آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 182218
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1395 9:43
تعداد بازدید : 768

معاون وزیر ارتباطات وعده داد

هر استان یک شتاب دهنده استارت آپی

معاون وزیر ارتباطات از راه اندازی شتاب دهنده های کسب وکارهای فناورانه در هر استان خبر داد و گفت: براساس برنامه ششم توسعه باید ۲۰ درصد اقتصاد فناوری اطلاعات از درآمد خدمات ارزش افزوده باشد.

مهر- مرتضی براری در تشریح برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ایجاد اشتغال و حمایت از کسب وکارهای نوپا در استان ها گفت: حرکت به سمت تولید محتوا و خدمات ارزش افزوده یکی از مولفه های اقتصاد مقاومتی است و برآوردها نشان می دهد که سهم تولید محتوا در اقتصاد فناوری اطلاعات ۸۰ درصد است.
وی با بیان اینکه در سال ۹۰ سهم خدمات ارزش افزوده روی موبایل حدود ۵۰ میلیارد تومان بوده است، ادامه داد: در سال ۹۴ سهم خدمات ارزش افزوده روی موبایل به یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسید، اما برآوردها نشان می دهد که سهم استان ها از این رقم، بسیار ناچیز است.
معاون امور دولت و استان های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه باید سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات به ۳ برابر رقم فعلی و به حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان برسد، ادامه داد: براساس این برنامه ریزی، ۲۰ درصد درآمد فناوری اطلاعات و ارتباطات در برنامه ششم توسعه باید از خدمات ارزش افزوده باشد که رقمی حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان می شود.
وی افزود: با افزایش سهم استان ها در تولید محتوا و خدمات ارزش افزوده موبایل، می توانیم به این هدف برسیم. این افزایش سهم، نیازمند ایجاد کسب و کارهای نوپا و حمایت از ایده های استارتاپی است.
براری بر نقش دانشگاه ها در ایجاد کسب و کارهای نوآورانه تاکید کرد و گفت: هم اکنون سهم دانشگاه صنعتی شریف در اقتصاد خدمات ارزش افزوده و تولید محتوا در کشور بیش از ۲۰ میلیارد تومان است و باید سهم سایر دانشگاه ها نیز به این دانشگاه برسد. معاون امور استان های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه آغاز تولید محتوا و کسب وکارهای نوپا از دانشگاه ها است، ادامه داد: اغلب شرکت های نوپا دارای ایده های خلاقانه در کشوری مانند امریکا، اطراف دانشگاه استنفورد و در سیلیکون ولی جای گرفته اند. ما نیز باید در تولید محتوا و ایجاد کسب وکار، دانشگاه ها را محور قرار دهیم.
 راه اندازی مراکز شتاب دهنده در استان ها
وی از آغاز اجرای اردوهای کارآفرینی و رویدادهای استارتاپی در استان ها خبر داد و گفت: درصدد این هستیم که حداقل یک مرکز شتاب دهنده فناوری در هر استان ایجاد شود.
معاون وزیر ارتباطات با بیان وجود حدود ۶ شتاب دهنده کسب و کارهای فناوری اطلاعات در تهران، تصریح کرد: این شتاب دهنده ها در هر بازه ۶ ماهه، تعدادی شرکت فارغ التحصیل دارند و ما تلاش می کنیم این مدل توسعه کسب و کار را در همه استان ها داشته باشیم و کمک کنیم که استان ها نیز در فارغ التحصیل کردن شرکت ها، سهم آفرینی کنند.
وی با بیان اینکه برنامه ریزی براین است که هر استان حداقل ۱۰ تا ۲۰ کسب و کار جدید را در سال، از طریق شتاب دهنده ها ایجاد کند، ادامه داد: سهم استان ها در تولید اپلیکیشن ها به شدت کم است و در تلاش هستیم با همکاری شتاب دهنده های تهران و فعالان بازار استانی، در استان ها شتاب دهنده ایجاد کنیم تا نیروهای ایده به شرکت های دانش بنیان تبدیل شوند.
براری با بیان اینکه صاحبان ایده در شهرستان ها کم هستند، گفت: برای مثال در صورتی که شتاب دهنده ها در تهران اعلام فراخوان می کنند بالغ بر ۳۰۰ تیم صاحب ایده، در این فراخوان ثبت نام می کنند اما در شهرستانها فضا برای توسعه کسب و کار کم است و صاحبان ایده در این فضا شکل نمی گیرند. به همین دلیل در برنامه داریم که با کمک دانشگاه ها، به جای اینکه فارغ التحصیل وارد جامعه کنیم، شرکت دانش بنیان به جامعه تحویل دهیم. چرا که بهترین زمان شکل گیری ایده در محیط های دانشگاهی است که ذهن دانشجو برای خلاقیت و شکل گیری کسب و کار، آماده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :