتباطات زیرساخت است که در سال 1382 پس از ابلاغ اصل 34 قانون اساسی و واگذاری بدنه مخابراتی کشور به بخش خصوصی به عنوان تنها نهاد حاکمیتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف ایجاد توسعه، مدیریت، ساماندهی، نظارت، نگهداری و بهره‌برداری از شبکه اصلی ارتباطات مخابراتی شرکت تاسیس شد.
این شرکت نیز به منظور واگذاری امور تصدی‌گری خود به بخش خصوصی، با برگزاری مناقصه، نگهداری شبکه زیرساخت کشور را به بخش خصوصی واگذار کرد و در حال حاضر هفت شرکت که صلاحیت فنی، تخصصی و مالی آنها مورد تایید قرار گرفته است این وظیفه را در سطح کشور به عهده دارند.
در مناقصاتی که دو سال گذشته صورت گرفت،  پیمانکاران اقداماتی همچون ارتقای کیفیت شبکه زیرساخت، کاهش تعداد قطعی‌ها، حذف کدهای خدماتی غیر پاسخگو و حذف کدهای نامعتبر، اصلاح، بازسازی و نوسازی شبکه به خصوص در بخش فیبرنوری و سیستم‌های تغذیه و نیرو و تاسیسات مکانیکی و الکترونیکی و استفاده از تجهیزات هوشمند و کنترلی را در دست گرفتند.
 یکی از شرکت‌هایی که در این مناقصه حضور داشت و در منطقه چهار مخابرات کشور فعال بوده است، شرکت کام‌کار سیستم است. این شرکت مجری طرح در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل است.
عیسی کریمی، کارشناس بخش انتقال شرکت کام‌کار سیستم با بیان اینکه شرکت زیرساخت متولی اصلی نگهداری از شبکه زیرساخت کشور است و سرویس‌هایی مانند ارتباط بین شهری و اینترنت را به مشترکان ارایه می‌دهد، گفت: در ابتدای کار و با واگذاری پروژه نگهداری زیرساخت به شرکت‌های خصوصی، این شرکت‌ها به سرعت و در مدت کوتاهی توانستند با استفاده از فرصت‌های داخلی و نیروهای متخصص داخلی شروع به کار کنند. شرکت کام‌کار نیز با استخدام 790 نفر از فارغ‌التحصیلان و تعدادی از پرسنل با تجربه مخابرات این پروژه را آغاز کرد.
وی افزود: این سرمایه‌گذاری موجب شد تا علاوه بر انجام این پروژه در مدتی کوتاه‌تر از مدت مقرر و با کیفیتی بهتر، سایر کارهای قبلی شرکت ارتباطات زیرساخت که نیمه تمام رها شده بود نیز با کمک این شرکت به پایان برسد.
کریمی در مورد ارزیابی شرکت زیرساخت از اجرای پروژه ملی نگهداری شبکه زیرساخت کشور گفت: ارزیابی از اقدامات انجام شده توسط شرکت کام‌کار سیستم، ارزیابی مناسبی است که از نشانه‌های پیشرفت در این زمینه می‌توان به کاهش مدت زمان رفع خرابی با استفاده از فناوری و دانش فنی روز، جمع‌آوری تجهیزات خاموش (passive) و آزادسازی فضا برای توسعه‌های جدید، انتقال ترافیک از سیستم‌های قدیمی روی سیستم‌های جدید و ایجاد انگیزه برای نیروهای جوان و تحصیل‌کرده برای حضور در بخش خصوصی اشاره کرد.
کارشناس بخش انتقال شرکت کام‌کار سیستم در مورد منافع واگذاری نگهداری شبکه زیرساخت به بخش خصوصی گفت: واگذاری این بخش به شرکت‌های متخصص موجب شده که حضور پیمانکاران توانمند و مسلط به شبکه در بخش نگهداری شکسته شود و انحصار نگهداری به وجود نیاید. همچنین صرفه‌جویی چشمگیری در هزینه‌های جاری نگهداری، بازسازی و عملیات اجرایی شبکه را شاهد باشیم.
وی ایجاد هم‌افزایی بین شرکت ارتباطات زیرساخت و بخش خصوصی که منجر به ایجاد نیروی کار مطمئن جوان و به‌روز خواهد شد را از نتایج این واگذاری دانست و افزود: سرعت عمل در انجام عملیات بازسازی و نوسازی و همچنین عملیات اجرایی توسعه، به دلیل وجود قیمت در  shopping list و حذف فرآیندهای جاری و متداول و جداسازی عنصر نگهدار از بهره‌بردار برآیند واگذاری نگهداری شبکه زیرساخت به بخش خصوصی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :