آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 18216
تاریخ انتشار : 28 آبان 1391 11:42
تعداد بازدید : 879

رییس مجمع عالی واردات:

رایانه که زیرساخت توسعه است، در فهرست ممنوعیت واردات چه می کند؟

عضو هیات رییسه اتاق تهران با تاکید بر اینکه برخی جوسازی ها فضای تصمیم گیری را غبارآلود و آشفته می کند، گفت: باید مصادیق کالاهایی لوکس و غیرضرور تعیین شود.

خبرگزاری فارس- محمد حسین برخوردار در رابطه با فهرست ممنوعیت کالاهای وارداتی گفت: باید توجه داشت که در شرایط عادی نباید در جاده دوطرفه واردات و صادرات مانعی ایجاد کرد.
به گفته وی، این اصل اساسی در تجارت خارجی کشور است. اما در شرایط فعلی که یک شرایط ویژه است و عقل سلیم حکم می‌کند که برای اندوخته‌های ارزی کشور برنامه‌ریزی آینده‌نگرانه داشته باشیم، این یک درمان موقت و یک پیشگیری مدبرانه است البته به شرط آنکه در شناسایی مصداق کالای لوکس و غیرضروری انحرافی صورت نپذیرد.  برخوردار افزود: فهرست ممنوعیت وارداتی شامل کالاهایی مثل ابزارآلات موسیقی، برخی از اقلام آرایشی، خودروهای لوکس و گران‌قیمت و از این قبیل است. مشخص است که کالاهایی مانند کاکائو که ماده اولیه صنایع شیرینی و شکلات است و یا اینکه برخی اقلام بهداشتی که مصرف آنها مورد توصیه پزشکان است و در واقع جزو کالاهای سلامت محور هستند و همچنین کالاهایی نظیر رایانه‌ که مورد مصرف عموم مردم قرار دارد و زیرساخت توسعه علمی و فناوری کشور محسوب می‌شود و تولید داخل نیز ندارد در این فهرست نمی‌تواند جایی داشته باشد. اما افسوس که برخی جوسازی‌ها فضای تصمیم‌گیری‌ها را غبارآلود و آشفته می‌سازد.
 در بانک مرکزی گوش شنوایی نیست
 برخوردار در پاسخ به این پرسش که چرا کار تجارت به ممنوعیت واردات کشیده شده، افزود: ما از یکی، دو سال قبل به بانک مرکزی هشدار می‌دادیم که باید به صندوق ارزی بیشتر توجه شود و مراقبت‌های ویژه از اندوخته ارزی کشور در دستور کار قرار گیرد. ولی گوش شنوایی نبود و کار به اینجا کشید.
وی همچنین در مورد میزان ارزبری کالاهای ممنوع واردات گفت: پیشنهاد مشخص ما این است که در خصوص تعیین کالاهای ممنوعه باید به میزان ارزبری این کالاها توجه شود و ببینیم این میزان ارز در کل ارز ارایه شده در مرکز مبادله چه سهمی دارد؟ و آیا ممنوع شدن واردات یک کالا صرفه ارزی مناسبی ایجاد خواهد کرد؟
 برخوردار افزود: پیشنهاد دیگر ما از مدت‌ها قبل و پیش از اینکه فشارها تشدید شود این بود که کارت‌های بازرگانی تخصصی باشد و واردات با مشورت تشکل‌های قانونی و تخصصی و از کانال آنها صورت پذیرد.
 محدودیت واردات باعث قاچاق می‌شود
 رییس مجمع عالی واردات در پاسخ به این سوال که بعد از اعمال ممنوعیت‌ها و تا زمانی که رویه مناسبی در نظر گرفته شود این کالاها چگونه تامین می‌شود و قاچاق در این شکاف زمانی چقدر بیشتر خواهد شد، گفت: تجربه نشان داده است که  هرگونه محدودیتی در مسیر واردات قانونی به گسترش قاچاق دامن خواهد زد. در این بین حتما قاچاق صورت می‌گیرد و مسلما کالای قاچاق کالای بی‌کیفیت است و علاوه بر خروج ارز، مصرف‌کننده را نیز با مشکل مواجه می‌کند ولی هر چقدر سیاست‌گذاری‌ها در تعیین مصادیق کالای لوکس و غیرضروری کم‌خطاتر باشد و هر چقدر رفتار مصرف کننده و میزان نیاز وی صحیح‌تر ارزیابی شود، میزان قاچاق و عوارض و تبعات آن کمتر خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :