آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 182111
تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1395 10:36
تعداد بازدید : 749

روباتی که به کودکان بیمار درس می دهد

یک معلم آمریکایی با استفاده از روبات در یادگیری دروس به کودکان مبتلا به سرطان، بیماری کم خونی داسی شکل و ایدز- HIV- کمک می کند.

آنا- معمولا کودکان مبتلا به برخی بیماری های خاص به دلیل شرایط جسمانی ، در تحصیل دچار مشکل می شوند و جلسات زیادی را از مدرسه غیبت می کنند. اما یک معلم 35 ساله که دارای درجه دکتری آموزش ریاضیات است، از روبات ها برای کمک به کودکان مبتلا به بیماری کم خونی داسی شکل، سرطان و ایدز- HIV استفاده می کنند.
کم خونی داسی شکل (Sickle-cell disease) یک بیماری ژنتیکی و یک اختلال خونی است که با هموگلوبین معیوب (Hbss) شناخته می شود. هموگلوبین طبیعی صاف و گرد است و به سلول اجازه عبور آسان ازمویرگ های خونی را می دهد. سلول های هموگلوبین سلول داسی سفت و به شکل داس هستند. این مولکول های هموگلوبین تمایل دارند به شکل خوشه ای و در کنار یکدیگر قرار گیرند؛ بنابراین به راحتی از مویرگ های خونی عبور نمی کنند. این خوشه ها منجر به توقف جریان خون حمل کننده اکسیژن می شوند. برخلاف سلول ها با هموگلوبین طبیعی که بیش از ۱۲۰ روز زنده هستند، سلول های داسی بعد از ده تا 20 روز از بین می روند. این روند طی یک دوره مزمن منجر به بروز کم خونی می شود.
هدف این معلم از این کار، بالا بردن توانایی هوش این کودکان با توجه به شرایط ویژه جسمانی آنهاست به طوری که آنها حتی بین فواصل عمل جراحی یا شیمی درمانی بتوانند از هوش و قدرت ذهن خود برای یادگیری استفاده کنند. او قصد دارد از این طریق کاری کند تا کودکان بیمار به سرنوشت خود حس کنترل احساس کنند. او قصد دارد یادگیری دروس را به کمک روبات برای تمام کودکان بیماری که در بیمارستان های فلوریدای مرکزی بستری هستند، کاربردی کند.
معمولا غیبت های متوالی به خاطر شرایط خاص بیماری و اثرات شناختی طولانی مدتی که به دنبال درمان ها در کودکان ایجاد می شود، همگی محدودیت هایی هستند که بر سر راه یادگیری آنها قرار می گیرد.
این معلم زمانی که کار آموزش کودکان بیمار را با روبات از حدود یک سال قبل در دانشگاه فلوریدای مرکزی آغاز کرد، تصمیم داشت این کار را حتی پس از ترخیص کودکان از بیمارستان نیز ادامه دهند.
او برای پروژه های بعدی کمک های مالی از برخی نهادها و سازمان ها دریافت می کند به عنوان مثال، یکی از این کمک ها را از سازمان فضایی ناسا دریافت می کند که براساس آن قرار است برنامه آموزشی مرتبط با فضا را برای کودکان بیمار در سه بیمارستان محلی آماده کند.
این معلم به طور رایگان به کودکان بیماری که تحت عمل، شیمی درمانی و پرتودرمانی قرار گرفته اند، آموزش می دهد. مادر یکی از کودکان معتقد است که آغاز کار او با روبات همه چیز را تغییر داده است. او چند ماه از مقطع چهارم را از دست داد و برای تقویت سیستم ایمنی تابستان را در منزل سپری کرد. در این مدت هیچ چیز کنجکاوی او را برنمی انگیخت تا زمانی که با این معلم و روباتش آشنا شد. معلم مدام با او کار می کرد و او به مرور کار با روبات را آموخت.
با وجود بهبود برخی کودکان و بازگشت آنها به مدرسه، معلم همچنان آموزش آنها را ادامه می دهد و به آنها برنامه ریزی برای آینده را می آموزد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :