آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 182125
تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1395 11:6
تعداد بازدید : 741

گمرک ایران و ترکیه برای توسعه تجارت توافق کردند

پنجمین نشست رئیسان گمركات ایران و تركیه دیروز برگزار و درباره 25 موضوع مربوط به رفع موانع گمركی موجود بر سر راه توسعه و تسهیل تجارت میان دو كشور و ارایه راهكارها توافق شد. رئیسان گمرك ایران و تركیه برای همكاری در موضوعاتی مانند اجرای مرحله دوم تیرالكترونیكی، پویایی فعالان اقتصادی مجاز، 24 ساعته و دو برابر شدن ظرفیت مرز بازرگان- گوربلاغ و اجرای برنامه مشترك مبارزه با قاچاق كالا و مواد مخدر با استفاده از اشعه ایكس توافق كردند.


روابط عمومی گمرک- با توجه به تصویب موافقتنامه «ایجاد دروازه مشترك مرز زمینی سرو- اسن دره» در مجلس های دو كشور و اعلام آن از سوی مجاری دیپلماتیك، دو طرف اعلام كردند این موافقتنامه از بیست و هفتم خرداد امسال (شانزدهم ژوئن 2016) لازم الاجراست.
همچنین دو طرف در مورد اجرای مرحله دوم تیر الكترونیكی از اوت 2016 (مهرماه 1395) توافق كردند.
نمایندگان دو كشورهمچنین توافق كردند در مورد برنامه فعالان اقتصادی مجاز (AEO) همكاری و در یك نشست فنی تجربه های خود را در اختیار یكدیگر قرار دهند. همچنین دو طرف توافق كردند فعالیت گمرك سرو- اسن دره را بر پایه 24ساعت و هفت روز پس از افتتاح عملی كنند.
علاوه بر این به منظور خودداری از معطلی كامیون ها در دو طرف مرز و كاهش هزینه های تجارت، دو طرف پذیرفتند در یك نشست كارشناسی، عملیات یك بار اسكن كامیون های عبوری و تبادل الكترونیكی تصاویر ایكس ری را اجرا كنند.
بر پایه این گزارش، برای مبارزه با تجارت كالاهای قاچاق، موادمخدر و پیش سازها دو طرف توافق كردند یك كمیته مشترك درباره انجام عملیات مشترك تا اوت 2016 (مهرماه 1395) ایجاد شود.
صورتجلسه این توافق به امضای «مسعود كرباسیان» رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران و «جیناپ آشجی» رئیس كل گمرك تركیه، رسید.
موافقتنامه همكاری دوجانبه در امور گمركی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تركیه بیست و سوم نوامبر سال 2000 میلادی (سوم آذرماه 1379) و همچنین یادداشت تفاهم تبادل الكترونیكی اطلاعات درباره حمل ونقل بین المللی وسایل نقلیه، كالا و مسافر در هفتم آوریل 2015 میلادی (هجدهم فروردین ماه 1394) امضا شد.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :