آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18183
تاریخ انتشار : 28 آبان 1391 9:37
تعداد بازدید : 1095

وظایف دستگاه های اجرایی برای حمایت از سامانه های فناوری اطلاعات تعیین شد

با موافقت دولت و به منظور اجرای بند (الف) ماده (46) قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه، وظایف دستگاه های اجرایی برای حمایت از فناوری های هوشمند و سامانه های فناوری اطلاعات تعیین شد.

 پایگاه اطلاع‌رسانی دولت- هیات وزیران بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت معدن و تجارت و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری و به استناد بند (الف) ماده (46) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه، آیین‌نامه اجرایی این بند را تصویب کرد.
 بر این اساس وظایف دستگاه‌های اجرایی به تفکیک به این شرح است:
 وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
 وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است برای تهیه ضوابط شرکت‌های انفورماتیکی دانش‌بنیان با همکاری معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری و ارایه شورای‌عالی علوم، تحقیقات و فناوری برای استفاده از تسهیلات و حمایت‌های قانونی مربوط، استفاده از ظرفیت مناطق مناطق ویژه اقتصادی در صادرات صنعت فناوری اطلاعات و صنایع مرتبط با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان‌های مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، حمایت از فعالیت‌های تحقیق و توسعه بخش غیردولتی در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات، تدوین استانداردهای ملی طراحی نرم‌افزار و ارایه به مراجع ذی‌ربط برای تصویب اقدام کند.
  وزارت صنعت، معدن و تجارت
همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است برای تدوین راهبرد توسعه صنعتی زیر بخش فناوری اطلاعات کشور به عنوان زیر بخش برگزیده با تاکید بر توسعه صادرات و خدمات تا پایان سال دوم برنامه در اجرای ماده (150) قانون با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، امکان‌سنجی و حمایت از ایجاد برج‌های صنعتی فناوری اطلاعات تخصصی، تهیه بسته حمایتی و تشویقی برای صادارت محصولات و خدمات فنی–مهندسی فناوری اطلاعات با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، تهیه برنامه عملیاتی همکاری‌های بین‌المللی، طراحی و اجرای مدل بومی توسعه صنعت فناوری اطلاعات با بهره‌گیری از الگوی کشورهای پیشرو اقدام کند.
  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دولت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز موظف کرده است که به منظور تدوین و اجرای دستورالعمل ساماندهی عرضه تجاری و مقابله با تکثیر و عرضه غیرمجاز نرم‌افزارهای رایانه‌ای رسانه‌ای در چارچوب قوانین مربوط به ویژه قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارتخانه‌های دادگستری و صنعت، معدن و تجارت و حمایت از تولید و نشر محصولات الکترونیکی، چند رسانه‌ای، فرهنگی و هنری دیجیتال با هدف صادراتی با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام کند.
  وزارت دادگستری
همچنین وزارت دادگستری نیز موظف است به منظور حمایت از حقوق مالکیت معنوی تولیدکنندگان محصولات و خدمات فناوری اطلاعات با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برای پیگیری الحاق به کنوانسیون‌های بین‌المللی مرتبط اقدام کند.
  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات
دولت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات را موظف کرده است که برای ایجاد، راه‌اندازی و تجهیز آزمایشگاه کاربردی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی، شهرک‌های دانشگاهی، علمی، تحقیقاتی، شهرک‌های فناوری، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد از طریق دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های تابعه و وابسته، حمایت مالی و اجرایی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پروهشی کشور برای راه‌اندازی مجلات علمی- پژوهشی در حوزه صنعت فناوری اطلاعات به گونه‌ای که تا پایان برنامه، هر یک از زیرشاخه‌های صنعت فناوری اطلاعات دارای حداقل یک مجله معتبر نمایه شده توسط مراجع بین‌المللی باشد، اقدام کند.
  وزارت امورخارجه
همچنین وزارت امور خارجه نیز موظف است با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور ایجاد و به‌روزرسانی پایگاه اطلاعات متخصصان ایرانی صنعت فناوری اطلاعات ساکن در خارج از کشور اقدام کند.
  وزارت امور اقتصادی و دارایی
بر اساس این مصوبه، وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است برای بررسی و تدوین ساز و کارهای لازم برای تسهیل عرضه محصولات فناوری اطلاعات و به خصوص نرم‌افزار در بورس کالا با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بررسی و تدوین و ابلاغ استانداردهای حسابداری به منظور لحاظ کردن سرمایه انسانی به عنوان دارایی بنگاه‌های اقتصادی فعال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات (به ویژه نرم‌افزار) در اسناد مالی آنان اقدام کند.
  مرکز آمار ایران
مرکز آمار ایران موظف است نظام کدگذاری ملی صنعت فناوری اطلاعات را با همکاری دستگاه‌های مربوط تدوین و سهم صنعت فناوری اطلاعات را در حساب‌های ملی محاسبه و منظور کند.
 همچنین تمامی دستگاه‌های اجرایی مکلفند برای حمایت از فناوری‌های هوشمند و سامانه‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات با اولویت‌گذاری به شرکت‌های ایرانی با رعایت قانون حداکثر استفاده از توان فنی و مهندسی تولیدی و صنعتی و اجرایی کشور در اجرای پروژه‌ها و ایجاد تسهیلات به منظور صدور خدمات-مصوب 1375- اقدام کنند.
 بر این اساس، تمامی دستگاه‌های اجرایی باید با هماهنگی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی برنامه مستقلی را با عنوان برنامه کاربرد فناوری اطلاعات در ذیل بودجه پیشنهادی خود پیش‌بینی و تمامی فعالیت‌های مربوط به فناوری اطلاعات دستگاه را در آن لحاظ کنند.
تمامی شبکه‌های اختصاصی دستگاه‌های اجرایی جزو شاخه‌های شبکه ملی اطلاعات محسوب شده و دستگاه‌های اجرایی موظفند همبندی (توپولوژی) و روش اجرای شبکه را در چارچوب دستورالعمل مصوب وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رعایت کنند.
 بر اساس این مصوبه، نظارت بر حسن اجرای این آیین نامه متناسب با موضوعات مرتبط بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
 این مصوبه از سوی محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :