آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18190
تاریخ انتشار : 28 آبان 1391 9:48
تعداد بازدید : 1410

جزییات کامل نسل جدید کارت‌های هوشمند سوخت تشریح شد

خرید و پرداخت الکترونیکی با کارت هوشمند سوخت

معاون فنی سامانه هوشمند سوخت با تشریح قابلیت های نسل جدید کارت های هوشمند بنزین گفت: کارت های هوشمند نسل جدید کاربری چند منظوره داشته و امکان استفاده از آن به عنوان هاب ارایه دهنده خدمات مالی الکترونیکی نیز وجود دارد.

شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی- شهرام رضایی با تشریح قابلیت‌های به‌روز شده در نسل جدید کارت‌های هوشمند سوخت، گفت: کارت‌های هوشمند جدید به مرور زمان و برپایه نیاز شخصی افراد جایگزین کارت‌های قبلی می‌شود و به هیچ وجه نیازی به تعویض اجباری کارت‌های قدیمی نیست.
 وی گفت: در صورت سوختن و یا مفقودی کارت‌های هوشمند قدیمی، کارت هوشمند نسل جدید برای افراد صادر خواهد شد.
 رضایی درباره بومی‌سازی نرم‌افزارهای کارت‌های هوشمند سوخت در داخل کشور گفت: در گذشته مجبور بودیم این کارت‌ها را از یک شرکت خارجی تامین کنیم که با تولید آن در داخل کشور، انحصار تولید این کارت‌ها شکسته شد و امروزه این کارت‌ها با یک سوم قیمت قبلی در داخل کشور تولید و تامین می‌شود.
 وی گفت: تاکنون 100 هزار کارت هوشمند سوخت جدید تولید شده است و با رونمایی و صدور مجوز توزیع توسط وزیر نفت، توزیع آن بین مردم آغاز شده است.
  نسل جدید با سیستم‌های امنیتی پیشرفته‌تر
 معاون فنی سامانه هوشمند سوخت شرکت ملی پخش فرآورده‌های جدید درباره امنیت کارت‌های هوشمند سوخت نسل جدید در مقایسه با کارت‌های قدیمی گفت: کارت‌های قدیمی نیز امنیت کامل داشتند، اما قابلیت‌های امنیتی کارت‌های جدید بیشتر بوده و در نتیجه امنیت این کارت‌ها بیشتر است.
 رضایی با بیان اینکه تکنولوژی کارت‌های هوشمند قدیمی مربوط به پنج سال گذشته است، افزود: در حوزه خدمات IT باید دایما به‌روز شد و خوشبختانه کارت‌های جدید بر اساس فناوری‌های متن باز و جاوا تولید شده است که دارای امنیت بیشتری است.
 آمادگی سامانه هوشمند سوخت برای همکاری با شبکه بانکی
مدیر فنی سامانه هوشمند سوخت با بیان اینکه تاکنون امکان پرداخت الکترونیکی وجه سوخت تنها از طریق درگاه بانک ملت امکان‌پذیر است، گفت: امکان مشارکت بانک‌های متعدد در زمینه پرداخت وجه الکترونیکی سوخت در کارت‌های هوشمند نسل جدید تعبیه شده است و ما در این زمینه آمادگی کامل داریم.
 رضایی با بیان اینکه مذاکراتی با برخی بانک‌ها نظیر بانک ملی و سپه در این زمینه انجام شده است، افزود: از یک سال پیش مذاکرات ما با بانک مرکزی آغاز شده است و مشخصات کارت‌های هوشمند سوخت نسل جدید به آنها اعلام شده است تا بانک مرکزی به عنوان یک‌ هاب عمل کرده و بانک‌های دیگر در این خدمت مشارکت کنند.
 خرید در مراکز خدماتی از طریق کارت‌های هوشمند سوخت جدید
رضایی با تاکید بر وجود امکانات خرید از مراکز خدماتی و فروشگاهی روی کارت‌های هوشمند سوخت جدید گفت: امکانات مورد نیاز روی کارت‌های جدید تعبیه شده است که در صورت علاقه‌مندی سازمان‌ها و مراکز خدماتی این امکان برای مشتریان فراهم خواهد شد.
 وی گفت: برای مثال این طرح به عنوان پایلوت در متروی تهران اجرایی شده است که در صورت اعلام آمادگی شهرداری، مسافران می‌توانند با کارت هوشمند سوختی که در جیب آنها قرار دارد از گیت‌های مترو عبور کرده و وجه سفر خود را بپردازند.
 رضایی اتصال کارت‌های هوشمند سوخت به شبکه بانکی را از دیگر قابلیت‌های کارت‌های جدید عنوان کرد و افزود: با تعبیه نوار مغناطیسی در پشت کارت، امکان استفاده این کارت‌ها در دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها وجود خواهد داشت.
 وی گفت: در این زمینه نیز از یک سال گذشته با بانک مرکزی مذاکراتی انجام شده است که در صورت بستن قرارداد با بانک‌ها، کارت‌های جدید به حساب مشتریان متصل خواهد شد.
  توجه ویژه به سیستم‌های وفاداری مشتری
 معاون فنی سامانه هوشمند سوخت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران درباره توجه ویژه به سیستم‌های وفاداری مشتری در طراحی کارت‌های سوخت جدید گفت: در نسل قدیم کارت‌های هوشمند سوخت، از طریق پرداخت سوخت درآمدی برای جایگاه دار ایجاد نمی‌شود، بلکه فقط از طریق پرداخت الکترونیکی، در پرداخت هزینه سوخت دریافتی در جایگاه‌ها تسهیل‌سازی شد.
 شهرام رضایی با بیان اینکه سیستم‌های وفاداری به مشتری یکی از سیستم‌های مطرح در دنیاست، افزود: بر پایه این سیستم با در نظر گرفتن سیاست‌های تشویقی مشتری ترغیب به استفاده بیشتر از خدمات شما می‌شود.
 وی افزود: برای مثال از طریق این سیستم، جایگاه‌داران می‌توانند با بستن قرادادهایی با مراکز خدماتی نظیر فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و دیگر مراکز خدماتی، دارندگان کارت هوشمند سوخت را برای مراجعه به یک پمپ بنزین ترغیب کنند و بر این اساس مشتری تشویق می‌شود تا به ازای دریافت خدمات رایگان و یا تخفیفات، برای همیشه به یک پمپ‌بنزین رجوع کند.
 رضایی مزایای این سیستم را توزیع مناسب بار جایگاه‌ها، افزایش درآمد جایگاه‌داران، استفاده از خدمات جایگاه‌های سوخت در ساعات خلوت‌تر و دریافت خدمات برای دارندگان کارت سوخت و تبلیغات مناسب برای ارایه دهندگان خدمات دانست.
 وی افزود: امکان ارایه این خدمات در کارت‌های جدید تعبیه شده است و هر زمان که قراردادی با سازمان‌ها در این زمینه منعقد شود، این امکان به صورت اتوماتیک از روی پوزهای درگاه روی تمامی کارت‌ها فعال شده و نیاز به جمع‌آوری کارت‌های توزیع شده نیست.
  مراقبت صحیح رمز افزایش طول عمر کارت‌های هوشمند سوخت
 رضایی درباره محدودیت‌های موجود در استفاده از کارت‌های هوشمند سوخت جدید گفت: کارت‌های جدید و کارت‌های قبلی تاریخ مصرف نداشته و تنها تعداد استفاده‌ای روی آنها تعبیه شده است که این تعداد نیز بسیار بالا بوده و هیچ‌گونه محدودیتی در استفاده از کارت‌ها وجود ندارد.
 وی با بیان اینکه در صورت خرابی یا مفقود شدن کارت‌های هوشمند سوخت قدیمی کارت هوشمند سوخت جدید صادر خواهد شد، گفت: دارندگان کارت هوشمند سوخت می‌توانند با استفاده صحیح از کارت‌ها عمر آن را افزایش دهند.
 شهرام رضایی افزود: نگه داشتن کارت در کیفی که آن را از خم شدن و نیز رطوبت حفظ کند، مراقبت از کارت در زمان سوختگیری برای جلوگیری از پاشش بنزین و تمیز کردن کارت‌ها هر چند وقت یکبار از طریق کمی الکل از جمله روش‌های مراقبت صحیح از کارت‌های هوشمند سوخت است.
  هزینه صدور کارت جدید سوخت
 معاون فنی سامانه هوشمند سوخت درباره قیمت کارت‌های هوشمند سوخت جدید گفت: هزینه دریافت کارت‌های هوشمند سوخت جدید 10 هزار تومان است که این رقم کمتر از هزینه تمام شده تولید این کارت‌هاست.
 وی گفت: تولید کارت‌ها هزینه‌های دیگری نظیر پاکت کردن و شخصی سازی کارت‌ها دارد که سعی کرده‌ایم در چند سال گذشته با وجود افزایش قیمت، این رقم را ثابت نگه داریم.
رضایی درباره نحوه ایجاد انگیزه در دارندگان کارت هوشمند سوخت برای دریافت کارت‌های جدید گفت: وزارت نفت در طراحی کارت‌های جدید خود را متعهد به ارایه خدمات جدید در کارت‌های جدید دانسته است و این امر برای شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران سودآوری نخواهد داشت و تنها بانک‌ها و سازمان‌هایی که می‌خواهند از این طریق خدمات دهی کنند، می‌توانند با در نظرگرفتن سیاست‌های تشویقی و معرفی این خدمات، مردم را به دریافت کارت‌های هوشمند سوخت جدید ترغیب کنند.
معاون فنی سامانه هوشمند سوخت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه وزارت نفت در زمینه ارایه خدمات الکترونیکی از طریق کارت‌های هوشمند سوخت پیشرو بوده است، افزود: در پنج سال گذشته، وزارت نفت نخستین سازمانی بود که برای نخستین بار در کشور با توزیع حدود 15 میلیون کارت هوشمند سوخت خدمات الکترونیکی را به دورافتاده‌ترین روستاهای کشور برد.
 رضایی با تاکید بر اینکه امروزه حدود 24 میلیون کارت هوشمند سوخت در کشور صادر شده است، افزود: سازمان‌ها و موسسات دیگر می‌توانند از تجارب وزارت نفت در این زمینه بهره ببرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :