آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18187
تاریخ انتشار : 28 آبان 1391 9:44
تعداد بازدید : 890

با هدف رصد کردن نحوه توزیع کالا

طرح ملی زنجیره تامین الکترونیکی کالا رونمایی شد

طرح ملی زنجیره تامین الکترونیکی کالا (لجستیک الکترونیکی) که روشی برای رصد نحوه توزیع کالا از مبدا تا مقصد است و می تواند از هدررفت ها در این بخش به طور چشمگیری جلوگیری کند، رونمایی شد.

ایسنا- در مراسم افتتاح این طرح محمدصادق مفتح، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه یکی از نقایص سیستم توزیع در کشور ما حمل و نقل مضاعف بار است گفت:‌ در این بخش یک گسیختگی در نظام توزیع هم وجود دارد.
مفتح با تاکید بر اینکه استهلاک، کمبود کامیون، کمبود راننده و رسوب کالا در بنادر از مهم‌ترین اشکالات ناشی از سیستم حمل و نقل در کشور است، افزود: یکی از مشکلاتی که نظام توزیع کشور ما به شدت از آن رنج می‌برد این است که کالا در مرحله حمل و نقل قابل رصد کردن نیست.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون سرانه مصرف کالاها در کشور مشخص است، گفت: به عنوان مثال معلوم است که متوسط مصرف شیر در کشور چقدر است اما مشخص نیست در هر منطقه از کشور آیا همه مردم شیر مصرف می‌کنند یا خیر. این موضوع درباره برخی کالاهای اساسی دیگر مانند گوشت یا مواد شوینده نیز مصداق دارد.
مفتح با بیان اینکه نظام توزیع ما رشد کمی پیدا کرده اما رشد کیفی نداشته است، گفت: کشور به باراندازهایی در ورودی هر شهر نیازمند است تا نظام توزیع در آن متمرکز شود از سوی دیگر باید سامانه‌ای ایجاد شود که وقتی کالا از مبدا حمل می‌شود به حمل مضاعف دچار نشود.
در ادامه این مراسم علی حکیم جوادی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه امروز در دنیا همه تلاش می‌کنند با حفظ مزیت‌های رقابتی از ابزارهای فناوری اطلاعات در پروژه‌ها استفاده کنند گفت:‌ این کار علاوه بر کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری، افزایش رضایت مشتریان را نیز در پی
دارد.
 وی با بیان اینکه زنجیره تامین کالا بسیار مهم و استفاده فناوری اطلاعات در آن بسیار جدی باید باشد، گفت: امروز دنیا به سمتی رفته که در جریان زنجیره تامین، پول و کالا ردیابی می‌شود.
حکیم‌جوادی با بیان اینکه تا پایان سال بخش‌های عمده‌ این طرح عملیاتی می‌شود گفت: همچنین گمرک به زودی به چنین سیستمی مجهز خواهد شد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه پهنای باند قابل قبولی برای اجرای طرح لجستیک الکترونیکی در نظر گرفته شده است، گفت: هوشمندسازی یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در این زمینه باید انجام شود. همچنین باید کار به جایی برسد که کشور ما به هاب منطقه تبدیل
شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :